שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התלמידים הכי שמנים: בת"א וראשון-לציון

  מבדיקה של 250 אלף תלמידים בריאים ב-2009 עולה, כי מעל 22% מתלמידי ישראל סובלים מעודף משקל או השמנה וכ-6% מהם - מתת משקל. התלמידים השמנים ביותר נמצאים בתל אביב וראשון לציון, בעוד שיותר ירושלמים סובלים דווקא מתת משקל. דיאטנית: "ההשמנה בגוש דן - גם בגלל אורח חיים שכולל צפייה בטלוויזיה ומשחקי מחשב"

  כרבע מהתלמידים בישראל סובלים מעודף משקל: כך עולה מנתוני האגודה לבריאות הציבור לשנת 2009. לפי הנתונים, הכוללים תוצאות מדידות שעשו אחיות בתי הספר בקרב רבע מיליון תלמידים בישראל, 8% מהתלמידים סובלים מהשמנה ו-14.5% מהתלמידים סובלים מעודף משקל.

   

  הנתונים מתייחסים ליותר מ-250 אלף תלמידי בתי ספר שעברו שקילה ומדידה בכיתות א', ג', ה' ז' ו-ט'. פעילות זו בוצעה על ידי כ-600 אחיות בתי ספר הפועלות מטעם האגודה לבריאות הציבור.

   

  התל אביבים שמנים יותר

  מהנתונים לשנת 2009 עולה כאמור כי 8% מתלמידי ישראל סובלים מהשמנה, 14.5% סובלים מעודף משקל, ו-5.8% סובלים מתת משקל. 72% מהתלמידים

  הם בעלי משקל תקין. האחוז הצפוי של השמנה באוכלוסיית הילדים עומד על 5% ושל עודף משקל הוא 10%. 

   

  שיעור ההשמנה הגבוה ביותר נמצא בקרב התלמידים בתל אביב (10% מתלמידי העיר סובלים מהשמנה), ראשון לציון (9.6%), חיפה ואשדוד (מעל 8%). שיעור ההשמנה הנמוך ביותר נמדד בקרב תלמידי ירושלים (5.5%). 

   

  בהתאמה, השיעור הגבוה ביותר של תלמידים הנמצאים בתת משקל נמדד בירושלים (7.7%), אשדוד (6.7%), וחיפה (5.7%). בתל-אביב ובראשון לציון, מעל 4% מהתלמידים סובלים מתת משקל.

   

  "באזור גוש דן ראינו באופן מובהק נתונים של השמנה ועודף משקל", אומרת דורית וורמן, דיאטנית ארצית של האגודה לבריאות הציבור, "ההסבר לכך נעוץ באורח חיים שכולל צפייה בטלוויזיה ומשחקי מחשב. העובדה שההורים עובדים יותר ופחות פנויים לבשל בבית מובילה לאכילה של יותר ממתקים וחטיפים. גם באזורים שבהם יש מצב סוציו-אקונומי נמוך רואים השמנה לצד תת משקל".

   

  שמנים מהצפוי

  בהשוואה בין שיעור ההשמנה ועודף המשקל הצפוי בקרב ילדים - נמצא כי תלמידי

  ישראל שמנים ב-60% יותר מהצפוי וסובלים מעודף משקל ב-40% יותר מהצפוי. 

   

  החל ב-1 באפריל תופסק עבודת האחיות של שירותי בריאות הציבור בבתי הספר, זאת לאחר שמשרד הבריאות הוציא מכרז למציאת ספק שירותים אחר. עם זאת, הספק שייבחר יקבל פרק זמן של חודשיים לצורך התארגנות ונראה כי לכל הפחות למשך חודש לא יהיה מי שייתן את השירות. 

   

  ממשרד הבריאות נמסר: המשרד מודע ומטפל בבעיה שנוצרה, ויינתן גם פתרון להמשך שירותי בריאות התלמיד עד סוף שנת הלימודים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יותר מדי מחשב וטלוויזיה? אילוסטרציה
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים