שתף קטע נבחר

אמא'לה, ג'וק!

לאחר שמוצרי ההדברה המסוכנים הורדו מהמדפים: כך תילחמו בנמלים, במקקים ובמחלות צמחים מבלי לפגוע בבריאות

שנה וחצי אחרי שיצאה התקנה החדשה, לפיה אסור למכור מוצרי הדברה ביתיים המכילים זרחן אורגני, מתחילים המוצרים האסורים לרדת מהמדפים. בדיקה שערכנו ב-1 ביולי, מועד כניסת התקנה לתוקף, העלתה כי בחנויות בכלל לא שמעו עליה. רק לאחר הפרסום בעיתון הורדו המוצרים מהמדפים.

 

מדובר בתכשירים כמו דיזיקטול ופירינקס, המכילים זרחנים אורגניים מסוג כלורפיריפוס ודיאזינון. בתקנות נקבע כי מוצרים אלה מהווים סכנה לבני אדם, לבעלי חיים ולסביבה. עם זאת, מדבירים מקצועיים וחקלאים ממשיכים להשתמש בהם בהיתר.

 

אז במה יכול הצרכן הביתי להשתמש במקומם? יצאנו לבדוק וגילינו שיש אלטרנטיבות: מוצרים ידידותיים שמאפשרים לבעלי עציצים וגינות פרטיות להילחם בחרקים, נמלים, כנימות ומחלות - בלי לסכן את הבריאות.

 

"אנו ממליצים להשתמש בחומרי הדברה אורגניים", אומר ד"ר דוד בר, מומחה להדברה במשתלות גבעת ברנר. "הם עשויים ממיצוי של צמחים, ביניהם חרצית, עץ איזדרכת הודי ועץ התה האוסטרלי, וכן ממקור ביולוגי כמו פטריות וחיידקים מועילים".

 

בבדיקה שערכנו בין כמה משתמשים שכבר ניסו את החומרים האורגניים, נשמעה טענה כי הם אינם אפקטיביים כמו הכימיים. "ייתכן שהם פחות יעילים כי הם מתפרקים מהר ונעלמים, אבל זו גם מעלתם - הם בעלי רעילות נמוכה מאוד ולא מסוכנים לבריאות", אומר ד"ר בר". הדרך הטובה ביותר היא למנוע מראש את המזיקים, או להילחם בהם כשהם בתחילת הדרך. ואז גם תרסיס מים עם סבון יכול להספיק".

 

בין המוצרים הכימיים שלא מכילים זרחנים אפשר למצוא את טלסטאר, הקוטל נמלים במדשאות ובגינות ואת מקס גארד, למלחמה בעשי דשא, פרעושים וקרציות, שניהם בשיווק חברת דנאור רון.

 

יותר נמוך בסולם הסכנה ניצב מרכיב בשם פירתרום, שעשוי מצמח, ובחו"ל אף נחשב אורגני, אך בארץ לא אושר ככזה. מרכיב זה נמצא, למשל, במוצר "שום חרק", שנועד להילחם בכנימות.

 

בעזרת האיזדרכת

בתחתית סולם הסכנה עומדים, כאמור, מוצרי ההדברה האורגנית. ניתן להשתמש בהם כהגנה והדברה לגינה, לעצי פרי, לצמחי תבלין באדניות ולעציצים הביתיים, ולהרגיש בטוחים וירוקים.

 

בימים אלה כבר נמצאים על המדפים ברשתות עשה זאת בעצמך וצורכי גינון מוצרים אורגניים כחול-לבן של דע קדם. הם מיועדים לגינה ולעציצים, ומשווקים על-ידי אלגו השקיה תחת המותג אקוגן אורגני (כן, החברה שהורידה את המוצרים המסוכנים מהמדפים עשתה תפנית לכיוון האורגני). ביניהם "ברק" נגד נמלים, כנימות, זחלים ומזיקים מעופפים, עשוי מפרחי כריזנטמה, "גניקן" נגד אקריות (מיני עכבישונים) וקימחון מצמח האיזדרכת, ו"נימפר" להדברת כנימות בעלים ונגד מזיקים מעופפים.

 

חברת נטורל גרין מייבאת חומרי הדברה אורגניים. "אלה חומרים שאינם רעילים ואינם שארייתיים, כלומר אינם נשארים בשטח. כך שילד שזוחל על הדשא או נוגע בעציץ לא ייפגע, וגם לא הכלב או החתול בבית," אומר רונן קוזושנר, מנכ"ל החברה.

 

ניתן להשיג אותם בחנויות טבע, משתלות ובאתרי סחר ירוק. רוב המוצרים מגיעים בתמציות, שיש למהול עם מים, כמו נימגארד, נוזל מאיזדרכת

 

נגד מחלות עלים

ואקריות. מוצרים נוספים: פרוביט, אבקה מסיסה נגד זחלים בגינה ובבית, שאוכלים את העלים ו"זהר נוי" המקומי מקיבוץ דליה, תרסיס אורגני על בסיס סבון נגד כנימות עלה.

 

הדעה הרווחת לפיה מוצרים אורגניים יקרים בהרבה מהקונבנציונליים, מופרכת כאן. בדיקה שערכנו של מוצרים כימיים לעומת אורגניים מעלה שהאורגניים אף זולים יותר. לדוגמה: תכשיר מוספילן נגד עש עולה 59 שקל ל-10 סמ"ק, בעוד מקבילו האורגני נימיקס עולה 76 שקל ל-20 סמ"ק. תרסיס "מחלות עלים" כימי 300 סמ"ק עולה 36 שקל, לעומת טימורקס 39 - שקל ל-500 סמ"ק.

 

פיתוי קטלני

לגבי מלחמה במזיקים בתוך הבית - כאן המערכה קשה הרבה יותר. הריסוסים למיניהם אינם מומלצים, והפטנטים שאינם מזיקים לא תמיד יעילים.

 

"סטופ נמלים" הינו תכשיר אורגני, המכיל פיתיון וחומר הדברה סגורים בקופסה. הנמלים נמשכות פנימה כדי "לטעום" את הפיתיון, לוקחות איתן את החומר לקן ומודברות שם כולן כאחת. נגד מקקים משווקת נטורל גרין את "סטופ תיקן," מלכודת עם חומר הדברה סינתטי פלוס פיתיון.

 

מוצר נוסף: "מקספורס תיקנים" (של הקונצרן הרפואי באייר) בצורת ג'ל פיתיון. הג'ל מבוסס על תמצית תירס וחומר פעיל (אימידקלופריד) בריכוז נמוך ביותר. הג'וקים אוכלים מהפיתיון ומתים תוך כמה שעות. את הג'ל ניתן להטמין גם מחוץ לחלל הבית במרפסות, צינורות חשופים, מסביב לדלתות וחלונות, מתחת למדרגות וליד גדרות ועצים, והוא יעיל לכחצי שנה (מזרק שמספיק למטבח ממוצע עולה 45 שקל).

 

החיפושית המחסלת

שיטה ירוקה נוספת להילחם במזיקים בגינה: הדברה ביולוגית. אפשר להזמין צרעות טפיליות, מושית (הדומה לפרת משה רבנו) או אקרית טורפת. כולן משמשות כמחסלות טבעיות. מעבדת שלפ מציעה לבעלי גינות מבחר אויבים טבעיים כאלה. "הצרעות הקטנות לא עוקצות או נטפלות לבני אדם, ואת האקריות קשה לראות ללא זכוכית מגדלת. המושיות הן חיפושיות חומות קטנות וחמודות," מפרט אורי יפה, מנהל המעבדה. דרך נוספת להילחם באורחים הלא רצויים היא שימוש בצמחי תבלין. לדברי ההרבליסט דויד קאפח מירושלים צמחי תבלין עם ארומה חזקה מגרשים לפחות את המזיקים הרגישים לריחות. למשל: הצבת עציץ בזיליקום בחדר או על אדן החלון יכולה להרחיק זבובים, יתושים וחרקים, ונגד נמלים אפשר לנסות רוזמרין ועוקצי ציפורן. אשרי המאמין.  

 

חסר על המדף

בעקבות החיפוש אחר חומרי הדברה ביתיים ידידותיים גילינו שיש תרסיס אמריקאי חדש בשם "אורנג' גארד" למלחמה בנמלים, מקקים, זבובים ושאר מעצבנים, מבלי לסכן את הבריאות שלנו. יתרה מזאת. אפשר להשתמש בו ליד אנשים, בעלי חיים ואפילו מזון.

 

התכשיר נמכר בהמוניו בארצות הברית, לאחר שאושר על-ידי ה-EPA (המינהל האקולוגי) וה-FDA (מינהל המזון והתרופות), אך היבואנים בארץ לא מצליחים לקבל את האישורים הדרושים במשך יותר משנה וחצי. "מקור החומר הפעיל במוצר – שהורג את החרקים - הן קליפות תפוזים", אומר ארז אהרון מחברת "הדברה אורגנית", "בארצות-הברית הוא נמכר בהיקף של מיליונים בכל החנויות, אבל בארץ מערימים אינספור קשיים. קיבלנו אישור ממשרד הבריאות על כך שהמוצר אינו מזיק, הגשנו למשרד להגנת הסביבה את כל התעודות הנדרשות, הופענו בפני ועדות אבל האישור עדיין לא ניתן".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי החברה טרם הגישה את המסמכים הנדרשים לאישור המוצר.

 

הכתבה מתפרסמת היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: רויטרס
אדם מול אחד מאיתני הטבע: ג'וק
צילום: רויטרס
מומלצים