שתף קטע נבחר

"סכנת חורבן לאתרי המורשת באסונות טבע"

רשות העתיקות ואונסק"ו סיימו בעכו סדנת מומחים בינלאומית להתמודדות עם סיכונים לאתרי מורשת עולם. מנהל הרשות: המבחן - בהיערכות המקדימה, ולא בתחקיר של יום אחרי

ירושלים, מצדה, קיסריה - האם הן כאן כדי להשאר? רשות העתיקות והוועד הישראלי לאונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות באו"ם) מתריעים היום (ד') כי אתרי המורשת בישראל עומדים בפני סכנת חורבן במקרה של אסונות טבע והשחתת אתרי מורשת בידי אדם.

 

שני הגופים כינסו השבוע סדנת מומחים בינלאומית, להתייעצות ולסיעור מוחות עם מומחים מהעולם שמתמודדים עם סכנות ואסונות טבע. לעכו הגיעו מומחים ממדינות שונות, ובהן איטליה, ירדן, יפן, סין, פרו וטנזניה.

 

"ישראל נמצאת באזור סיכון גבוה של רעידות אדמה", אמר רענן כסליו, מנהל מינהל השימור ברשות העתיקות. "זאת, בשל קרבתה לבקע הגדול - אזור של שברים פעילים, אשר כבר התרחשו בו רעידות אדמה חזקות, שהותירו אחריהן חורבן ערים בישראל ובאזורים סמוכים.

 

"רעידת האדמה הגדולה האחרונה אירעה בישראל ב-1927. רעידת אדמה בעוצמה גבוהה עלולה לגרום נזקים כבדים בנפש וברכוש - ובכלל זה פגיעה בלתי-הפיכה במורשת התרבותית, במיוחד באתרים הנמצאים במרחק קילומטרים בודדים מהבקע. בין האתרים האלה גם חלקים מירושלים העתיקה, מצדה, ובית שאן.


עבודות שימור בנמל עכו (צילום: רשות העתיקות)

 

"בשל התמוטטות המצוק הימי על רקע שינוי בגובה הים, קיימת סכנת כרסום והתמוטטות מוחשית לאתרי מורשת רבים לאור החוף - אפולוניה, קיסריה, אשקלון ועתלית". בהתייחס לאירוע הוונדליזם בעבדת אמר כסליו: "זה ממחיש את הצורך בהגנה על אתרי המורשת מפגיעה מכוונת, על ידי הקמת מערכות שמירה ואבטחה מתאימות".

 

להקדים תרופה למכה

"רעידת אדמה חזקה התרחשה באזור בית שאן בפעם האחרונה ב-746 לספירה", אמר ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות מפני רעידות האדמה. "המשמעות היא שבאזור זה נצברת אנרגיה רבה לאורך מאות שנים, שממתינה להתפרץ. אני צופה שהתפרצות זו תקרה בעתיד הקרוב, במונחים גיאולוגיים. לרעידת אדמה כזו באזור בית שאן צפויות השלכות ברדיוס של 70 ק"מ - משמע, גם באזור ירושלים ותל אביב".

 

מנהל רשות העתיקות, שוקה דורפמן: "המבחן של הארגונים האחראיים במדינת ישראל על הצלת האתרים מהמשמעותיים ביותר לאנושות יהיה בהיערכות ובתיאום הבין -משרדי המקדים - ולא בתחקיר של יום אחרי. רשות העתיקות נרתמת להוביל מהלך של היערכות לסיכונים לאתרי המורשת בישראל ובעולם כולו. ההיערכות לסיכונים העומדים בפני אתרי מורשת התרבות, היא אתגר משותף לכל מדינות העולם.


משתתפי הסדנה בעכו (צילום: שרון ינאי, רשות העתיקות)

 

"רשות העתיקות, יחד עם אונסק"ו, קיימה סדנה שמיצבה את ישראל כמובילת תהליך, שבסופו בניית מנגנון תגובה מהיר למיזעור נזקים במקרה חירום, ושיפור יכולת התגובה והשיקום עקב אסונות טבע". 

 

דורפמן הודיע לבאי הכנס: "רשות העתיקות מוכנה לשתף פעולה עם כל גורם מקצועי בעולם על מנת לחקור ולהתכונן היטב לקראת אסון טבע אפשרי".

 

יו"ר ועדת המורשת העולמית של ישראל, נציג אונ"סקו, האדריכל פרופסור מייק טרנר, דיבר אף הוא על הקדמת תרופה למכה. "ישראל היא מרכז וצומת חשוב ביותר בהיסטוריה של העולם", אמר טרנר. "ככזו, היא עשירה באתרים בעלי חשיבות עולמית, שמייצגים את כל התקופות ההסטוריות ואת שלוש הדתות.

 

"סדנה חשובה זו היא השנייה בסדרת סדנאות שמקיימת אונסק"ו. הסדנה הראשונה נערכה לפני שנה באולימפיה שביוון. כל המומחים שהשתתפו בסדנה שותפים לדאגה ולרצון להגן על אתרי המורשת מפני סכנות. מוטלת עלינו החובה לשמור על אתרים אלה, גם למען הדורות הבאים אחרינו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודות שימור בשער ציון בירושלים
צילום: רשות העתיקות
ההרס בעבדת
צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים
מומלצים