שתף קטע נבחר

יחידת עוז: 400 אזרחים זרים נעצרו - 120 גורשו

היחידה החדשה מסכמת שלושה שבועות פעילות. לפי הנתונים, עוכבו לחקירה 600 עובדים זרים ו-400 נעצרו. 120 אזרחים זרים ו-50 פלסטינים כבר גורשו. במשרד הפנים מדגישים: לא נעצרו ילדים. במוקד לסיוע לעובדים זרים מציגים נתונים אחרים

600 אזרחים זרים עוכבו לחקירה ו-400 נעצרו - אלו הנתונים שהציגה היום (ה') יחידת עוז של רשות האוכלוסין וההגירה, לסיכום שלושה שבועות לפעולתה. ממידע שהגיע ל-ynet עולה כי רוב העצורים הם מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה.

 

בצל המחאה נגד מעצר וגירוש ילדים, טוענים ביחידת עוז, כי אין בידיהם עצורים בני 18 ומטה - פרט לאלו שהוריהם רוצים לעזוב מרצון. עם זאת, מנתוני מוקד הסיוע לעובדים זרים עולה כי שמונה קטינים - שבעה ממצרים ואחד מסודן - נמצאים במעצר.

 

ההתנגדות לגירוש - כותרות אחרונות:

 

מנתוני יחידת עוז עולה כי בשבועות הראשונים לפעולתה בדקו אנשי היחידה יותר מ-4,000 אזרחים זרים, מתוכם עוכבו כ-600 לחקירה, ו-400 נעצרו.

כ-120 אזרחים זרים ו-50 פלסטינים, ששהו באופן בלתי-חוקי בישראל - גורשו מהארץ במהלך תקופה זו. בנוסף, נמסר, כי בימים אלה מתואמות טיסות יציאה ל-90 עובדים זרים בלתי חוקיים נוספים.

 

במשרד הפנים מדגישים כי יחידת עוז מעודדת יציאה מרצון של שוהים בלתי חוקיים ומנסה לסייע, ועד כה נרשמה יציאה מרצון של למעלה מ-700 שוהים בלתי חוקיים. כאשר לטענת המשרד, חלקם עזבו ללא התקשרות עם המחלקה המיוחדת של היחידה וחלקם ביקשו סיוע במקומות אחרים. במקביל, עד כה נפתחו מעל 40 תיקים למעסיקים, בגין העסקה בלתי חוקיים.

 

ביחידת עוז ובמשרד הפנים מסרבים למסור נתונים על ארצות המוצא של העובדים הזרים. עם זאת, מדו"ח של מוקד הסיוע לעובדים זרים, המסכם את השבועיים הראשונים לפעילות היחידה החדשה, עולה כי 221 מועמים לגירוש הועברו לבית הסוהר "גבעון" שליד רמלה. לטענת מוקד הסיוע, "בעוד ראשי רשות ההגירה מדווחים לאמצעי התקשורת כי מצויים בישראל 300 אלף שוהים שלא כדין וכי גירושם מהארץ הכרחי לצורך פינוי מקומות עבודה למובטלים ישראלים, נתוני המעצרים בשבועיים הראשונים לפעילותה של היחידה משקפים תמונה שונה".

 

על פי הנתונים, שנמסרו ממוקד הסיוע, 141 איש - המהווים 64% מהעצורים - הינם מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה. אותם לא ניתן לגרש מהארץ עקב סכנה לחייהם במדינות מוצאם. 35 עצורים הם עובדים זרים שהובאו לישראל עם אשרת עבודה בסיעוד, חקלאות או בניין, ותוקף האשרה פקע.

מתנדבי המוקד שוחחו עם העצורים ומבדיקתם עולה, כי בין העובדים הזרים אשר נעצרו, יש רבים אשר איבדו את אשרתם משום שמעסיקם נפטר, העביר אותם למעסיק אחר באופן לא חוקי, או מאס בהם.

 

על פי הנתונים של מוקד סיוע, 45 מהעצורים בכלא הגיעו לישראל עם אשרת תייר ונותרו לעבוד כאן בניגוד לחוק או נכנסו דרך גבול מצרים  עוד עולה מהנתונים, כי במהלך שבועיים ראשונים לפעילות היחידה, נעצרו והועברו לכלא גבעון שמונה קטינים בלי מלווים. כמו כן נעצרו 18 נשים - בהן חמש מהפיליפינים וחמש מסין - שהובאו לענף הסיעוד עם אשרת עבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד גירוש עובדים זרים
צילום: עופר עמרם
"אין ילדים עצורים". ילד מפגין מול טקס של עוז
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים