שתף קטע נבחר

עריקאת מחה: בכל ביקור אמריקני - עוד התנחלויות

אבו מאזן והשליח מיטשל נועדו במשך כחמש שעות, שבמהלכן דרש הנשיא הפלסטיני שישראל תפסיק להביך אותו בהכרזה על תוכניות בנייה בשטחים. גורם פלסטיני אמר ל-ynet כי מתחזקת ההערכה שבינתיים המגעים רק פוגעים במהימנות ההנהגה

מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, סאיב עריקאת, אמר הערב (יום ב') בתום פגישתם של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והשליח האמריקני ג'ורג' מיטשל, כי "הפלסטינים הבהירו למיטשל כי אם בכל ביקור שלו באזור הישראלים יגבירו את ההתנחלויות, את הפלישות לערים ואת החיסולים, הרי שהדבר מציב סימן שאלה גדול על מאמצי השלום האמריקנים". 

 

הדברים נאמרו במקביל להודעה האמריקנית הרשמית על כך שישראל והפלסטינים הסכימו לפתוח במשא ומתן עקיף בתיווכו של השליח מיטשל. זמן קצר קודם לכן נחת בישראל סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, שצפוי להיפגש בימים הקרובים עם המנהיגים בישראל, ברשות הפלסטינית ובירדן.


 

מיטשל, עריקאת ואבו מאזן (צילום: AFP)

 

הפלסטינים אמנם מסכימים עקרונית לחידוש המשא ומתן באופן עקיף, אך הם ביקשו מהשליח מיטשל כמה הבהרות ודרשו בין היתר שישראל תפסיק להביך אותם בהכרזה על עוד תוכניות בנייה ביהודה ושומרון.

 

עריקאת סיפר כי סוגיית ההתנחלויות עמדה במוקד פגישתם של אבו מאזן ומיטשל, אשר ארכה כחמש שעות. במהלך הפגישה, הביע הנשיא הפלסטיני מורת רוח מההודעה הישראלית על בניית 112 יחידות דיור בבית"ר עילית. במשרד הביטחון אמרו מנגד כי התוכנית שבה דובר אושרה כבר בימי ממשלת אולמרט.

 

גם דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, התייחס הערב לאישורי הבנייה ואמר כי לא מדובר בהפרה של הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. עם זאת, הוא הדגיש כי שני הצדדים מתבקשים להיות זהירים לקראת חידוש המשא ומתן העקיף.

 

גורם פלסטיני אמר ל-ynet כי הפלסטינים אינם מעודדים מהיעילות של המגעים וכי לפי שעה,

המגעים והלחצים האמריקנים על ישראל לא הובילו לשום דבר. הוא סיפר כי בצד הפלסטיני מתחזקת הסברה כי בינתיים המשא ומתן רק פוגע במהימנות ההנהגה הפלסטינית, וכי אם הסבב הנוכחי לא יביא לפריצת דרך אמיתית - התחושה היא שהדבר כבר לא יקרה.

 

"אבו מאזן צריך לצאת מהסבב הזה מחוזק לקראת הפסגה הערבית", הסביר הגורם, "על האמריקנים לדעת שהפלסטינים ספגו ביקורות קשות בישיבת ועדת המעקב של הליגה הערבית. משלחות רבות - בעיקר הסורים, הקטארים ואפילו הסודנים - העלו שאלות וטענות על הנחיות ואפילו על הטעם שבמשא ומתן הזה, כי בינתיים הוא לא מוביל לשום מקום". 

 

To read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השליח מיטשל עם עריקאת (ארכיון)
צילום: AP
בנייה בבית"ר עילית
צילום: רויטרס
מומלצים