שתף קטע נבחר

פרויקט דרום הקריה: פער בין הצהרות למציאות

האם הפרויקט של גינדי בדרום הקריה הוא אכן הצלחה מסחררת, כפי שטוענת החברה? למרות "מחירי המבצע" הדירות בפרויקט עדיין יקרות, אין חוזי מכירה בין הרוכשים לקבוצה, והנוף המובטח יוסתר על ידי 27 בניינים. אמת בפרסום, גרסת הנדל"ן

אם היה מד-חום נדל"ני, למתחם שרונה בקרייה בתל אביב היו כנראה טמפרטורות של מדבר לוהט באמצע הקיץ. לאחר שאתמול דיווחה חברת גינדי השקעות על שיא מכירות של 205 דירות בהיקף של 707 מיליון שקל בתוך שבועיים וחצי מפתיחת המכירה המוקדמת של מתחם דרום הקריה, יצאנו לבדוק אם מדובר בהרבה רעש וצלצולים או בהיסטריה אמיתית. הנה הממצאים:

 

זמן המכירה: גינדי זכתה במכרז ב-14.9 וכבר למחרת החלה לשווק את הדירות. כך שהדירות נמכרו בתוך יותר משלושה שבועות ולא בשבועיים וחצי כפי שטוענת החברה.

 

 

לא חייבים קבוצת רכישה: גינדי מפרסמת כי הדירות נמכרות רק לחברי קבוצת רכישה. לא מדויק: אתמול התקשרנו כזוג רגיל שלא נרשם קודם לקבוצת רכישה, אלא מתעניין בדירה בעקבות הפרסומים. נענינו מיד, ונציגת המכירות העסוקה הסכימה לפגוש אותנו בהתראה של שעתיים. ממש לא היה אכפת לה אם באנו לבד או נרשמנו קודם בקבוצה, כדי לקבל כדבריה הנחה של 400 אלף שקל במסגרת המבצע שיסתיים בקרוב.

 

הדירות נגמרות: אשת המכירות הביעה מצוקה אמיתית כשהסבירה לנו כי הדירות נחטפות כמו לחמניות חמות. לגבי דירות 5 חדרים לגביהן ביררנו, היא אמרה שכל הדירות (120 מ"ר נטו) עד קומה 13 בשלושת בנייני הפרויקט – מכורות.

 

יקר גם אחרי ההנחה: למרות "מחיר המבצע", הדירות בפרויקט של דרום הקריה עדיין יקרות: 6,000-5,000 דולר למ"ר, לעומת 4,500-3,500 דולר למ"ר שהובטחו לקבוצות רכישה בפרויקטים סמוכים. צריך הרי לכסות את מחיר הקרקע: יותר מ-430 מיליון שקל. פנטהאוז של 350 מ"ר נמכר ב-14.5 מיליון שקל, דירת 4 חדרים בקומה חמישית נמכרת ב-2.6 מיליון שקל, ודירת 5 חדרים בקומה חמישית ב-2.9 מיליון שקל, כאשר המחיר כולל חנייה אחת. לכל קומה גבוהה יותר משלמים עוד 50 אלף שקל. רמת המחיר הממוצעת נעה סביב 21 אלף שקל למ"ר.

 

מה עם חוזי מכירה: אין עדיין חוזי מכירה בין הקונים לקבוצת גינדי. מה שמובטח כרגע הוא זיכרון דברים. הקבלן דורש דמי רצינות בסך 50 אלף שקל שלא יחזרו במקרה של חרטה. המשמעות: כל העסקאות שדווח עליהן, למרות שנחתמו רק בזיכרון דברים, מראות על רצינות מסוימת מצד הרוכשים.

 

גמישות בתשלומים: הרוכשים, לפי לוח תשלומים גמיש, מתבקשים לשלם 40% בלבד עם חתימת החוזה, ו-60% עם הכניסה לדירה, כולל ריבית שנתית של 3%.

 

הכניסה עוד רחוקה: הפרויקט יושלם רק בעוד 36 חודשים. עד אז שוק הנדל"ן עשוי לרדת או לעלות בעשרות אחוזים.

 

מסתירים את הנוף: ליטל גינדי-מטלון, אחת מבעלי גינדי-החזקות, טוענת בפרסומי החברה כי "התוכניות העתידיות של מתחם דרום הקריה מעידות על מתחם שהוא העתיד של תל אביב. שימור פארק הטמפלרים, ביחד עם הפיתוח המתוכנן בין רחובות הארבעה והחשמונאים, מייצרים את מתחם המגורים והבילוי הפתוח הגדול, המרכזי והאטרקטיבי ביותר בתל אביב". עם זאת, בכיר במינהל מקרקעי ישראל אומר כי "כשמסתכלים על המצגת שלהם לא מוצאים זכר ל-27 המגדלים המתוכננים בדרום הקריה ויסתירו את הנוף. רק הדירות בחזית של שלושת מגדלי הגינדים ייהנו מנוף לפארק, שאר הצדדים והכיוונים יהיו חסומים במגדלים".

 

איפה השכנים: הרוכשים, מבטיחים הפרסומים של גינדי, הם בכירים במשק הישראלי – עורכי דין בכירים במשרדים המובילים, אקדמאים, בנקאים, אדריכלים מובילים, בכירים בשוק הנדל"ן, פוליטיקאים, רופאים בכירים ואנשי תקשורת, שרובם הגדול קונים את הדירות לצורכי מגורים במתחם. במשאל אקראי שערכנו בקרב מספר מתעניינים בפרויקט התברר כי אחוז לא מבוטל מעוניינים בכלל לקנות את הדירה כהשקעה או דירה שנייה. את רשימת הרוכשים לא קיבלנו. "תשבו בלובי כאן ותראו מי מגיע", אמרה לנו נציגת המכירות.

 

מתי נגמר המבצע: המבצע אמור היה להסתיים בסוף ספטמבר, אולם בתחילת החודש הודיעה גינדי כי היא מאריכה אותו עד 22 באוקטובר.   

 

 

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה של מתחם דרום הקריה בתל אביב
מומלצים