שתף קטע נבחר

רה"מ בירך על השיחות; יעלון: לא מבשר טובות

נתניהו אמר בכינוס בירושלים כי "זה קרוב לשנה שאנו קרובים לחידוש השיחות ללא תנאים מוקדמים" - והביע תקווה להגיע במהירות לשיחות ישירות. השר לאיומים אסטרטגים: "הנהגת הרשות מנחילה תרבות של שנאה והתנגדות לקיומה של ישראל"

"אני מברך על חידוש תהליך השלום בינינו לבין הפלסטינים". כך אמר הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו, זמן קצר לאחר שארה"ב הודיעה רשמית על הסכמת הצדדים ל"שיחות הקרבה". מנגד, השר לאיומים אסטרטגיים הטיל ספק ביכולתו של המהלך להביא לעיסוק בנושאי מהות.

 

"זה קרוב לשנה שאנו קרובים לחידוש השיחות ללא תנאים מוקדמים", אמר רה"מ בוועידה של ארגון נוצרי התומך בישראל בבנייני האומה בירושלים. "אני מקווה ששיחות הקרבה יובילו במהירות לשיחות ישירות, שבאמצעותן ניתן יהיה באמת לקדם את השלום".

 

נתניהו הזכיר את העקרונות שהציג בנאום בר אילן, ובהם פתרון "שתי מדינות לשני עמים", ואמר: "אני מאמין שבאמצעותם נוכל להתקדם לעבר שלום וביטחון". 

 

מנגד, נראה שהשר לעניינים איומים אסטרטגים מקבל בקרירות את המהלך. משה (בוגי) יעלון אמר הערב בארוע שנערך בת"א: "נכונות הנהגת הרשות הפלסטינית לקיים 'שיחות קרבה' בתווך האמריקני, אינה מבשרת טובות".

 

יעלון, שדיבר בטקס הענקת מלגות של מפעל הפיס לחיילים משוחררים, אמר כי השיחות אינן תחליף למו"מ ישיר בין הצדדים. "הן יכולות לעסוק בשאלת המסגרת של המו"מ הישיר אך לא בענייני מהות. ובעיקר כאשר הנהגת הרשות ממשיכה להכחיש כל זיקה בין העם היהודי לארץ ישראל, מנחילה תרבות של שנאה והתנגדות לקיומה של מדינת ישראל, פועלת כדי לעשות דה-לגיטימציה שלנו בעולם, ואינה מוכנה להתחייב שכל הסכם שיושג, יהיה סוף הסכסוך וסוף התביעות בין הצדדים".

 

ובעוד נתניהו הזכיר את שנת ההמתנה לחידוש המגעים, אמר יעלון: "יש בינינו הטוענים, בחולשתם, כי הזמן פועל לרעתנו. אבות הציונות לימדונו שהזמן פועל לטובת מי שמנצל אותו".

 

ביידן נחת בארץ - ארה"ב הודיעה רשמית על השיחות

אחרי הצהריים הודיעה ארצות הברית כי ישראל והפלסטינים הסכימו לפתוח במשא ומתן עקיף בתיווכו של השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל. הדברים נאמרו זמן קצר לאחר נחיתתו בארץ של סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, שייפגש בימים הקרובים עם המנהיגים בישראל, הרשות הפלסטינית וירדן.

 

השליח מיטשל הביע שביעות רצון מההסכמה לפתוח ב"שיחות הקרבה", שבמהלכן ידלג בין ישראל לרשות הפלסטינית. הוא אמר שישוב לאזור בשבוע הבא וקרא לשני הצדדים להימנע מפרובוקציות שיפגעו בהתקדמות המגעים.

 

להודעה האמריקנית קדמה פגישה ארוכה בין מיטשל לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, שהתמקדה בסוגיית ההתנחלויות. הפלסטינים ביקשו מהאמריקנים הבהרות לקראת "שיחות הקרבה"

 ודרשו שישראל תפסיק להביך אותם בהכרזה על תוכניות בנייה בשטחים. "הפלסטינים הבהירו למיטשל כי אם בכל ביקור שלו באזור הישראלים יגבירו את ההתנחלויות, את הפלישות לערים ואת החיסולים, הרי שהדבר מציב סימן שאלה גדול על מאמצי השלום האמריקנים", אמר עריקאת אחרי הפגישה.

 

נתניהו התייחס בנאומו גם למאמץ האיראני להשגת נשק גרעיני: "אם איראן תשיג נשק גרעיני העולם ישתנה לבלי היכר. תראו כמה טרור יש עכשיו ותבינו מה יקרה אם נשק גרעיני יגיע לטרוריסטים. חייבות להיות סנקציות קשות".

 

את נאומו חתם במילים הללו: "אנו חייבים למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. חייבים למצוא דרך להשיג שלום עם שכנינו, אני מבטיח לכם ששום כוח בעולם לא יוכל לגרום לנו לעזוב את ביתנו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. המתין - ומברך
צילום: גיל יוחנן
יעלון. "הזמן פועל לטובת מי שמנצל אותו"
צילום: יותם פרום
ביידן בארץ. הצדדים הסכימו ל"קרבה"
צילום: יריב כץ
מומלצים