שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות הורה: רמב"ם סגור עקב עומס חריג

  משרד הבריאות הורה למד"א לא להפנות חולים לבית החולים רמב"ם, עקב עומס חריג במחלקות הכירורגיות והפנימיות. חדר המיון יקלוט חולים שיגיעו עצמאית. בשל עומס גם בבית החולים כרמל, החולים יופנו לטיפול בבני-ציון. רמב"ם: יש לנו 140% תפוסה, ו-30 חולים שלא נמצאו להם מיטות

  החל מהשעה 12:00 היום (ג') נסגר חדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה לקליטת חולים. הצעד הנדיר בוצע באישור משרד הבריאות, לאור התפוסות הגבוהות במחלקות האשפוז בבית החולים. בשלב הראשון ייסגר המיון לשלוש שעות.

   

  יש לציין כי חדר המיון של רמב"ם אינו סגור לחולים שמגיעים עצמאית. ההנחיה המדוברת נוגעת לפצועים או חולים שמפונים על ידי מד"א. כאשר מדובר בפינוי שאינו מוגדר כדחוף, יש להעביר את נפגעים לבית חולים אחר.

   

  האשם גם בתאונות הדרכים

  מהנהלת בית החולים נמסר כי בשעות האחרונות עלתה התפוסה במחלקות הפנימיות בבית החולים ובמחלקות הכירורגיות לכדי 140%. ד"ר מיקי הלברטל מהנהלת בית החולים, מסר כי בחדר המיון מאושפזים בשעה זו כ-30 חולים שלא נמצאו להם מיטות במחלקות האשפוז, וכן מאושפזים ביחידת הטראומה במיון עוד שישה נפגעים שלא נמצא להם מקום. בשעות אלו ישנו עומס דומה גם בחדר המיון בבית החולים כרמל, ולכן הוחלט שפצועים או חולים שאינם במצב קשה יפונו בשעות הקרובות לבני-ציון.  

   

  לדברי ד"ר הלברטל, התפוסות הגבוהות מקיפות גם את המחלקות לטיפול נמרץ בבית החולים ובהנהלת המוסד שוקלים לעבור ולפעול במתכונת חירום. לדבריו, הגידול במספר הפונים לבית החולים החל בתחילת השבוע וגבר. לדברי ד"ר ירון בר-לביא, מנהל היחידה לטיפול נמרץ, בבית החולים, "מספר נפגעי תאונות הדרכים שהגיעו בימי ראשון ושני הוא מספר גבוה במיוחד, ובמקביל הגיעו נפגעים שמצבם קל יותר".

   

  במשרד הבריאות, כאמור, קיבלו את בקשת בית החולים רמב"ם. עם זאת, ציינו כי במהלך החורף בשל עומס כבד במיון אושר באופן חריג לרמב"ם להפעיל עוד 15 מיטות אשפוז נוספות. מסתבר שגם המיטות האלו לא סייעו להתגבר על העומס.


  ושוב, מאושפזים במסדרון. רמב"ם, היום (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  כמעט כל בתי חולים - מלאים

  מדו"ח של משרד הבריאות ומתאר את התפוסה הממוצעת נכון להיום במחלקות עולה כי בכל בתי החולים בישראל (פרט לשניים) נרשמה היום תפוסה של מעל 100% במחלקות הפנימיות. תפוסה גבוהה במיוחד נרשמה בבתי החולים הדסה הר הצופים (163%), הדסה עין-כרם (148%), שערי צדק (146%), רמב"ם (143%), קפלן (129%), לניאדו ונהריה (122%), איכילוב (120%), וולפסון ומאיר (116%), בני ציון (113%) וברזילי (111%).

   

  במהלך דצמבר אישר משרד הבריאות ויסות חולים המפונים על ידי מד"א בין שלושת בתי החולים בחיפה: רמב"ם, כרמל ובני-ציון, לאחר שבשלושתם דווח על עומס רב. כל אחד מחדרי המיון נסגר למשך שעות ספורות. 

   

  בחודש שעבר נסגרו בתי החולים שיבא, ברזילי והעמק לחולים חדשים, לאחר שמנהלי

  בתי החולים התלוננו על תפוסה גבוהה של מעל 100% במחלקות הפנימיות, וביקשו ממשרד הבריאות להקל על העומס על בתי החולים.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "עקב פניית בית החולים רמב"ם על עומס קשה בחדר המיון ובמחלקות הפנימיות ניתנה הנחיה למד"א לווסת מקרים לא דחופים לחדר מיון של בני ציון בחיפה משעה 12:00 ועד השעה 15:00. בבדיקה עם חדרי המיון האחרים נתקבלו תשובות שבבית החולים כרמל קיים גם עומס. גם בבית החולים בני ציון קיים עומס אך ביכולתו לעזור מעט בשעות הקרובות. יש להדגיש: לא מדובר בהוראה לציבור הרחב אלא רק בהוראה פנימית של משרד הבריאות למד"א על וויסות חולים בהתאם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המיון הסגור ברמב"ם, היום
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים