שתף קטע נבחר

הצעה: שטרות בגדלים שונים - למען העוורים

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הציע לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר לשקול הדפסת שטרות כסף בגדלים שונים, או לחילופין לסמן את שטרות הכסף כך שעוורים יוכלו להבדיל ביניהם

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הציע היום (ד') לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לשקול את האפשרות להדפיס את שטרות הכסף החדשים המתוכננים בימים אלה בגדלים שונים כדי לאפשר לעיוורים להבדיל בינהם. 

 

השטרות החדשים:

 

לחילופין ביקש גפני מהנגיד להשקיע מאמצים בנושא סימון שטרות הכסף כדי שהעיוורים יוכלו להבדיל בעזרת חוש המישוש אם לא ניתן להדפיסם בגודל שונה. הנגיד אמר בתגובה, כי הנושא חשוב ביותר והוא יניח אותו על שולחן הוועדה הציבורית אשר דנה בהנפקת הסדרה החדשה של שטרות הכסף כדי שתמצא את הפיתרון ההולם ביותר גם לטובת העיוורים.

 

גפני פנה לנגיד בעקבות פניות רבות שהגיעו אליו מצד עיוורים שהתלוננו על כך כי הם מתקשים להבחין בין שטרות הכסף הקיימים למרות הסימונים על גבי השטרות. לדבריו, העיוורים התלוננו כי לאחר שהשטר עובר ידיים רבות הסימונים הקיימים מטשטשים ואינם עוזרים להבחנה באמצעות מישוש האצבעות. העיוורים סיפרו לגפני שבני משפחותיהם נאלצים לסמן עבורם את שטרות הכסף בגומיות כדי שיוכלו להבדיל בין הערכים השונים.

 

גפני הציג לנגיד כדוגמה את שטרות מטבע האירו באירופה שמודפסים בגדלים שונים לטובת כבדי הראיה, "ניתן למצוא פתרונות טובים נוספים מלבד גודל השטרות", אמר גפני, "וראוי שהוועדה אשר דנה בנושא מחדש תשתף בדיוניה גם את ארגוני העיוורים בישראל כדי למצוא עבורם את הפיתרון הטוב ביותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתרונות יצירתיים
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים