שתף קטע נבחר

עוד מכה לתפרון: האוצר לא מתכוון לסייע

גורמים במשרד מציינים כי ב-70% מהמקרים שהממשלה התערבה במשברים מסוג זה - המפעלים נסגרו. "אם למפעל יש זכות קיום, יימצא קונה. למה שהממשלה תוציא לשווא את כספי משלם המסים?", אומרים באוצר

משרד האוצר לא מתכוון לסייע ככל הנראה למפעל בתפרון, ולו בשקל אחד. גורמים באוצר אמרו אתמול ל"ממון", כי במהלך החודשים האחרונים היו כמה מפעלים, בעיקר בפריפריה, שנקלעו לקשיים, בהם פרי הגליל, עוף העמק וחברת מזגנים. בשלושת המקרים בחרה הממשלה שלא להתערב. הערכות האוצר, שיימצאו למפעלים קונים, התאמתו, ובמפעלים נמשכה העסקת העובדים.

 

 

עוד אמרו אתמול באוצר, כי כשהממשלה בחרה להתערב במשברים כאלה בעבר באמצעות קרנות למפעלים במצוקה, המפעלים נסגרו ב-70% מהמקרים וההלוואה הממשלתית ירדה לטמיון. "אם למפעל יש זכות קיום, יימצא קונה. אם אין תקווה להצלת המפעל, למה שהממשלה תוציא לשווא את כספי משלם המסים?", שאלו אתמול באוצר.

 

ואילו ההסתדרות פותחת במאבק למען עובדי תפרון. לאחר שהפכה אתמול רשמית למייצגת העובדים, ייפגש יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם נציגי האוצר, התמ"ת והבנקים, בניסיון למצוא פתרון שימנע את פיטורי העובדים.

 

במקביל, הוחלט על הקמתו של ועד עובדים. עיני שוחח עם יו"ר תפרון, יעקב גלברד, והודיע שהפגישה עם הנציגים תתקיים בימים הקרובים, במטרה למצוא פתרון למשבר ולהציל את פרנסתם של העובדים.

 

גם שירות התעסוקה מתגייס למען מובטלי הצפון ויקיים מחר יריד חירום בכרמיאל, אליו יוזמנו מובטלים מהצפון ויוצעו להם הצעות עבודה.

 

במקביל ליריד, יסייר מנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי ביישובי הצפון, יבחן את מצב התעסוקה, ממדי האבטלה ואזורי המצוקה העיקריים. לאחר מכן יערוך שירות התעסוקה מיפוי של אזורי האבטלה בצפון, ופרופיל של המובטלים בצפון, וימסור לבן אליעזר תוכנית לשיפור התעסוקה בצפון. 

 

בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול בבוקר, דיבר שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר על המשבר בענף הטקסטיל. "עלינו להחליט אם אנחנו מאמינים שלענף הטקסטיל בישראל יש סיכוי להתאושש ולחזור לתפארתו, או לסייע לעובדים בהסבת מקצוע," אמר השר.

 

"הנחיתי את הגורמים המקצועיים במשרדי לבצע ניתוח מעמיק של ענף הטקסטיל הישראלי, וכן לבחון את הדרכים לסייע לענף ולעובדיו", הוסיף בן אליעזר. "אדווח לממשלה, תוך כמה שבועות, על המתווה שיוצע על ידי הגורמים המקצועיים במשרד התמ"ת, באשר לאופן הסיוע לעובדי ענף הטקסטיל".

 

כמה חברי כנסת ביקרו אתמול במפעל. סגן השר לענייני מיעוטים, איוב קרא, קיים אתמול ביקור במפעל ונפגש עם ההנהלה והעובדים. "סגירת מפעלים בגליל היא ריסוקו של המפעל הציוני בפריפריה והיא חמורה יותר מהקפאת הבנייה ביו"ש. עדיף לסייע למפעל לעמוד על הרגליים ולא להוביל לאינתיפאדה כלכלית", אמר קרא.

 

גד ליאור, דוד רגב, גואל בנו ונווית זומר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפרון מפעל
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים