שתף קטע נבחר

הבוקר: בניזרי והירשזון הולכים לכלא

בניזרי, שנידון לארבע שנות מאסר, השתתף בשבועות שלפני מאסרו בכנסים ברחבי הארץ. ביום האחרון הוא נפגש עם הרב עובדיה יוסף ובילה עם בני משפחתו. אברהם הירשזון, שנידון לחמש שנים וחמישה חודשים בכלא, היה גם הוא עם בני משפחתו

המלחמה בשחיתות תרשום הבוקר (יום ג') עוד ציון דרך, כאשר שני שרים לשעבר ייכנסו לבתי הכלא לריצוי עונשם. שלמה בניזרי יגיע לכלא מעשיהו, שם יחל לרצות את עונש ארבע שנות המאסר שגזר עליו בית המשפט העליון. בניזרי הורשע בקבלת שוחד מהקבלן משה סלע, ובית המשפט העליון החמיר את העונש שנגזר בבית המשפט המחוזי בירושלים. שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שנידון למאסר של חמש שנים וחמישה חודשים, לאחר שהורשע בגניבה של כ-2 מיליון שקלים מהסתדרות העובדים הלאומית ובקבלת דבר במרמה - יגיע לכלא חרמון.

 

בשבועות האחרונים, חרש בניזרי את הארץ לאורכה ולרוחבה, כשבתווך דחה בית המשפט את בקשתו להיכנס לכלא אחרי החגים. הוא נפגש עם אישי ציבור והשתתף בכנסים במטרה להוכיח את חפותו. את הערב האחרון בחר השר לשעבר להעביר בביתו שבירושלים, בחברת משפחתו וחברים קרובים. אנשי ציבור רבים, בהם הרב הראשי, שלמה עמאר, חברי כנסת ומנכ"לים של משרדים ממשלתיים הגיעו גם הם לביתו על-מנת לחלוק לו כבוד ולאחל לו בהצלחה.


שלמה בניזרי ביום שלפני כניסתו לכלא (צילום: עטא עוויסאת)

 

בין המבקרים היה גם ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), שאמר ל-ynet: "היה קשה לראות אותו, כי ידעתי מה מצפה לו. אני מודה שבאתי ומצאתי אדם שנוהג בשגרה, משגר עסקים כרגיל, ואני רוצה באמת לאחל לו שיהיו לו את כוחות הנפש והגוף לעמוד בזה. אני מאמין בעזרת ה' שהוא ייצא מזה. אין לי בזה שום של ספק שזה עניין של זמן שהאמת של בניזרי תצא לאור".

 

ח"כ אזולאי מתח ביקורת על החלטת בית המשפט העליון להחמיר את עונשו של בניזרי. "זה גם יום של חשבון נפש למערכת המשפט במדינת ישראל, וגם לשופט לוי.

 בג"ץ הביע חוסר אמון מוחלט בהחלטת בית המשפט המחוזי והחמיר בצורה חסרת תקדים את עונשו של בניזרי. כאשר מדובר בבניזרי או באנשי ש"ס, אז כנראה שעלינו יוצרים תמיד את התקדימים".

 

נתנאל, בנו של בניזרי, המשרת כחייל סדיר ביחידה מיוחדת של המשטרה, סיפר על הימים האחרונים שלפני המאסר של אביו. "ביום ראשון בערב נסענו לצפון להיפרד מההורים והאחים שלו. היתה פגישה לא קלה. הוא נכנס, חיבק ונישק אותם, והם ישבו ודיברו. ההורים שלו אמרו ש'אם היינו יודעים שככה היו מתנהגים בארץ היינו נשארים במרוקו'. לאחר מכן עוד עשינו 'סליחות' בצפון, והגענו לירושלים ב-4:00 בבוקר". 

 

ברכה מהרב

ביום שני בבוקר התייצב בניזרי לתפילה במשכנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בשכונת הר-נוף בירושלים וזכה לברכה מהרב. את היום המשיך בשורת פגישות נוספת, וחזר לביתו על מנת לאכול ארוחת צהריים עם משפחתו. בנו של בניזרי מתאר ארוחה באווירה שונה: "לכל אחד מאיתנו יש לו את הכאב שלו, אבל משתדלים להמשיך לצחוק ולחייך, עד כמה שזה אפשרי".

 

בני המשפחה משוכנעים בחפותו של האב. לדבריהם, הוא לא עשה הכנות מיוחדות לקראות כניסתו למאסר. "יש לו אמונה מאוד חזקה. כמובן שיש הרבה כאב על כך שלא עוול בכפו", אמר הבן. לדבריו, לא איבד אביו את האמון במוסדות המדינה. "אבא שלי עדיין חי במדינה הזו ומאמין בה. אנחנו היהודים יש לנו רק ארץ אחת, וצריך להמשיך ולהתמודד עם המציאות, על אף שיש הרבה מה לתקן". לגבי האפשרות שנחזור לראות את בניזרי בפוליטיקה? השיב הבן: "יש עוד 11 שנים יחד עם הקלון. נדבר אז. אני מאמין".

 

בניזרי הכין גם את סדר היום, ליום בו הוא יחל את ריצוי עונשו. אחרי תפילת שחרית, הוא ישתתף בארוחת בוקר בביתו עם אשתו וילדיו, משם יעשה את דרכו אם בנו נתנאל ומקורביו לכלא. בפתח הכלא יחכו לו חברי הכנסת והשרים של ש"ס. בשעה 9:15, רגע לפני כניסתו למאסר, תיערך מסיבת עיתונאים מחוץ לכותלי הכלא.

 

"לא עשה פסטיבל"

השר לשעבר הירשזון בילה את הימים האחרונים שלפני ריצוי עונשו עם בני משפחתו. מקורבים לשר לשעבר אמרו ל-ynet: "הירשזון בילה בימיו האחרונים כאדם חופשי עם שלושת ילדיו ונכדו. בניגוד לשר אחר לשעבר הנכנס לכלא, גם בימיו האחרונים כאדם חופשי הוא מתנהג כאדם מכובד ולא רוצה לעשות 'פסטיבל' סביב כניסתו לכלא, בהמשך ישיר לקו אותו נקט בבית המשפט".


אברהם הירשזון, בילה עם בני משפחתו (צילום: ירון ברנר)

 

לדברי מקורב נוסף, "הירשזון הבין שהוא צריך לתת את הדין והוא מכה על חטא על דברים שנעשו לא כמו שצריך, הוא מוכן לתת את הדין על מעשיו. הירשזון החליט להתמקד במשפחתו בימיו האחרונים כאדם חופשי".

 

לאחר כניסתו לכלא יעבור בניזרי הליך של קליטה ומיון ויועבר לאגף שומרי המצוות. באגף כלואים כ-80 אסירים חרדים ודתיים שיכולים בן היתר ללמוד תורה במשך כל היום. באגף יש שני תאים שבהם מקום לשני אסירים ובשאר התאים יש שישה ושמונה אסירים.

 בניזרי לא יזכה לפי שעה להיות באחד התאים שבהם שני אסירים. הסיבה היא שההוותק קובע ומי שוותיק יותר כלוא באותם התאים. באגף יפגוש בניזרי את אסיר העולם עמי פופר וחבר הכנסת לשעבר עופר חוגי.

 

בניזרי והירשזון יעברו ביומם הראשון בכלא הליך דומה של קליטה ומיון. כמו כל אסיר, השניים יקבלו שמיכות, מוצרי טואלט ועוד. הם יזכו לראות בפעם הבאה את בני משפחתם בעוד שבועיים - אז ייערך הביקור הראשון. גם הביקורים הבאים יתקיימו מדי שבועיים. ביקורי חברי כנסת ייערכו לפי בקשת חברי הכנסת ובתיאום מראש. השניים יהיו זכאים להפקדת כ-1,400 שקלים בחודש עבור רכישות בקנטינה שבכלא. החופשה הראשונה שלהם תהיה לאחר שירצו רבע מתקופת המאסר, בהתחשב בהתנהגותם. לאחר החופשה הראשונה הם ייכנסו לסבב חופשות, בתחילה פעם בחודש ואחר-כך בכל כשלושה שבועות.


פורסם לראשונה 31/08/2009 23:58

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניזרי. ברכה מהרב
צילום: גיל יוחנן
הירשזון. התמקדות במשפחה
צילום: ירון ברנר
צילום: גלעד קוולרצ'יק
כלא מעשיהו. לכאן יגיע בניזרי
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום: יריב כץ
כלא חרמון. לכאן יגיע הירשזון
צילום: יריב כץ
מומלצים