שתף קטע נבחר

הקיצוץ תקוע: מבוי סתום בשיחות גפני-שטייניץ

בשיחה שהתקיימה בין שר האוצר ליו"ר ועדת הכספים לא הושגה פשרה, לנוכח התנגדות גפני לקיצוץ בתקציבי הישיבות בכ-300 מיליון שקל. מסתמן: הקיפאון יופשר בהתערבות רה"מ

תכנית הקיצוץ הרוחבי בתקציב הדו-שנתי ל-2009/10 בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, עדיין תקועה במבוי סתום. זאת לנוכח ההתנגדות יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), להעביר את הקיצוץ. עמדתו של גפני זוכה לגיבוי רוב חברי הוועדה.

 

הקיצוץ הרוחבי:

 

הקיפאון לא הופשר גם אמש (ד'), בשיחה בין גפני לשר האוצר, יובל שטייניץ, שרובה התנהלה ב-4 עיניים ונמשכה כשעתיים. השיחה נקבעה לפני כשבועיים בין יום כיפור לסוכות. השניים קבעו לקיים היום (ה') שיחה נוספת בטלפון או פנים אל פנים.

 

המכשול העיקרי עליו מתבסס גפני הוא בהתנגדותו לקיצוץ המתוכנן בתקציבי הישיבות בהיקף של כ-300 מיליון שקל. באווירה זו, האוצר אף לא שיגר עד כה למזכירות ועדת הכספים את מסמכי תכנית הקיצוץ לאישור הוועדה, ואיש בוועדה לא מודע לפרטיה.

 

קשיחות גפני קיבלה בראשית השבוע חיזוק בישיבת סיעתו. יו"ר הסיעה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אף נתן לכך אתמול ביטוי תוקפני מעל בימת הכנסת, בתשובה להצעה לסדר היום, שבה הכריז כי בקטע הזה יהדות התורה תהיה אופוזיציה לממשלה.

 

ככל הידוע, השר שטייניץ הבהיר לגפני, כפי שעשה השבוע בשיחות לא רשמיות בכנסת, כי לא ניתן לצמצם את מסגרת הקיצוץ שאושרה בממשלה, כדי לממן הוצאות ביטחון ואת החיסון נגד שפעת החזירים. כל סעיף שיבוטל יחייב קיצוץ מקביל בתקציבים אחרים.

 

עם זאת, ניתנה מידה של חופש פעולה לסיעות השותפות, שהתקציב המובטח להם בהסכמים הקואליציוניים נועד להיפגע בקיצוץ. הן יוכלו להציע חלופות בהמרת חלקים ממנו בקיצוץ הוצאות אחרות או בדחיית הקיצוץ במהלך תקופת התקציב הדו-שנתי.

 

שטייניץ וגפני שותקים בינתיים. אולם בוועדת הכספים התקבל הרושם כי ספק אם היציאה מהמבוי הסתום תהיה במגעים ביניהם. הקיפאון יופשר בהתערבות יזומה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באופן אישי או בהנחיותיו לשר האוצר.

 

בכנסת מעריכים כי לא יהיה מנוס מהתערבות נתניהו. זאת, אם יתברר כי התנגדות גפני היא ראש חץ של משבר רחב שמתגבש לא רק בקרב השותפות בקואליציה, בלחץ חברי הסיעות על השרים שלהם, אלא גם בתוך סיעת הליכוד עצמה. באוצר מעריכים, כי המשבר עשוי להיפתר בתוך שבועיים-שלושה.

פורסם לראשונה 14/10/2009 21:53

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל סעיף שיבוטל, יחייב קיצוץ אחר. שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים