שתף קטע נבחר

נתפסו במכס: 2.4 טונות של אלמוגים מוגנים מסין

עובדי המכס באשדוד הצליחו לסכל את אחד מניסיונות ההברחה הגדולים ביותר השנה של ערכי טבע מוגנים: 2.4 טונות של אלמוגים, צדפות וכוכבי ים. רשות הטבע והגנים: היבואן המקומי ידע שהם אסורים ביבוא, וניסה להסוות את המשלוח כשהצהיר שמדובר בחפצי נוי וקישוט

אנשי המכס בנמל אשדוד החרימו היום (ד') משלוח גדול של אלמוגים, כוכבי ים וצדפות מסוגים שונים, במשקל 2.4 טונות. מדובר באחד המשלוחים הגדולים ביותר שהוברחו לארץ בשנה האחרונה.

 

המשלוח, שמקורו בסין, יובא לארץ במסווה של חפצי נוי וקישוט. כשאנשי המכס ערכו בדיקה למכולה הם גילו את הסחורה האסורה ביבוא והזעיקו למקום את אנשי רשות הטבע והגנים.

 

"היבואן של האלמוגים מודע לכך שיש איסור לייבא אותם ללא אישור הרשות, משום שהדבר מנוגד לאמנה עולמית נגד סחר בבעלי חיים ובצמחים", אמר ל-ynet אריה קלר, ראש אגף מניעת סחר בבעלי חיים ברשות הטבע והגנים. "המשלוח כלל כ-120 ארגזים שהכילו אלמוגי שיח ואלמוגים מסוגים אחרים, כוכבי ים ומגשים מלאים בצדפות המוכנות למכירה".


אלמוגים שהוברחו לאשדוד לפני שנתיים (צילום: עומרי גל, רשות הטבע והגנים)

 

קלר אמר שחקירת המקרה עדיין בעיצומה. להערכתו, "ייתכן שהמשלוח היה אמור להגיע לאזור אילת, שם קיים שוק לא חוקי למכירת אלמוגים. חייבים לשבח את אנשי המכס שגילו דאגה לחי ולצומח והצליחו לתפוס את המשלוח".

 

גם לפני שנתיים הצליחו עובדי המכס באשדוד לתפוס כמות דומה של אלמוגים שיובאו לארץ בניגוד לחוק מסין. שנה לפני כן נתפס באשדוד משלוח של חצי טון אלמוגים. באותה שנה נתפס גם משלוח ענק של קונכיות באילת.

 

תעשייה שמגלגלת מיליארדים בעולם

תעשיית ההברחות והסחר בבעלי חיים ובצמחים מגלגלת מיליארדי דולרים ברחבי העולם. כדי להילחם בה, חתמו כ-150 מדינות בעולם על אמנת CITES, שמפקחת ובולמת את הסחר הבלתי חוקי בבעלי חיים, צמחים וערכי טבע מוגנים. גם ישראל חתומה על האמנה.

 

אלא שעדיין נותרו מספר מדינות שנחשבות יצואניות בולטות של בעלי חיים, איברים ועצמות, צמחים וערכי טבע מוגנים. אחת מהן היא סין שאינה חתומה על האמנה. ואכן, מרבית מהאלמוגים המוברחים לישראל מקורם במדינות מזרח אסיה. 

 

החוק בישראל אוסר על אחזקת אלמוגים שהוצאו מהטבע בבתים פרטיים ובחנויות. העונש בגין הברחה שכזו עלול להגיע לשלוש שנות מאסר או קנס של עשרות אלפי שקלים. ברשות הטבע והגנים ציינו כי בכוונתם להשמיד את כל המשלוח שנתפס, ובתום החקירה הם מקווים שניתן יהיה להגיש כתב אישום כנגד היבואן.

 

מדענים מאיגוד השימור העולמי (IUCN) ופעילי שימור סביבה פירסמו לפני כשנתיים דו"ח שטען כי העולם איבד כמעט חמישית משוניות האלמוגים שלו, והיתר נמצאות בסכנת הרס בשל תהליכים הנגרמים כתוצאה מהתחממות כדור הארץ והפיכת המים לחומציים יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלמוגים שנתפסו במשלוח לפני שנתיים
צילום: עומרי גל
מומלצים