שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  BMI זה לא הכל: 8 עובדות חשובות על שומן הגוף
  איך מחשבים אחוזי שומן, באיזה מקום בגוף עדיף לצבור אותם, ומאלה שיטות למדידת אחוזי שומן כדאי להימנע? הדיאטן ד''ר נסטור ליפובצקי מסביר

  1. שומן קל יותר משריר מבחינת נפח

  שומן קל יותר מאשר מסת הגוף הרזה. למשל, "כוס שומן" קלה יתר מ"כוס שריר". זה מסביר למה פעילות גופנית כוח מוגברת (שבונה שריר) יכולה לגרום לעלייה במשקל יותר מאשר לירידה, לפחות בתחילת הפעילות, כשהגוף מגייס שריר להקל על המאמץ.

   

  2. רקמת השומן בגוף דורשת פחות קלוריות מאשר רקמת השריר

  רקמת השומן בגוף פחות פעילה מאשר רקמת השריר. כלומר, היא זקוקה לפחות קלוריות כדי להתקיים. זו הסיבה בשלה אחוזי השומן חשובים כל כך לשמירה על ויסות המשקל. ככל שאחוזי השומן גבוהים יותר ואחוזי השריר נמוכים יותר, יהיה צורך בפחות קלוריות כדי לקיים את המשקל. מכאן, שיהיה יותר קל לעלות במשקל עם אותה תצרוכת קלורית.

   

  3. מהם אחוזי שומן?

  נוהגים לבטא את שומן הגוף כ"אחוז שומן בגוף". אחוז שומן בגוף הוא כמות רקמת השומן בגוף כאחוז של משקל הגוף.

   לדוגמא, אם סך משקל הגוף הוא 80 ק"ג ויש בגוף 20 ק"ג שומן, אזי השומן עומד על 25%.

   

  4. חישוב שומן הגוף ובריאות

  ככל שאחוז השומן עולה מעל הרמות הממוצעות (עד 20% לגבר ועד 30% לאישה), הסיכון למחלות הקשורות למשקל יתר עולה. אלה כוללות מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, אבנים בכיס המרה, אוסטיוארטריטיס וסוגים שונים של סרטן.

   

  5. BMI תקין לא בהכרח משקף אחוזי שומן תקינים

  אדם בעל BMI (משקל חלקי הריבוע של הגובה) תקין, יכול להיות בהחלט בעל אחוזי שומן גבוהים. BMI הוא מדד טוב לכלל האוכלוסייה אבל לפרט הוא לא תמיד משקף את המצב האמיתי. לדוגמא, לאישה בת 26 בגובה 1.60 מ', עם משקל של 61 ק"ג יש BMI השווה ל-23.8, ויחד עם זאת - 25 ק"ג ממשקל גופה הוא שומן. זאת אומרת, 41% שומ, עם BMI בגדר הנורמה. אחוזי השומן המומלצים עבור נשים, כאמור, עומדים על 30%.

   

  6. מיקום השומן: איפה עדיף?

  כפי שניתן להבין, סך הכל שומן בגופנו חשוב לוויסות המשקל. אך מיקום השומן בגוף גם הוא חשוב, בעיקר לבריאות. במלים פשוטות, ככל שיותר שומן נמצא סביב לבטן (הקרוי שומן אבדומינלי או ויסצרלי) השלכתו על הבריאות שלילית יותר. שומן בטני קשור משמעותית לסינדרום המטבולי המאופיין ברמות גבוהות של אינסולין, רמות גבוהות של סוכר, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם וכולסטרול טוב נמוך. שומן בחלק התחתון של הגוף פחות מזיק לבריאות.

   

  7. מי מפתח עודף שומן בטני?

  גברים בדרך כלל נוטים לאגור שומן סביב הבטן, ונשים - באזור האגן והירכיים. אך למרות שלמין האדם ההשפעה הגדולה ביותר על מיקום השומן, זהו אינו המרכיב המשפיע היחידי. גנטיקה, גיל ומצב הורמונלי (במיוחד אצל נשים) משפיעים על מיקום השומן. גיל המעבר גורם להצטברות של שומן באזור הבטן. כמו כן, ההשפעה על צבירת שומן באזור עולה כל עשור, אם האדם לא מקפיד על פעילות גופנית.

    

  8. איך בודקים אחוזי שומן בצורה אמינה?

  קיימות מספר שיטות למדידת אחוזי שומן. מדידה נכונה של אחוזי השומן תעזור לענות על שתי שאלות מרכזיות:

   

  1. האם המשקל הנוכחי שלי בריא?

   

  2. במצב של ירידה במשקל, האם הירידה היא איכותית? כלומר, האם הירידה מורכבת בעיקר משומן ולא משריר ונוזלים?

   

  השיטות הקיימות הן:

   

  1. מדידת קפלי העור: מדידה מכנית שנעשית על ידי מדידת קפלי העור במספר מקומות בגוף. הבדיקה זולה מאוד אך יחד עם זאת לא מדויקת ותלויה במהימנות המודד.

   

  2. מדידה על ידי מוליכות חשמלית: מכשיר שפולט לגוף פולס חשמלי שעוצמתו נמוכה ומודד את החשמל החוזר אליו. כידוע, נוזלים מוליכים חשמל, אך שומני הגוף נאגרים כמעט ללא נוזלים. לכן, ככל שאחוז השומן גבוה יותר, פחות חשמל חוזר למכשיר. הבדיקה לא מדויקת; בין היתר, מכיוון שהיא תלויה במצב הנוזלים בגוף בזמן הבדיקה.

   

  3. שקילה תת-מימית: שיטה זו בודקת את נפח הגוף בידיעה שרקמת המסה ללא שומן צפופה יותר מרקמת השומן.

   המדידה מאוד מדויקת. הבדיקה נעשית בתוך בריכת מים עם מכשור מתקדם, ולכן מצריכה צוות מיומן וציוד רב.

   

  4. Bod-Pod: מכשיר בעל טכנולוגיה מתקדמת המבוסס על העיקרון של בדיקת נפח כמו בשקילה התת-מימית, אבל מבוסס על דחיקת אוויר במקום מים. זו בדיקה קלה, נוחה, מהירה ומדויקת, שעונה על השאלות הקריטיות.

   

  5. DEXA: בדיקה שמשתמשת בקרינה ברמה נמוכה. הבדיקה מדויקת ביותר אך יקרה מדי לצרכיו של אדם בריא. 

   

  הכותב הוא דיאטן קליני ומומחה לרפואה מונעת, מפתח "דוקטור נסטור" שיטה מדעית מתקדמת להרזיה, דיאטה , ספורט ובריאות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "BMI זה לא הכל: 8 עובדות חשובות על שומן הגוף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מדידת קפלי עור לא תמיד מדייקת
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שלום דוקטור
  מומלצים