שתף קטע נבחר

נתניהו למשלחת להאיטי: זה צה"ל האמיתי

טקס ממלכתי קידם את פני חברי המשלחת הישראלית ששבה מהאיטי. ראש הממשלה נתניהו: "לא ראיתי הרבה מהצבאות של אלו שמטיחים בנו האשמות שם". הרמטכ"ל, רב-אלוף אשכנזי: "בתקופה האחרונה היו מי שניסו להשחיר את פניהם של חיילי צה"ל. במעשיכם הוכחתם כי ההיפך הוא הנכון"

המשלחת הישראלית להאיטי נחתה הבוקר (יום ה') בנמל התעופה בן גוריון והתקבלה בטקס ממלכתי על-ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שר הביטחון, אהוד ברק, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהחמיא לחברי המשלחת: "הראיתם לעולם מה זה צה"ל האמיתי".

 

"מי שמכיר את צה"ל לאורך שנים ודאי אינו מופתע", אמר ראש הממשלה, "המבחן הגדול של כוחנו כעם וצבא זה היכולת לחלץ במהירות, תוך קבלת החלטות ותוך כדי תנועה. את היכולת הזו הוכחתם ועשיתם הרבה יותר מזה - רוממתם את רוח האדם, את שמו של צה"ל וישראל".


וודלי אליזה, שהגיע לעבור ניתוח בישראל (צילום: ירון ברנר)

 

"דווקא בימים האלה שיש מי שמתנכל, מעוות ומכפיש - אגב, לא ראיתי הרבה מהצבאות של אלו שמטיחים בנו האשמות שם - אבל אתם הראיתם מה זה צה"ל האמיתי". נתניהו התייחס לביקורו באושוויץ אתמול ואמר: "אני אגיד לכם מה זה צה"ל האמיתי, כי אתמול חזרתי ממקום נורא, ששם היה אסון נורא. לא היה אסון טבע, אלא אסון אדם, ושם לא היה מי שיבוא בזמן לחלץ את עמנו".

 

"אני מבקש להצדיע לכם בשם מדינת ישראל ובשם האנושות כולה, ההגונה, הכנה והישרה", סיכם נתניהו, "כל הכבוד לצה"ל".

 

הרמטכ"ל אשכנזי רמז לדו"ח גולדסטון: "בתקופה האחרונה היו מי שניסו להשחיר את פניהם של חיילי צה"ל. במעשיכם הוכחתם כי ההיפך הוא הנכון". הוא החמיא לחברי המשלחת ואמר כי "במשימה זו, יכולתכם להציל חיים חצתה גבולות חדשים". הוא סיפר כי הלילה חזר מביקור באירופה, וכי כשנפגש עם עמיתיו, "כל שיחה החלה בהערכה לפעילותכם. חשתי גאווה להיות המפקד שלכם".


ברק עם וודלי אליזה (צילום: אריאל חרמוני)

 

שר הביטחון ברק אמר: "ראינו בהתרגשות את עיני העולם כולו נעוצות בכם. הלב התחמם לראות אותכם". הוא פנה לחברי המשלחת ואמר: "אתם משקפים את רוחו האמיתית של צה"ל".

 

ראש המשלחת הישראלית, תת-אלוף שלום בן אריה, סיפר שהצוות טיפל ב-1,111 חולים, בוצעו 317 ניתוחים מצילי חיים ו-16 לידות, "כל אחד מהם היה מת אם לא היה מטופל". הוא סיפר כי "התנאים האובייקטיביים לא הקלו עלינו את המשימה. הכל נהרס, ארמון הנשיא, משרדי הממשלה, בניין האו"ם. לא הייתה כתובת שמכוונת אותנו. בעזרת עבודה של כוח החלוץ ומשרד החוץ, השלמנו את המשימה היטב".  


המשלחת הישראלית עם שובה מהאיטי (צילום: ירון ברנר)

 

תת-אלוף בן-אריה הודה לאנשי המשלחת: "ראיתי בעיני המפקדים, הרופאים והאחיות את תחושת השליחות,

את הרעות ואת כובד משקל האחריות על כל אחד".

 

חברי המשלחת נחתו בישראל אחרי טיסה שארכה 17 שעות, כולל עצירת ביניים במדריד. ההתרגשות הרבה ניכרה על פניהם כאשר פגשו שוב בחבריהם ומפקדיהם. בין היתר הגיעו לנתב"ג אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, וקצין רפואה ראשי, תת-אלוף ד"ר נחמן אש. המשלחת יצאה להאיטי לפני שבועיים בעקבות רעש האדמה הקטלני שגבה את חייהם של כ-200 אלף בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצדיע. בנימין נתניהו
צילום: ירון ברנר
המשלחת יורדת מהמטוס
צילום: ירון ברנר
משלחת ישראל בפעולה
צילום: רויטרס
מומלצים