שתף קטע נבחר

עידן חדש במכבי ת"א: הפרה הקדושה נשחטה

התאבדות פנאן וחשיפת בנק ההשקעות שניהל פתחו תיבת פנדורה, שממנה לצהובים לא תהיה דרך חזרה - ואת זה גם שמעון יודע. חוקרי מס הכנסה כבר אורבים, הקבוצות היריבות חומדות בתארים שאבדו ומכבי תיזהר מתקדים יובנטוס

בשלוש השנים האחרונות, נהגנו לומר כמעט מדי שבוע ש'דבר כזה עוד לא היה במכבי תל אביב'. השיאים נשברו על בסיס קבוע: רכבת אווירית של זרים, תחלופה גבוהה של מאמנים, התפרקות ההנהלה, שחקן שדורס, שחקן אחר שנדקר בפניו. עושה רושם שהימים האחרונים היו הפוּש הסופי לעבר המדרון, שלצהובים לא תהיה ממנו דרך חזרה.

 

התאבדותו של מוני פנאן והחשיפה ב-ynet על 'בנק ההשקעות' שניהל עבור שחקנים ומאמנים במועדון, פתחו תיבת פנדורה שאיש אינו יודע כיצד תיסגר. לא לחינם התנהג אתמול שמעון מזרחי באגרסיביות, שלא לומר בגסות רוח, כלפי העיתונאים שניסו להציג בפניו שאלות לגיטימיות. גם שמעון יודע שבשבועות הקרובים, פרט לאוהדים שרוצים להצטלם עם השחקנים לבר המצווה, את אימוני מכבי עלולים לפקוד גם חוקרי מס הכנסה ואולי שוטרים. לא למטרות צילום שחקנים, אלא בעיקר לצילום מסמכים.

 

חקירת מס הכנסה וחקירת משטרה

אתמול הודיעה רשות המיסים כי היא פותחת בחקירת החשדות למעשים פליליים ב'בנק ההשקעות' של פנאן. ראשוני הנחקרים יהיו עמי ביטון ודריק שארפ. ביטון היה האיש הקרוב ביותר לפנאן והצליח לשכנע אותו לחזור בו מפרישתו הלפני אחרונה. שארפ היה מקורב מאוד גם הוא למנהל, ומאז היוודע דבר ההתאבדות התכנס בתוך עצמו וסירב לדבר על הנושא עם התקשורת.

 

אבל ביטון ושארפ לא יהיו הנחקרים היחידים. שחקני עבר וגם חברי הנהלה בעבר ובהווה יוזמנו אל חדרי החקירות. חקירה שכזו עלולה להתפתח אל מעבר לבנק ההשקעות, ואם תוגש תלונה במשטרה - הצהובים יצטרכו לפתוח את הדלת ואת ספרי החשבונות, כדי להראות את מה ששמעון מזרחי ודייויד פדרמן טוענים - לא ראינו, לא ידענו ולא שמענו. עדויות שבאות בסתירה מוחלטת לעדויות של שחקנים כמו ווילי סימס וחברי הנהלה לשעבר כמו הגזבר המיתולוגי אריה ברנוביץ'.

 

האם השופט שגה?

דני קליין יצא נגד הפקדת החקירה בעניין מעורבות השופטים בבנק פנאן בידיו של עו"ד שוקי קרמר, היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל. הוא דרש להפקיד אותה בידי גורם חיצוני. בלי קשר ליושרו ומקצועיותו של קרמר, קליין צודק עקרונית. האיגוד לא יכול לבדוק את עצמו. רק בודק בלתי תלוי יוכל להגיע לחקר האמת. גם תצהיר שעליו עומדים השופטים לחתום ולפיו הם מעולם לא היו מעורבים בהשקעות אצל פנאן, אינו מספק.

 

כך או אחרת, החקירה הזו חשובה בהרבה במישור הספורטיבי. אם יימצאו הוכחות ששופט אחד השקיע כסף אצל פנאן, מכבי תל אביב בצרות. על פי תקדים יובנטוס בליגה האיטלקית, במידה שיוכח כי שופט מסוים היה מעורב במעשים הפסולים הללו - ירוצו הקבוצות היריבות לארכיונים לחפש טעויות שיפוט שלו לטובת הצהובים. ואם ימצאו, הדרך משם לבית המשפט תהיה קצרה. בהסתמך על מה שקרה ליובה, מכבי כבר לא תהיה האלופה הנצחית והיא תיאלץ להיפרד מכמה צלחות אליפות וגביעים המונחים אצלה בארון.

 

חפירות ותחקירים

בשבוע האחרון נמתחה ביקורת על התקשורת, לפיה "העיתונאים ידעו והעלימו עין מהפרשה לאורך השנים". מבלי להתייחס להכללה הלא מבוססת הזו, אפשר רק להסתכל אל העתיד ולנחש מה יהיה כאן בשבועות הקרובים. מכבי, שברוב המקומות והמקרים נחשבה ל'פרה קדושה', כבר איננה כזו.  

 

מעתה תתרגלו שלא רק מדורי הספורט, אלא בעיקר מדורי הפלילים והכלכלה יחטטו בקרביים של המועדון. כל זאת כשליגת העל בפתח והיורוליג כבר יצאה לדרך. פיני גרשון ושרון דרוקר יצטרכו להשתמש בטריקים של הודיני כדי לנטרל את השחקנים מהטירוף התקשורתי שיתנהל מסביב. דבר כזה עוד לא היה, כבר אמרנו?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרשון ומזרחי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים