שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שפעת החזירים: שנת הלימודים תיפתח כסדרה

  הערכת מצב שקיימו היום משרדי הבריאות והחינוך קבעו כי אין מניעה לפתוח את שנת הלימודים. ילדים שחלו יורשו לחזור ללימודים לאחר 24 שעות מירידת החום עם אישור חתום מההורים. מורים שהיו חולים ידרשו להציג אישור מהרופא

  שנת הלימודים תיפתח ביום ג' כסדרה: כך הוחלט בהערכת מצב שקיימו היום (א') שר החינוך וסגן שר הבריאות בעקבות מגיפת שפעת החזירים. הוחלט כי ילדים שחלו יורשו לשוב ללימודים 24 שעות לאחר ירידת החום עם אישור חתום מההורים. מורים שהיו חולים יציגו אישור רופא על מצב בריאותם בעת החזרה לבית הספר. בניתוח המצב, החליטו הצדדים כי אין כל מניעה לפתוח את שנת הלימודים, שכן לפי הערכות שהוצגו בפגישה, השפעת מופיעה לרוב בצורה קלה אצל ילדים ונוער שאינם משתייכים לקבוצת סיכון, ואלה עוברים אותה לרוב ללא סיבוכים.

   

  מומחי משרד הבריאות הדגישו כי יש חשיבות רבה בהקפדה על כללי היגיינה אישית וסביבתית במוסדות הלימוד ובתוך כך נקראו התלמידים והמורים המפתחים סימני מחלת חום דמויית שפעת שלא להגיע לבתי הספר.

   

  במקרים חריגים: סגירה זמנית של בית הספר

  נציגי משרד הבריאות והחינוך החליטו עוד כי למעט מקרים חריגים, בתי הספר והגנים לא ייסגרו. במקרה של תחלואה משמעותית (יותר ממחצית התלמידים והמורים אובחנו כחולים

   בשפעת החזירים), תשקל סגירה זמנית של המוסד תוך התייעצות עם מנהלי המחוז ועם הרופא המחוזי של משרד הבריאות.  במקרה של בתי ספר או גנים מיוחדים, שלומדים בהם תלמידים בעלי מחלות רקע בקבוצות הסיכון לסיבוכי השפעת, תשקל סגירה של המוסד לפי חומרת המצב.

   

  במהלך הפגישה הוצגו הדגשים הבאים אשר יועברו לסגל ההורה ולתלמידים עם פתיחת שנת הלימודים:

   

  • במקומות בהם מוגש אוכל, יש להקפיד על שטיפה של כלי האוכל לאחר השימוש ולמנוע שיתוף בכלים בין התלמידים. מי שסובל מתסמיני המחלה לא ישתתף בהכנת המזון או חלוקתו.  
  • בפנימיות, ישיבות, מוסדות להשכלה גבוהה ומוסדות אחרים שמספקים הסדרי לינה לתלמידים, יש להיערך למניעת הפצת המחלה במתקני המגורים ולשלוח תלמידים חולים לביתם עד להחלמתם, ככל שהדבר ניתן. במידה שלא ניתן לשלוח את החולה לביתו, יש לייעד מקום מיוחד במתקן הלינה (קומה, חדר וכד') כמגורי חולים, ולבודד ככל שניתן את מגורי החולים מאלה של שאר התלמידים.  
  • מומלץ לאוורר את כיתות הלימוד והגן, ככל שניתן, על ידי פתיחת הדלתות והחלונות, בין אם יש מיזוג אוויר או לא. 
  • יש להתעטש ולהשתעל לתוך ממחטת נייר ולזרוק מיד לפח. אם אין ממחטת נייר יש לכסות את הפה והאף בעת  שיעול ועיטוש, בעזרת השקע הפנימי של המרפק (ולא בעזרת כף היד).
  • יש להקפיד על מניעת הדבקה במגע ידיים: לשטוף ידיים עם סבון ומים ולנגב היטב לפני האוכל, לפני הטיפול במזון, לאחר יציאה מהשירותים, לאחר מגע עם רוק והפרשות האף, לאחר שיעול ועיטוש, ולאחר מגע עם ממחטת נייר משומשת.
  • יש לפנות לרופא כאשר מופיעים קושי בנשימה או כאבים בחזה, שיעול דמי, הקאה מרובה, סימני התייבשות, מיעוט במתן שתן, פרכוסים, ירידה במצב ההכרה או בלבול.
  • אם מתגלים סימני שפעת אצל ילד במהלך יום הלימודים, הוא יחכה להוריו בחדר נפרד, או במרחק של מטר משאר הילדים, במידת האפשר. אם אפשר, איש הסגל שיטפל בו לא יהיה אישה הרה או אדם בעל מחלות כרוניות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא מייבאים פניקה. השנה תפתח כרגיל
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים