שתף קטע נבחר

דיווח בארה"ב: האם השליח מיטשל רוצה לפרוש?

אליוט אברמס, לשעבר יועץ בכיר לבוש, טוען כי השליח המיוחד מעוניין להפסיק לתווך בין ישראל לפלסטינים עד סוף השנה, אך ההערכה היא שהנשיא יתנגד. אברמס לגלג ל"דיפלומטיה החכמה" של אובמה והעריך שהיא לא תפתור את הבעיה

האם השליח המיוחד למזרח התיכון של נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאס בתפקידו ומעוניין לפרוש? כך לפחות רמז היום (ב') אליוט אברמס, ששימש כיועץ הבכיר לענייני המזרח התיכון בתקופת שלטונו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן.

 

במאמר שפרסם במגזין "נשיונל ריוויו", כתב אברמס כי יש דיווחים בוושינגטון, לפיהם מיטשל מעוניין לסיים את תפקידו כמתווך בין ישראל לפלסטינים עד סוף השנה הנוכחית. זאת, לאחר שתוקפא לבסוף הבנייה בהתנחלויות.

 

מיטשל, שיחגוג בחודש הבא את יום הולדתו ה-76, מונה לשליח המיוחד לאזור מיד עם כניסתם של אובמה לבית הלבן והילרי קלינטון למחלקת המדינה. גורמים בממשל האמריקני אמרו ל-ynet כי בין מיטשל למזכירת המדינה יש "חילוקי דעות מקצועיים ענייניים", אבל לא משבר.

 

השליח אינו מרוצה מכך שהדיפלומט הוותיק דניס רוס, המקורב מאוד לאובמה, מוּנה באחרונה ליועץ מיוחד לנשיא ומנהל במועצה לביטחון לאומי של המזרח התיכון. אולם ההערכה היא שאובמה לא יאפשר למיטשל לפרוש בשלב כה מה מוקדם וחשוב של תהליך השלום. זאת, בזמן שארה"ב מנסה להתניע מחדש את השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים ולקבוע "מפת דרכים" חדשה שתקדם את פתרון שתי המדינות לשני העמים.

 

אברמס לעג במאמרו ל"דיפלומטיה החכמה" של הממשל החדש בכל הקשור למזרח התיכון. "הדרישה של ממשל אובמה להקפאת ההתנחלויות היא בעיה עצומה, לא רק עבור הקואליציה של נתניהו, אלא היא גם בעיה גדולה עבור ממשלם עבאס ופיאד", כתב והסביר כי מאמצי מיטשל מובילים למעגל קסמים שקשה להיחלץ ממנו.

 

לדבריו, ארה"ב תחת הנהגתו של אובמה מחפשת עכשיו פשרה כלשהי עם ישראל, בעוד "הפלסטינים דורשים הקפאה מוחלטת, מיידית, רצופה ואמיתית". אברמס סבור שכל פשרה שיצליח מיטשל להשיג עם ישראל, יעביר את עיקר הלחץ לפלסטינים ויאלץ אותם לשוב לשולחן הדיונים, ללא הקפאה מוחלטת בהתנחלויות. אולם אם אבו מאזן אכן יחזור למו"מ, יוכל חמאס להכריז שהוא שוב ויתר על זכויות הפלסטינים, ואם הנשיא הפלסטיני יסרב לפתוח מחדש במגעים - הוא ירגיז את אובמה.

 

השליח מיטשל צפוי לחזור לישראל בימים הקרובים בניסיון נוסף לגבש הסכמה

בנושא הפסקת הבנייה בהתנחלויות. לאמריקנים ברור שישראל אינה יכולה להפסיק לחלוטין את הבניה הקיימת. בדיונים האחרונים אף הוחלף המינוח, מ"בנייה לצורך גידול טבעי" אל "בנייה למען חיים נורמליים".

 

כמו כן, צפוי הממשל האמריקני להגיב היום באופן רשמי למחלוקת החדשה שהתגלעה סביב הבנייה בשייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. אתמול סירבה מזכירת המדינה קלינטון להתייחס לנושא המסעיר את העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה הביתה? מיטשל
צילום: AP
לועג ל"דיפלומטיה החכמה". אברמס
צילום: טל כהן
יתנגד לפרישה. אובמה
צילום: AP
חילוקי דעות עם מיטשל. קלינטון
צילום: AP
צילום: אלכס קולומויסקי
מקורב לאובמה. רוס
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים