שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תקנה מקלקלת
  הכוונה הייתה מצוינת, אבל התוצאה מזכירה את ימי הביניים. בהגליית הרב אלון על-ידי פורום "תקנה" נוצר מצב שבו הציבור לא מוגן, ומצד שני - ה"חשוד" לא יכול להתגונן. המסקנה: מערכת המשפט היא הכלי הלגיטימי היחיד לבירור התנהגויות אסורות

  ברוך בואכם לימי הביניים, בהם אין עבירות פליליות אלא "מעשים המנוגדים לערכי הקדושה והמוסר". ברוך בואכם ליקום המקביל של פורום "תקנה", שמתגלה היום בקלקלתו הגדולה. ברוך בואכם לחרושת שמועות שפוגעת בכללי הצדק הטבעי, לכיבוס הלכלוך במסתרים, לעונשים של הגליה ונידוי על סף החרם, לפגיעה מהותית בכבוד האדם, חירותו וזכותו לשם טוב. כך, בבוקר שאחרי חשיפת הפשקוויל המזעזע בגנותו של הרב מוטי אלון, מצטייר ארגון "תקנה" וכך מצטיירים מעשיו.

   

  פרשת הרב מוטי אלון - סיקור מורחב ב-ynet:

   

  בתחילת הדברים, הכוונה היתה מצויינת: קואליציה של רבנים חשובים בציבור שלהם וארגוני נשים דתיות, בהובלת "קולך", הוקמה כדי לטפל במקרים של הטרדה מינית ולמנוע אותם, במקום שבו הציבור הדתי חושש להתלונן ולהוקיע אנשי שררה וסמכות מן המחנה שלו. בפועל, על רקע הפרסום שיזם, מצטייר פורום "תקנה" כערבוב מפחיד של משטרה אלטרנטיבית, בית דין מטעם עצמו ורכילאי-צמרת כוחני.

   

  קראתי בתשומת לב את רשימת שמות הרבנים, המשפטנים והמטפלים המופיעה באתר פורום "תקנה" ולא מצאתי ביניהם חוקרים משטרתיים או אנשים שיודעים כיצד לאסוף ראיות. לא מצאתי כללים ברורים של דיון בתלונות. לא מצאתי התחייבות להליך שיש בו ביטוי מינימלי לצדק הטבעי: לא הגדרה של טווח ההתנהגויות בהן הפורום "מטפל", לא הגבלה על סמכותו להטיל "עונשים", ואף לא טקסט אחד שמבהיר, מי מטפל, מכוח מה הוא מטפל וכיצד נעשה ה"טיפול". גם לא ברור מה יכולים לעשות מי שנחשדו ב"מעשים המנוגדים לערכי הקדושה והמוסר" אם נחשדו על לא עוול בכפם, אך לא הצליחו להוכיח את חפותם בפני הפורום - והפכו לקורבנות של ענישה חברתית.

   

  אור השמש מחטא, ופורום "תקנה", לו רצה באמת במהפכה ביחס הציבור הדתי לעבירות מין, צריך היה להפעיל את כל כוחו בציבור שמעריך את יושבי הפורום כדי לקדם מערכה רצינית לחשיפת האמת. להסביר כי תלונה מוצדקת אינה הלבנת פניו של הנילון ברבים, אלא דרך נכונה להיאבק בו. לדאוג לתמיכה, ליווי והבעת גילויים פומביים של אהדה למתלוננים תוך שמירה על פרטיותם ומניעת חשיפתם, כי באמת מדובר בדיני נפשות. הכל, רק לא ליצור ועדת-משמעת מפלצתית שיכולה להחליט בחדרי-חדרים על גורלו של אדם שלא הואשם מעולם בפלילים.

   

  בחזרה למערכת המשפט

  הבוקר פרשו חברות "קולך" מפורום "תקנה" וחשפו עוד אספקטים של הפורום שאמורים לעורר דאגה עמוקה בקרב המאמינים בשלטון החוק, וגם בקרב אלה שמאמינים בעליונותה של החברה הדתית על שלטון החוק. הנה, במקרה של מוטי אלון דנו רק גברים. והנה, לו היתה ההגנה על המתלוננים לנגד עיניהם – מדוע לא פרסמו

  את הדברים במועד בו נודעו להם, אלא רק כאשר הרב אלון "הפר" את ה"עונש", שגזרו עליו? כיצד הועילה הסתרת המקרה למניעת הטרדה מינית? כיצד מועילה חשיפת המקרה כעת לבירור חפותו או אשמתו של אדם? והעיקר – כיצד נוטל לעצמו גוף דתי-וולונטרי את הסמכות להתעלם כליל מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, רק משום שכל הנפשות הפועלות שייכות למחנה הדתי-לאומי?

   

  אינני יודעת מה אירע בלשכותיו של הרב אלון. אינני יודעת מה יודעים אנשי פורום "תקנה", מפני שהם לא חושפים את הידוע להם בפומבי. הצרה הגדולה היא, שעצם קיומו של הפורום ימנע את הידיעה הזאת אפילו מן הציבור שעליו ביקש לגונן – וגם ימנע מן הרב אלון להתגונן. התוצאה הזאת – שוודאי לא התכוונו אליה – צריכה להוביל אותם לחשיבה מחודשת על עצם קיומם, ועל הדרך בחזרה אל מערכת המשפט ככלי הלגיטימי היחיד לבירור התנהגויות אסורות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב אלון. לא יכול היה להתגונן
  צילום: גילי אליהו
  הרב שרלו. הפורום רצה לברך ויצא מקלל
  צילום: דב ירדן
  מומלצים