שתף קטע נבחר

ניזוקי הקפאת הבנייה ביו"ש יפוצו ב-30 מיליון שקל

האוצר מסר בדיון על מתן פיצויים לנפגעי ההקפאה, כי הקציב סכום ראשוני כמקדמה על הפיצויים שהמדינה תידרש לשלם למי שניזוקו מהקפאת הבנייה. נציגת משרד השיכון: "אין עדיין תמונה מלאה של היקף ההקפאות"

משרד האוצר הקציב סכום ראשוני של 30 מיליון שקל כמקדמה על הפיצויים שהמדינה תידרש לשלם למי שניזוקו מהקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. הסכום הסופי טרם נאמד. כך מסר היום (ב') לוועדת הכספים נציג אגף התקציבים, אריאל יוצר, בדיון על מתן פיצויים לנפגעי ההקפאה.

 

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין מייק בלס, הוסיף כי משרד המשפטים יפרסם את סוף השבוע תקנות עם הקריטריונים בעניין תשלום הפיצויים.

 

נציגת משרד השיכון מסרה כי ההקפאה לחלק מהמבנים הופשרה בינתיים, אבל אין עדיין תמונה מלאה של היקף ההקפאות שעבורן תידרש המדינה לשלם פיצויים.

 

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) אמר בסיכום הדיון, כי מהדברים עולה שאין קשר בין המשרדים השונים וכי לציבור הנפגעים אין כתובת לפנות אליה כדי לברר את המגיע להם. "אני מבקר את הממשלה באופן מאוד חריף על התנהלותה הלא ראויה במדינה מתוקנת מבחינה מוסרית ואנושית". אמר.

 

"אין מנוס מפניה לבתי המשפט"

עו"ד בלס מסר במהלך הדיון, כי משרדו עומד לפתוח גם מסלול מהיר לנפגעים, לשם קביעת סכומי הפיצויים, זאת במטרה לעקוף את ההליכים המורכבים והממושכים של בתי המשפט בתביעות פיצויים מסוג זה.

 

חבר הכנסת זאב אלקין (ליכוד), מרכז הקואליציה בכנסת שנמנה על יוזמי החוק, לא קיבל מענה חד-משמעי לשאלותיו החוזרות לגבי הזכאות לפיצויים, האם מדובר רק על נזקים ישירים או גם עקיפים, ובהקשר זה אם הזכאים הם רק יזמי הבנייה או בעלי הבתים או גם צדדים אחרים הקשורים איתם בשרשרת של התחייבויות.

 

אלקין אמר כי במצב המורכב והמעורפל הזה נראה שלא יהיה מנוס מפניה לבתי המשפט. הוא הוסיף כי זו התמונה שהוצגה גם לוועדת משנה של ועדת חוץ ובטחון וגם שם לא ניתן לה מענה. בנוסף דרש אלקין לעשות כל שאפשר כדי להקל על כל קשת הניזוקים מההקפאה.

 

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי של מערכת הביטחון, אחז בן-ארי, כי עד סוף השבוע הקודם יתפרסם צו הקפאה מתוקן.

 

היום אכן נמסר  לוועדת הכספים מפי ראש המנהל האזרחי, תא"ל יואב מרדכי, כי בצו החדש הצטמצמה ההקפאה וניתן לבצע או להמשיך פנייה במספר תנאים: אם מדובר בתוספות לשינוי או תיקון בניין מגורים אך לא תוספת של יחידת דיור, אם יציקת יסודות הבניין הושלמה לפני יום תחילת הצו המקורי, או אם מדובר בהתאמה לבינוי קיים.

 

כמו-כן אותרו עבודות הקמה ושדרגו של תשתיות ציבוריות בישובים קיימים ואושרה גם בנייה של חלק ממבני החינוך המתוכננים (28 מתוך 150).

 

גפני הגיב בהקשר זה כי ההחלטה בעניין מבני החינוך אינה מנומקת. בשבוע הבא יתקיים דיון נוסף וגפני דרש להציג בו את הקריטריונים של הזכאות והזכאים לפיצויים. עוד הוא ציין,כ י האוצר חייב לדעת את סדרי הגודל של ההקפאות והדבר חייב להיעשות בעבודת מטה מסודרת ולא בחוסר התיאום כפי שהוצג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני בישיבת ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
בנייה במזרח ירושלים
צילום: AP
מומלצים