שתף קטע נבחר

מהפרחה לתשבץ: המיטב של הכנסת, לבחירתכם

מי מתנגד לחוק שקרוי על שמו? מה מצאו בצלחת במזנון? איזה שר הושפל? ומה שרו בוועדת הכנסת? למקרה שפיספסתם - קבלו לקט של הרגעים הזכורים, המבזים, המגוחכים והמשעשעים במושב הקיץ שהגיע לסיומו. אתם מוזמנים לבחור את המצטיינים

אחרי עוד ישיבת פגרה מיוחדת שבה עברו סוף סוף "חוק מופז" והרפורמה בקרקעות, ננעל השבוע סופית מושב הקיץ של הכנסת. טעם של עוד? בעיקר אם אתם חובבי ביזאר... ובכל זאת, במבט לאחור, אפשר לשים את האצבע על לא מעט רגעים שייכנסו לפנתיאון של המשכן. ריכזנו פה, בחלוקה לקטגוריות שונות, את רגעי המבוכה, ההתבטאויות, הטיפוסים הצבעוניים וגם כמה עניינים טיפה יותר רציניים. עכשיו תורכם לבחור את הקצפת.

 

החוק השנוי במחלוקת

לפעמים נדמה שבמושב הזה לא היו חוקים שאינם שנויים במחלוקת.

 

 • מרוכך, אבל עדיין לאומני. לפי ההצעה המתוקנת והמרוככת של "חוק הנכבה", לא יהיה היבט פלילי בציון יום העצמאות של ישראל כיום אבל, אך משרד האוצר יוכל למנוע תקציבים ממוסדות שיממנו פעילויות שמערערות על אופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה.

 

 • למה לבוא לכנסת כל שנה? על רקע המשבר הכלכלי, מאשרת הממשלה לראשונה בתולדות המדינה תקציב דו-שנתי.

 

 • חוק מופז. על רקע ניסיונו של נתניהו לפלג את קדימה, מעבירה הקואליציה הצעת חוק שתאפשר לשבעה חברי כנסת לפרוש מסיעה, ולא רק לשליש מהסיעה, כפי שקבע החוק עד כה.

 

 • דרוש ג'וב לניסן. קואליציה שלמה יוצאת מכליה למען מטרה "נעלה" אחת: אישור "חוק סלומינסקי" שיאפשר ליו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, להתפטר מהכנסת - ולפנות מקום לח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי.

 

 • האח הגדול. הצעת חוק המאגר הביומטרי, שיכלול נתונים כגון טביעות אצבע ותווי פנים של כל אזרחי ישראל.

 

 • קרקע המריבה. ח"כים מהאופוזיציה והקואליציה, תנועות הנוער, צעירים וארגונים חוץ פרלמנטריים שונים - מי לא התגייס בניסיון למנוע את חקיקת חוק הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שיעביר קרקעות מדינה לידיים פרטיות - וכולם נכשלו.

 

הביזיון

לא מעט רגעים היו במושב הכנסת האחרון, שגרמו לכל מי שעוקב אחרי הפוליטיקה הישראלית לכסות את פניו בתחושת כלימה עמוקה.

 

 • שולחן ל-30. הממשלה גדולה מדי? אין מקום לכולם? הממשלה המנופחת של נתניהו, הגדולה בתולדותינו, מקבלת שולחן נוסף במליאת הכנסת - שזוכה לאינספור עקיצות מכיוון ספסלי האופוזיציה.

 

 • מיעוט מבוטל. ח"כ טלב א-סנע ביקש להיפגש עם שר התשתיות עוזי לנדאו, אך זה השיב לו במכתב רשמי: "איני רואה בך נציג המגזר הערבי או הבדואי".

 

 • האבודה: המפלגה שהקימה את המדינה הצטמקה ל-13 מנדטים, ומאז הבחירות שרויה במצב של התפוררות - מצטרפת לממשלה (אחרי שהיו"ר ברק הבהיר בליל הבחירות שהמפלגה תשב באופוזיציה), אך ארבעת חבריה המורדים מתנהגים כאופוזיציה לכל דבר, החמישי (דניאל בן סימון) רוקד על שתי החתונות, והאיום בהקמת מפלגה חדשה צובר תאוצה. הסיעה לא התכנסה לישיבה בהרכב מלא במשך יותר מחודשיים.

 

 • יש דברים חשובים יותר: רק 18 ח"כים ושר אחד נוכחים בפתיחת הדיון על הפיגוע במרכז ההומו-לסבי בתל-אביב. זאת, למרות שרוב הח"כים היו נוכחים במשכן הכנסת בעת הדיון. ואכן - הרי זה פלא - בהצבעה שבאה אחריו, על "חוק מופז", מתמלאת המליאה באחת.

 

 


זה לא ייגמר טוב. ועידת מפלגת העבודה (צילום: דודו אזולאי)

 

הפיאסקו

הם הבטיחו גדולות ונצורות, ונבלמו על ידי המציאות.

 

 • תרגיל קרקע. ראש הממשלה נתניהו מתבזה במליאת הכנסת: חלקים מהקואליציה מחליטים שלא לתמוך ברפורמה במינהל מקרקעי ישראל והממשלה נאלצת להפסיק את ההצבעה. נדרשו עוד לא מעט איומים, פילבסטר מורט עצבים ודיון פגרה מיוחד כדי לאשר בסופו של דבר את החוק.

 

 • מי נגד חוק מופז? מופז! ראש הממשלה נתניהו יוצא מגדרו כדי להביא לאישור החוק שיאפשר את פרישת שאול מופז מקדימה, אלא שהכלה ברחה מחופתה: מופז עולה במפתיע לדוכן הכנסת ו"מתפוצץ" על החוק. הוא מטיח בראש הממשלה מילים קשות: "נתניהו, אנחנו לא בקובה, ואזרחי ישראל אינם אזרחי צפון קוריאה". בקדימה מגחכים ומבטיחים שהגולם עוד יקום על יוצרו, והחוק יביא בסופו של דבר דווקא לפילוג הליכוד.

 

 • זוגיות במבחן. לפני הבחירות הבטיחה ישראל ביתנו לפתור את בעייתם של 300 אלף פסולי החיתון. זו גם הייתה דרישת מפתח של המפלגה במסגרת המו"מ הקואליציוני. אך ברגע האמת, אושר חוק "ברית הזוגיות" מקוצץ כנפיים, צל חיוור של ההבטחות, שיצליח לפתור רק את בעייתם של אלה המוגדרים "חסרי דת" - 60 אלף לכל היותר.

 

הזיגזג

נשמת אפו של הפוליטיקאי הישראלי - אני כאן. עכשיו אני שם. הופ! אני שוב כאן.

 

  

 

 • דברים שרואים משם. שנתיים לפני שהרכיב את ממשלת הענק שלו, הצביע ראש הממשלה נתניהו בעד הצעת החוק להגביל את מספר השרים ל-18.

  

 

הורדת ידיים

קרבות התרנגולים הבולטים של מושב הכנסת.

 

 • שוברים את הכלים. המאבק בין האופוזיציה לקואליציה על חוקי המשילות שביקשה לקדם הממשלה, הביא את האופוזיציה - בצעד נדיר - להחרים את דיוני הכנסת.

  

 • הרשות המחוקקת vs הרשות המבצעת. יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין צידד בעמדת האופוזיציה בקרב על חוקי המשילות, ואף דחה זמן ממושך את העלתם להצבעה, דבר שהבעיר את חמתו של נתניהו שעד שנועד עם ריבלין לליבון הנושא, ביטל שתי פגישות שהיו אמורות להערך עמו.

  

 • היו"ר נגד היועצת, ולהיפך. היועצת המשפטית לכנסת עו"ד נורית אלשטיין עמדה על הרגליים האחוריות נגד מהלכים שביקש לבצע היו"ר, דוגמת מתן נהג לח"כ הנכה משה מטלון. הקרב הזה סיפק לא מעט האשמות הדדיות קשות. בין היתר האשימה אלשטיין את ריבלין כי פעל בניגוד לחוק.

 

 

הג'וקר

בקטגוריית ההתבטאויות המשעשעות יש כמה כוכבים בולטים.

 

 • ממסיבת הפיג'מות לכתם הלידה. עוד אחד מהלילות הלבנים בכנסת: הממשלה מבקשת לאשר לה להגיש תקציב דו שנתי, והח"כ השנון אחמד טיבי קורע את החברים בסיפור על השר בנימין בן אליעזר. לא נגענו: "פואד קם, עזב את הכנסת, הלך הביתה ונכנס למיטתו. הוא עלה על פיג'מה, עם פסים. עכשיו, לפני שעה הטלפון לידו מצלצל. על הקו ראש הממשלה הלא מפוחד בנימין נתניהו. אומר לו 'פואד, קום, סור למליאה'. מיד התלבש פואד, נטש את הפג'ימה עם הפסים, והגיע במהירות הבזק למליאה, בניגוד להסכם של הקיזוז, אני אומר לו: 'פואד, אבל התקזזנו', הוא אומר לי 'אבל ביבי העיר אותי, הייתי על פיג'מה ואני עיראקי, אני חייב לזוז. והנה הוא". ובהזדמנות אחרת - בעוד הכנסת דנה בחוק מופז, ד"ר טיבי הגינקולוג גונב את ההצגה. כשח"כ כבל אומר על החוק כי "זו לידה מחוץ לרחם", משיב טיבי: "אתה יכול להגיד: לידת עכוז".

 

 • יורה לכל עבר. איתן כבל פורק כל עול ומפזר שלל כינויים לקולגות: יובל שטייניץ "סחבה", אהוד ברק "טייח", ומה יש לו מלומר על ראש הממשלה? "בנימין נתניהו מזכיר לי את בקבוק הקטשופ שהבנות שלי משתמשות בו. בסוף הקטשופ יוצא - אבל רק אחרי שלוחצים ודוחפים - כולם יודעים איזה רעש הוא עושה".

 

 • פולישוק, פולישוק. חבר הכנסת דני דנון (ליכוד) עוקץ את האופוזיציה שחוזרת לכנסת לאחר החרם בו נקטה: "שמח שחרם הפולישוקים נגמר".

 

 • חסון בששון. הח"כ הנמרץ מקדימה יואל חסון לא מפספס שום הזדמנות להרוויח כותרת צבעונית. בין פניני הקופירייטינג - "ממשלת המקופלת".

 

 


"הטייח", "הסחבה", וה"נפיחה". כבל מחלק ציונים (צילום: דודי ועקנין)

 

שכונה במשכן

כמה רגעים מביכים שייזכרו באופן יוצא דופן.

 

 • ג'וק-בוקס. תיקן אחד קטן שנמצא בצלחת של אחד מאנשי ש"ס במזנון הכנסת מביא להשבתתו של המזנון עד שיזכה מחדש להכשר הבד"ץ.

 

 • מיקי טוחן. השר מיכאל איתן היה אמור להיות השר התורן במליאת הכנסת בעת דיוני התקציב מ-3:00 עד 5:00. אלא שמחליפו, השר אריאל אטיאס, "תפר" אותו בשמירה. הוא פשוט לא הגיע, וזה שאחריו - השר ליברמן - איחר. בסוף הוחלף איתן רק ב-7:42.

  

 • שש מאוזן, ארבע אותיות. דיון הפילבסטר המרתוני בכנסת על ההסתייגויות לחוק מופז אילץ את הנוכחים במליאה לחפש דרכים יצירתיות להעביר את הזמן. עדשת המצלמה קלטה את השר בנימין בן-אליעזר פותר תשבץ. "פואד, תהיה איתי רגע", קרא לעברו רוני בר-און שנאם באותה עת. "הלו, אתה פה?"

 

 • מתן בסתר. ההצבעה על הרפורמה בקרקעות ממשיכה לככב - ולא בפעם האחרונה. אחד האירועים הביזאריים שנרשמו באותו יום היה היעלמותו של השר מתן וילנאי בנבכי לשכתו, כשהגיעה העת להצביע. גם כשמנכ"ל משרד ראש הממשלה ומזכיר הממשלה דפקו על דלתו, היא לא נפתחה. לבסוף הם פרצו אותה - ומצאו אותו בפנים. וילנאי התלונן בפני יו"ר הכנסת על "האקט הבריוני".

 

 • הגנון של דנון. מה עושים עם ילדי הח"כים בפגרה? גם חברי הכנסת מחפשים תעסוקה לילדיהם במהלך החופש הגדול - ואירחו אותם בעבודה במיני-קייטנה שאירגן ח"כ דני דנון.

 

 • בלי סמיילי. המסרונים והטלפונים הבלתי פוסקים בישיבת סיעת הליכוד העלו לראש הממשלה את הסעיף. נתניהו הטיח בחברי סיעתו: "מספיק עם האס.אם.אסים".

 

חבר'ה, בעדינות

הזירה הפוליטית יכולה להיות מקום מצוין לשחרר אגרסיות.

 

 • רוח קרב. שר החוץ ליברמן נכנס לתפקידו, וכבר בטקס חילופי השרים מבהיר: צריך להתכונן למלחמה. הוא לא חוסך שבטו גם מעובדי המשרד, ומנצל את ההזדמנות להבהיר כי מתחילים לעבוד במשרד ב-7:30, ישיבת הערב היא ב-22:00 - וחסר למי שיאחר. 

 

 • בא לי לצעוק. הלחץ הרב בעת ההצבעות על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל עשה את שלו: מנהלת סיעת הליכוד בכנסת, עליזה בראשי, מטיחה בח"כ אורלי לוי: "פרחה". למחרת התנצלה, אבל לוי הגישה תלונה ליו"ר הכנסת - שהזהיר את בראשי.

 

 

 • מי כאן הגבר? יו"ר קדימה ציפי לבני חורגת מהשפה הפרלמנטרית המקובלת ומטיחה בראש הממשלה בעניין המע"מ על פירות והירקות: "תהיה גבר, תתקפל".

 

ההשפלה

שלושה משרי הממשלה הצליחו לצאת קטנים במיוחד.

 

 • עושה דברו. כבר עם מינויו של יובל שטייניץ לשר האוצר, רבים ליחששו על כך שמדובר בבובה על חוט, שאותה מפעיל "השר לאסטרטגיה כלכלית" היושב בלשכת ראש הממשלה. מערכת היחסים בין השניים לא הוסיפה כבוד לשטייניץ, כשהשיא הוא בהכרזתו כי יוטל מע"מ, "עם ש"ס או בלי ש"ס" - שעות ספורות לפני שנאלץ לשבת חפוי ראש לצדו של נתניהו בהודעה על ביטול המס. כמה ימים לאחר מכן, גרר ביבי את כבוד השר למזנון, כדי שכולם יראו שהם חברים.

 

 • הועמד במקומו. אחרי שהתנגד לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל בכנסת, הודיע הפוליטיקאי הטרי משה יעלון בישיבת סיעת הליכוד כי יתמוך בה, למרות שלא בוצע דבר מהשינויים שביקש - בשם "יציבות הממשלה". בכיר בליכוד עם פרשנות משלו: "נתניהו השפיל אותו".

 

 • נדבק לכיסא. בהתחלה הוא התנגד נחרצות לרפורמת הקרקעות, אך בעקבות איום ראש הממשלה בפיטורים, החליט השר דניאל הרשקוביץ בבוקר ההצבעה להעדר מהמליאה. כשנתניהו הבהיר שגם זה לא יספיק ונופף שוב בחרב הפיטורים, נכנע יו"ר הבית היהודי והצביע בעד החוק - וספג על כך מטחי ביקורת מחברי מפלגתו. 
 

הצ'ילבות

 • מעניין לראות שכל הצמדים המתקוטטים בשיניים ובציפורניים - הם מאותה המפלגה.

 

 • ביבי ורובי. העימותים בין ראש הממשלה ליו"ר הכנסת סביב חוקי המשילות גלשו לפסים אישיים ולהאשמות הדדיות. גורם בליכוד אמר ל-ynet כי "אין ספק שמדובר במצב יוצא דופן בין השניים".

 

 • קדימה מלחמה. שאול מופז נורא רצה להיכנס לממשלת נתניהו. סירובה העיקש של יו"ר קדימה ציפי לבני הוביל לעימות חזיתי בינם, שנמשך ונמשך. בשיאו, ישבו השניים בכנסת שעות אחד לצד השני ולא החליפו אפילו מילה.

 

 • היו"ר והמזכ"ל. המשבר המתמשך במפלגת העבודה הבליט יותר מכל את היריבות המרה בין אהוד ברק למזכ"ל המפלגה (עד לפרישתו), איתן כבל. האחרון לא חסך בביטויים קשים במחאתו נגד שלטון היחיד של יו"ר המפלגה, ובין היתר כינה את ברק "דיקטטור" וטען שהוא "רצה להיות סדאם חוסיין".

 

 


זה לצד זה, בלי להחליף מילה. מופז ולבני בכנסת (צילום: אמנון מרנדה)

  

הגימיק

אין ספק - הישיבה באופוזיציה מוציאה מקדימה את הפן היצירתי.

 

 • ערים? אמצע הלילה במליאת הכנסת, ח"כ יואל חסון מחליט לעשות בדיקת עירנות לאזרחי ישראל וקורא להם לשלוח אס-אם-אסים על חוק מופז למספר נייד שפרסם. עשרות מסרונים שוגרו למשכן בשידור חי. חסון הוכיח שאפילו בלילה יש רייטינג לערוץ הכנסת.

 

 • נשף מסכות. חברי סיעת קדימה שזועמים על חוק מופז שולפים במהלך ההצבעה על החוק מסכות "נגד זיהום אוויר" ומעוררים סערה במליאת הכנסת.

 

 • שירה בציבור. בשלב מסוים בדיון בוועדת הכנסת על רפורמת הקרקעות, שלף עתניאל שנלר מילות שיר מהכיס והחל לשיר למיקרופון. השיר שנבחר היה "ארץ". שניים מחבריו לסיעה של שנלר - יואל חסון ונחמן שי - הצטרפו אליו לשירה. הם התעלמו מהוראות יו"ר הישיבה, זאב אלקין, שדרש מהם להפסיק לשיר, ובשלב מסוים הם הורחקו בכוח על-ידי סדרנים. חברי כנסת אחרים, שהסתפקו בזמזום מילות השיר, לא הורחקו.

 

 • שבת שקלים. ח"כ נסים זאב (ש"ס) מגיש הצעת חוק חדשה ומציע שעל כל השטרות בישראל ייכתב: "אנו מאמינים בבורא עולם". מעניין מה אלוהים היה אומר על זה.

 

שלום (ולהתראות?)

שלוש התפטרויות בולטות ייזכרו במושב האחרון.

 

 

 • הרים ידיים. הסכסוך המתמשך עם היו"ר אהוד ברק הגיע לשיאים שטרם נראו, ולבסוף הודיע מזכ"ל מפלגת העבודה איתן כבל כי הוא מתפטר מהתפקיד שאותו מילא במשך שנים. "אתה צריך חצרן, לא מזכ"ל", הפטיר כלפי ברק, "ואני אינני כזה".

 

 • פליטת הפה לא הותירה ברירה. הממונה על התקציבים באוצר, רם בלניקוב, התפטר מתפקידו בעקבות התנגדותו לסעיפים בעסקת החבילה. יום קודם נקלט בלינקוב במיקרופוני הטלוויזיה כשהוא אומר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז: "הוא אדם לחיץ", ורומז כי מנסים לשחד את יו"ר ההסתדרות. הוא הכחיש בתוקף כי התכוון לנתניהו.

 

ולא שכחנו: מזל טוב

אולי לא מתאים לשאלון, אבל אי אפשר להתעלם. במהלך מושב הקיץ הביאה ח"כ אנסטסיה מיכאלי לאוויר העולם את ילדה השמיני, באותו יום בדיוק בו חגג השר ליברמן יום הולדת. קם יורש ליו"ר ישראל ביתנו?

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנסת ה-18, מושב ראשון, כנס קיץ
מתוך שידור ערוץ 99 ערוץ הכנסת
"לחיץ כמו קטשופ". נתניהו
צילום: AP
הצ'ילבה של ביבי. ריבלין
צילום: גיל יוחנן
מתן, דופקים בדלת!
צילום: צביקה טישלר
לא מדבר עם ערבים. לנדאו
צילום: טל שחר
התנצלה והוזהרה. בראשי
צילום: גיל יוחנן
התקפל. יעלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים