שתף קטע נבחר

אורון בשייח ג'ראח: "ניסיון אגרסיבי למנוע חלוקה"

אנשי מרצ סיירו במזרח ירושלים והשתתפו בהפגנה השבועית נגד ההתיישבות היהודית בשכונת שייח ג'ראח. יו"ר המפלגה חיים אורון תקף את ראש העיר ברקת. "הוא לא מבין את תפקידו - לעקוף את המוקשים ולעגל את הפינות", אמר ל-ynet

כ-150 פעילי שמאל הגיעו היום (שישי) לשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים להפגנה השבועית נגד ההתיישבות היהודית בשכונה. הפעם זכו המפגינים לתמיכתם של חברי מפלגת מרצ, שלפני כן ערכו סיור בין כל ההתיישבויות היהודיות במזרח הבירה.

 

יו"ר מרצ, חבר הכנסת חיים אורון, השווה בשיחה עם ynet בין מדיניות הממשלה והעירייה בשייח ג'ראח לבין ההתנהלות בבית יהונתן שבשכונת סילוואן. "אי אפשר לטעון מצד אחד כי נכנסו לשייח ג'ראח בחסות פסקי דין של בית משפט ומצד שני לנסות ולהעביר חוק עוקף בג"ץ במטרה להימנע מצו הפינוי והאיטום בבית יהונתן", אמר.

 

אורון התייחס בדבריו להנחייתו של שר הפנים אלי ישי, שלפיה תופקד התוכנית של בית יהונתן בוועדה המחוזית לבנייה במטרה להכשירה בדיעבד. "יש ניסיון ליצור סימטריה אחת בין בית יהונתן ל-200 בתי ערבים, כאילו שבכל התחומים האחרים מעמד הפלסטינים הוא שווה למתנחלים", אמר יו"ר מרצ.


אנשי מרצ מסיירים במזרח ירושלים (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

"מה שקורה פה זה ניסיון אגרסיבי, בריוני ולעיתים חודרני למנוע כל מצב לחלוקת העיר, שזהו תנאי לכל מי שמעוניין בפתרון שתי מדינות לשני עמים", אמר אורון על הנעשה בשכונה, "מעבר לעוול והטירוף שבזריקת משפחה לרחוב, מה שעומד על הפרק זה לא ויכוח נדל"ני אלא מדיניות שממשלת ישראל מפעילה". הוא תקף את ראש העיר, ניר ברקת, ואמר שהוא "לא מבין את תפקידו המרכזי, שהוא ללכת על בהונות, להיזהר מחימום ופיצוץ, לעקוף את המוקשים ולעגל את הפינות. שנתו הראשונה בתפקיד מאוד לא מוצלחת".

 

אברהם בורג: "זה עושק פליטים" 

מוקדם יותר, במהלך הסיור במזרח העיר, אמר אורון כי "פעולות הגזל, הנישול והניחול, בניצוחן של עמותות ימין קנאיות, נעשות ברשות ובחסות ראש עיריית ירושלים וממשלת ישראל, אשר מלבים אש זרה של קנאות ואיבה במקום שבו נדרשות מתינות ופייסנות". הוא הבהיר שירושלים "מעולם לא חוברה לה יחדיו ועתידה בכל מקרה לא ייקבע במחטפים ברוטאליים ובפרובוקציות".

 

יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג, משתתף באופן קבוע בהפגנות בשכונה. "הנקודה הזו כאן היא נקודת עוולה

שנמצאת ממש בליבת ירושלים המתוחה ממילא, הקרועה ועל סף הפיצוץ", אמר ל-ynet. לדבריו, התיישבות של יהודים בשכונה משמעותה "עושק פליטים, שזו לא הפעם הראשונה שזה נעשה להם" וניסיון לקבוע עובדות "שתוצאתן תהיינה בערה בעיר". "הפליטים ברחוב והמתנחלים בבית - ובזה באה לידי ביטוי כל העקמומיות שבחקיקה מעוותת וכל מעשי האיפה והאיפה", סיכם.

 

מרגרט, תושבת שכונת שייח ג'ראח, סיפרה כי היא אינה מרגישה כשוות זכויות בירושלים. "אנחנו היינו צריכים להיות שכנים אבל אותנו מוציאים מהבתים ואת המתנחלים מכניסים, אין לנו זכויות בירושלים ובאתי להפגנה למחות על כך. הממשלה פועלת לטובת המתנחלים, אין שיוויון בירושלים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי הכנסת חיים אורון ואילן גילאון במז' ירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים