שתף קטע נבחר

נתניהו: לא יודע אם תהיה עסקה, הדילמה כבדה

ראש הממשלה התייחס בישיבת סיעת הליכוד לדיווחים על עסקה קרובה לשחרור גלעד שליט, וביקש לצנן את ההתלהבות: "זה לא תלוי רק בנו", אמר וציין כי "יש מתח גדול בין שני קטבים". הוא הבטיח דיון בכנסת והכרעה בממשלה. מלשכתו נמסר כי "יש דיווחים מעוותים במתכוון"

למרות הסימנים החיוביים, ראש הממשלה מבקש להבהיר: גלעד שליט עדיין לא חוזר הביתה. על רקע הדיווחים המתרבים על עסקת חילופי אסירים מתקרבת עם חמאס, אמר אחר הצהריים (יום ב') בנימין נתניהו כי עסקה שכזו טרם סוכמה.

 

עסקה בדרך? - העדכונים האחרונים ב-ynet

 

"עוד אין עסקה ואני עוד לא יכול לדעת אם תהיה עסקה. זה לא תלוי רק בנו. גם בצד השני יש גישות והתלבטויות שונות, עוד לא ברור מה יקרה, מה יוצע ולמה נסכים", אמר נתניהו לחברי סיעת הליכוד, בישיבת הסיעה השבועית בכנסת.


"זה לא תלוי רק בנו". נתניהו  (צילום: גיל יוחנן)

 

הוא הדגיש כי "יהיה דיון ציבורי ויהיה דיון בכנסת בנושא, שהוא טעון אישור ממשלה. עוד אין דיון בסיעה או בממשלה כי עוד אין עסקה ולכן אין עוד החלטה".

 

בתשובה לשאלה של חברת הכנסת ציפי חוטובלי, הוא השיב כי "הדילמה היא כבדה". לדבריו, "החלטה היא בין שני קטבים. מצד אחד, רצון לדאוג לחיילים שלנו ולהחזירם, לעתים גם במחיר של סיכון חיים - ערך גדול מאוד בעמנו ובמורשת היהודית - ומצד שני, הימנעות מעידוד חטיפות עתידיות. זה מתח קשה מאוד. אני נמנעתי מלדבר על זה עוד כראש אופוזיציה, ונמנע עכשיו".

 

אחר-כך נפגש נתניהו עם יושב-ראש הכנסת, רובי ריבלין, בלשכתו של ריבלין. מקורבי יו"ר הכנסת אמרו שהשניים דנו בין היתר גם בעניין עסקת שליט.

 

ברק: דרוכים לכל מהלך להחזיר אותו הביתה

מוקדם יותר, הודיעה לשכת ראש הממשלה כי חלק מהדיווחים האחרונים בעניין עסקת שליט "אינם מוסמכים וחלקם אף מעוותים במתכוון". בימים האחרונים נפוצו דיווחים שונים על התקדמות במגעים, ועל רקע הפגישה שקיימו הוריו של גלעד שליט עם המתווך המיוחד, הבהירו בלשכתו של נתניהו כי המידע הרב אינו מוסמך.

 

"בעת האחרונה מתפרסמים פרטי מידע רבים שמקורם בחו"ל ובתקשורת הזרה, כאשר הם אינם מוסמכים וחלקם אף מעוותים במתכוון. המאמצים לשחרורו של גלעד שליט נמשכים כל העת, הרחק מעין התקשורת ואין בכוונתנו להתייחס מעבר לכך", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס היום לנושא. "יש לנו חוב לגלעד שליט, שנחטף תוך כדי הגנה, פה ברצועה", הוא אמר בטקס חנוכת מבנה במפעל בשדרות. "זה זמן רגיש מדי לדיבורים. אנחנו צריכים להיות דרוכים ומוכנים לבצע כל מהלך אפשרי וראוי כדי שגלעד יחזור הביתה. בשבילנו, אנשים שהיו פעם במדים והיום במערכת הביטחון, זו מחויבות עמוקה, גם פיקודית וגם מוסרית, מעבר למחויבות האנושיות שמשותפת לכל אזרחי המדינה".

 

מוקדם יותר דיווח עיתון המזוהה עם החמאס כי עסקת שליט תלויה ועומדת כעת על מחלוקת בעניין שחרורו של אסיר בודד.

 לפי הפרסום ברצועת עזה, זהו סלע המחלוקת המעכב סיכומה של עסקה בין ישראל וחמאס. העיתון "אל-ריסאלה" דיווח כי המשא ומתן הגיע לשלב מאוד מתקדם, אך לא נקב בשמו של האסיר.

 

מנגד אומרים גורמים בחמאס כי הושגה התקדמות גדולה, אך העסקה טרם נסגרה, בשל מחלוקות סביב כמה שמות של אסירים - ולא אחד. אמש דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי זו תצא לפועל בתוך ימים ספורים, אולי ביום שישי הקרוב - היום הראשון של חג הקורבן.


פורסם לראשונה 23/11/2009 15:18

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא תלוי רק בנו
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
נועם שליט בצאתו מפגישה עם המתווך הדס
צילום: עופר עמרם
מומלצים