שתף קטע נבחר

"ה-CIA כתב דו"ח על המחבל הניגרי לפני הפיגוע"

רשת "פוקס" דיווחה שסוכנות הביון חיברה דו"ח על המחבל הניגרי שניסה לפוצץ את מטוס הנוסעים של "דלתא". עדיין לא ברור אם הפצת המידע הייתה מונעת את ניסיון הפיגוע

הדסק האפריקני של סוכנות הביון המרכזית (CIA) הכין דו"ח על המחבל הניגרי לפני שניסה לבצע את הפיגוע בטיסת "דלתא" בחג המולד, אלא שהדו"ח כלל לא הופץ. זאת, משום שכותב המסמך חיכה לתצלומים של עומר פארוק עבד אל-מוטלב.

 

רשת הטלוויזיה "פוקס" דיווחה הלילה (ה') כי סוכנות הביון הכינה תיק על הניגרי בן ה-23 זמן רב לפני שניסה להוציא לפועל פיגוע בשמי דטרויט. הדו"ח הזה שלא נשלח במועד, מכיל תיאור מפורט של מסעותיו של מוטלב והמגעים שלו, שהפצתם במועד הייתה עשויה להספיק כדי למנוע ממנו לעלות על המטוס בנמל התעופה סחיפהול באמסטרדם.

 

שמו של הניגרי הוכנס לרשימה בסיסית של יותר מחצי מיליון חשודים, לאחר שאביו פנה בחודש נובמבר לשגרירות האמריקנית בניגריה ושוחח עם סוכן ה-CIA במקום. אלא שבהיעדר מידע נוסף עליו הוא לא הוכנס לרשימה השחורה המצומצמת של 4000 טרוריסטים שכניסתם לארה"ב אסורה, או לרשימה אחרת כלשהי, שהייתה גורמת למאבטחים לערוך בדיקה רצינית יותר לפני שעלה מוטלב לטיסה. 


"המידע היה מספיק כדי לנופף בדגל אדום", אובמה שלשום (צילום:AFP)

 

אובמה יקבל דו"ח ראשוני על חקירת הכשלים

יש מחלוקת בתוך קהילת המודיעין אם הדו"ח שהוכן ולא נשלח, היה ה"אקדח המעשן" שיכול היה לגרום למנוע מהניגרי לעלות לטיסה, או שהוא היווה עוד חתיכה בפאזל שלא הושלם באותו שלב.  הנשיא אובמה עצמו אמר שלשום ש"המידע היה מספיק כדי לנופף בדגל אדום והחשוד לא היה מורשה לעלות על מטוס לאמריקה". הוא אמור לקבל היום במקום חופשתו בהוואי דו"ח ראשוני על חקירת הכשלים הפנימיים בפרשה. 

 

המידע על תלונת אביו של המחבל הניגרי הועבר ב-20 בנובמבר על ידי מחלקת המדינה האמריקנית למרכז הלאומי למלחמה בטרור. במברק נאמר כי "המידע בשגרירות מצביע על כך שהוא אולי קשור לקיצונים בתימן", וכי הניגרי ערך טיסות לבריטניה, לטוגו ולאיחוד האמירויות.

 

שאלה מרכזית היא מדוע לא בוטלה האשרה של מוטלב. מחלקת המדינה גורסת כי יש לה סמכות לעשות זאת, אבל זהו תפקידו של המרכז הלאומי למלחמה בטרור, להעריך את המידע להצליב אותו ולקבל החלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבד אל-מוטלב. ה-CIA עקב אחריו
צילום: AP
מטוס "דלתא"
צילום: רויטרס
מומלצים