שתף קטע נבחר

אלשייך: "התנהלות לבייב והבנקים מעלה תהיות"

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מתחה ביקורת על בעל השליטה באפריקה ישראל, שהעביר לבנקים כספים לפני החלטתה להקפיא את תשלומיו לבנקים: "על מבקש הסדר לעמוד בחובה מוגברת של הגינות ותום לב כלפי הנושים". עם זאת קבעה: לא טעיתי ולא הוטעתי

"אומר כבר בראשית החלטתי, לא טעיתי ולא הוטעתי" - כך פתחה היום (ג') שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשייך, החלטה שנתנה בצהריים (ג') בפרשת אפריקה ישראל. אתמול קיבלה אלשייך את בקשת נציגות בעלי אג"ח ט' של אפריקה ישראל והורתה לבעל השליטה בחברה, לב לבייב, להקפיא את התשלומים לבנקים.

 

אולם, לצערם של מחזיקי אג"ח ט', החלטת השופטת כבר היתה לא רלוונטית כיוון שלבייב הספיק להעביר לבנקים עוד ביום ראשון תשלום של כ-670 מיליון שקל, באמצעות חברת ממורנד שבבעלותו.

 

 

"אכן לכאורה עניין לנו בהעברה אשר אינה מתבצעת מתוך 'כיס העושר' של חברת אפריקה ישראל. תחת זאת, מדובר ככל הנראה מתוך 'כיס העושר' של חברת אחזקות אחרת, המוחזקת באותה יד, קרי בידי אותו בעל שליטה - אף היא חברת אחזקות, הקשורה בקשר הדוק לחברת אפריקה ישראל", קבעה היום אלשייך בהחלטתה.

 

"תשלום זה נעשה, כפי שטוענים באי כוחם המלומדים של אפריקה ישראל ומר לבייב, כחלק מפירעון חובות אישיים של בעל השליטה לבנקים, וזאת בעוד אפריקה ישראל עצמה לשיטתם 'מקפידה שלא לשלם דבר לנושיה הפיננסיים'".

 

אולם אלשייך ממשיכה בהחלטתה וקובעת: "חרף כל האמור באותם הסברים מלומדים, והעובדה כי מן הבחינה המשפטית הצרה יש בהם אכן מן האמת, הרי שעדיין מעלה התנהלות זו של מר לבייב והבנקים הנושים בו תהיות לא מעטות, וזאת גם ובעיקר נוכח סמיכותה הרבה לדיון בהסדר הנושים".

 

אלשייך ממשיכה וקובעת: "קיים גם קיים טעם לפגם במצב בו בעל שליטה מבקש בידו האחת הסדר נושים לחברה מרכזית אחת שבבעלותו, הסדר המיועד כל כולו להותירו כבעל שליטה, חרף העובדה כי לא ייפרעו בהכרח כל החובות לנושים הרגילים, ואילו בידו השנייה הוא מעביר, אף אם דרך חברה קשורה ולא דרך אפריקה ישראל עצמה, תשלום לבנקים, אשר בין היתר אוחזים בשעבוד על מניותיו באפריקה ישראל, ובכובע זה מנסים להתערב בהסדר".

 

עוד קבעה אלשייך: "במצב דברים זה, כאשר חלק ניכר מן הדיון והמחלוקת נסבה אודות יכולתו או אי יכולתו של בעל השליטה להזרים כספים לטובת הנושים הרגילים, קיימת בעייתיות במצב שבו הוא מזרים אף אם בידו האחרת ודרך חברה קשורה לבנקים כספים אשר נועדו לצורך הסדרת חובותיו האישיים. במצב דברים זה - וכמובן בלא לקבוע כל מסמרות בסוגיה - עשויה להתעורר תהייה, בדבר העמידה בדרישת ניקיון הכפיים הנדרש ממגיש ההסדר...

 

"קיים במצב זה, אף קיים טעם לפגם בדרך בה ממהרים הבנקים לדאוג כי לבייב ישלשל כספים מרובים לכיסם, ממש ערב הדיון בהסדר. לסיכום נקודה זו אין לי אלא לחזור ולהבהיר: כבודו של מסך ההתאגדות במקומו מונח, אלא שעל מבקש הסדר לעמוד בחובה מוגברת של הגינות ותום לב כלפי הנושים. במסגרת זו, לצעדים הנראים ככאלו שאינם מתיישבים עם חובה מוגברת זו, עשויה להיות השלכה על שיקולי בית המשפט בבואו לשקול את הצעת ההסדר, ובעיקר האם ועד כמה לאפשר לבעל השליטה לשמור על מעמדו. זאת, אף אם לכאורה לא הופר כל דין באורח ישיר בצעדיו אלו של בעל השליטה".

 

בסיכומו של דבר קובעת אלשייך כי אם הכספים כולם או מקצתם טרם הועברו, הרי שאין כל מקום להעבירם. עוד הבהירה אלשיך כי החלטתה לא תחול על כספים שהועברו טרם שניתנה החלטתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לב לבייב אפריקה ישראל
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים