שתף קטע נבחר

נתניהו: רפורמה בוועדות התכנון תוך 3 חודשים

ועדת השרים לתכנון ובנייה, בראשות רה"מ, התכנסה לישיבה ראשונה והטילה על ועדת מנכ"לים לגבש תוכנית רפורמה בתכנון, שתכלול הקלה בבירוקרטיה, הרחבת סמכויות הוועדות המקומיות על חשבון המחוזיות וקידום מהיר לפרוייקטים לאומיים. השרים הדגישו: אחת המטרות היא מלחמה בשחיתות

ועדת שרים חדשה נולדה: ועדת השרים לתכנון ובנייה התכנסה אתמול (ד') לישיבתה הראשונה. בוועדה חברים שר האוצר, יובל שטייניץ, שר הפנים, אלי ישי, שר המשפטים, יעקב נאמן, והעומד בראשה - ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוועדה נועדה לקדם את מה שנתניהו מכנה "אם כל הרפורמות" - הרפורמה במשק הקרקעות ובהליכי התכנון בישראל, והעובדה שנתניהו הקים אותה ועומד בראשה בעצמו מראה עד כמה הנושא יקר ללבו.

 

ההחלטה הראשונה שקיבלה הוועדה אתמול היא שצוות של מנכ"לים של משרדי ממשלה יכין תוכנית מפורטת לרפורמה בתכנון ובנייה בישראל, המבוססת על חזונו של נתניהו. הרפורמה מיועדת לקיצור הליכי התכנון המסורבלים ולהביא להקלה בעומס הבירוקרטי המאפיין את הוועדות התכנוניות.

 

מדובר בחלק מהרפורמה בניהול הקרקע במדינה, ובהשלמה לרפורמה - שכבר אושרה בכנסת - במינהל מקרקעי ישראל ובהפרטת חלק מקרקעות הלאום. השרים הורו למנכ"לים להכין את התוכנית תוך שלושה חודשים לכל היותר.

 

לו"ז לכל הליך תכנוני

השרים המליצו למנכ"לי המשרדים, בין השאר, שהרפורמה תחייב את הוועדות התכנוניות לקבוע לוח זמנים מחייב לכל הליך תכנוני, דבר שאינו קיים כיום ומאפשר סחבת בהליכים, שלעתים אורכים שנים. בנוסף, המליצו השרים למנכ"לים ליצור מסלול לקידום מהיר של פרוייקטים עם חשיבות לאומית.

 

בנוסף, אמורה הרפורמה לכלול גם העברה של סמכויות תכנוניות מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות, והרחבת סמכויותיהן של הוועדות המקומיות לאשר הליכי בנייה. כדי לאפשר לוועדות המקומיות לקבל החלטות ראויות ולעמוד בעומס המוטל עליהן, תכלול הרפורמה גם שינוי בהרכב הוועדות כך שחלק מחברי הוועדות יהיו אנשים שאינם עובדים בשלטון המקומי, ואולי גם תוספת כוח אדם של מתכננים ומהנדסים לוועדות ולרשויות המקומיות.

 

עוד המליצו השרים למנכ"לים לאחד הליכים בין רשויות תכנוניות שונות ולהגביר את התיאום ביניהן, במטרה להקטין את האנדרלמוסיה הנוצרת בגלל חוסר תיאום בין ועדות שונות.

 

הרפורמה אמורה גם להפוך את עבודת הוועדות להיות שקופה ונגישה לציבור. דיוני הוועדות יוקלטו ואולי גם ישודרו און-ליין, והלו"ז שלהן יפורסם מראש. השרים הדגישו בישיבתם כי אחת המטרות החשובות של הרפורמה היא מלחמה בשחיתות, הנוצרת, באופן טבעי, במקומות שבהם העומס הבירוקרטי הוא רב ומאריך הליכים.

 

הארגונים הירוקים מתנגדים

למרות שהמנכ"לים עדיין לא חיברו את תוכנית הרפורמה המפורטת, הארגונים הירוקים כבר נערכים למלחמה ברפורמה, שלדעתם תגביר את הפגיעה באיכות הסביבה.

 

מארגון שתי"ל - ארגון הגג של ארגוני החברה והסביבה - נמסר בתגובה: "החיבור בין הרפורמה במינהל והרפורמה בהליכי התכנון ייצור גן עדן ליזמים, שיוכלו לרכוש אדמות באופן פרטי ולאשר בנייה לצרכי תעשייה, תיירות או מגורים בכל דרך, בצורה קלה במיוחד. המטרה של התכנון, לאפשר לכולנו חברה בריאה ולקדם שוויון הזדמנויות, אינה מעניינם של היזמים והממשלה מצטרפת לקו הזה".

 

מרבית הארגונים ירוקים מתנגדים לרפורמה למרות שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, נפגש עם רבים מהם לקראת גיבוש החוק, ולמרות שחוק הרפורמה במינהל מבטיח להם נציגות בהליכים התכנוניים.

 

יצויין כי מבחינה השוואתית של רפורמות דומות שנעשו בשנים האחרונות במדינות אחרות בהליכי התכנון, כמו בריטניה והולנד, קיצרו רפורמות אלה במידה מסויימת (אם כי לא דרמטית) את הליכי התכנון והבנייה, כפי שנתניהו שואף לעשות בישראל. זאת, למרות שהפיקוח על תקינות הליכי התכנון נעשה קפדני יותר לעומת הפיקוח שהיה קיים לפני הרפורמה, ולמרות שהרשויות מקפידות עוד יותר למנוע פגיעה בסביבה.


פורסם לראשונה 30/09/2009 20:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון לע"מ
בדרך לאם כל הרפורמות. נתניהו
צילום: אבי אוחיון לע"מ
מומלצים