שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ארדן הקשיב למוזיקאים: ישנה את תקנות הרעש

התקנות החדשות נגד מטרדי רעש אסרו לגמרי על נגינה או השמעת מוזיקה באופן המפריע לשכנים. רבבות מוזיקאים ונגנים חובבים התרעמו: "אנחנו, וכל מי שמקשיב לרדיו, יהפוך לעבריין". השר ארדן היטה אוזנו וקבע: האיסור הגורף יוחלף במגבלה מתונה יותר. אפשר להמשיך לנגן

התקנות החדשות למניעת רעש, שמקדם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, זכו להד חיובי בציבור, אבל צרמו לאזניהם של מוזיקאים ונגנים חובבים. הם התרעמו על הסעיפים האוסרים נגינה או השמעה של מוזיקה אם היא מפריעה לשכנים, וחששו שלא יוכלו עוד לנגן בבית. רבבות הצטרפו לקבוצת מחאה בפייסבוק, ודרשו למתן את האיסור הגורף. היום (שבת) היטה השר אוזן לצעקתם.

 

ארדן הודיע כי ישנה מעט את התקנות שיובאו בקרוב לאישור הכנסת. במקום איסור גורף על נגינה או השמעת מוזיקה בעוצמה גבוהה בכל שעות היום, המגבלה תחול רק בין השעות 2 ל-4 אחר הצהריים, ובין 9 בערב ל-7 בבוקר למחרת.

 

השינוי בא לאחר שהמחאה של המוזיקאים והנגנים החובבים החלה לצבור תאוצה. היא בלטה במיוחד בעמוד שהוקם באתר פייסבוק, אליו הצטרפו כ-22 אלף חברים נכון לסוף השבוע. המוחים אף איימו לצאת להפגנות מוזיקליות ברחבי הארץ כדי להשמיע את זעקתם ולהביא לשינוי בתקנות הגורפות.

 

הם טענו כי האיסור הגורף לנגן בבית יהפוך אותם לעבריינים, ימנע מהם לנגן להנאתם - או לפרנסתם - וגם ילבה סכסוכי שכנים, משום שהתקנות לא הגדירו במדויק מה ייחשב כהפרעה. הנגנים טענו כי לעיתים אין דרך להגביל את עוצמת המוזיקה, וחלופה של נגינה בחדרי חזרות אטומים גם היא אינה אפשרית.

 

בסוף השבוע, כאמור, הודיע השר ארדן כי החליט לשנות את התקנות. "התהודה שיצרה הרפורמה להפחתת מטרדי הרעש באזורי מגורים מלמדת כי היא נותנת מענה לבעיה אמיתית איתה נאלץ הציבור להתמודד", אמר. "עם זאת, שמחתי להיענות לפניות ולבחון מחדש את נושא הגבלת הרעש ממקלטים וכלי נגינה, ואכן מצאתי צורך לשנותו. השינוי המוצע יאזן בין הצמצום הנדרש במטרדי הרעש לבין רצונם של אזרחים ליהנות מהאזנה למוסיקה ולימוד נגינה בביתם".

 

אמיר פאר, ממארגני המחאה נגד התקנות, ברך על השינוי: "בזכות 24,305 החברים בקבוצה בפייסבוק המאבק הצליח. התיקון ירד מסדר היום וחובבי המוזיקה יכולים להמשיך לנגן או לשמוע מוזיקה, מבלי לחשוש משוטרים שיתדפקו על דלתם... ".

 

נמרוד פרידברג, שעמד גם הוא מאחורי המחאה, אמר: "בלי מערך משומן של יחסי ציבור, בלי לוביסטים המתרוצצים בין ח"כים ובלי תקציב פרסום, הצלחנו בפעילות חכמה בפייסבוק להשפיע על חקיקה. לפני שבוע בדיוק, ב-2 בלילה, הקמנו את קבוצת המחאה בפייסבוק. בבוקר היו בה 800 חברים, אחרי יום 4,500 והיום כמעט 25 אלף, שמגיבים, כותבים ומנהלים דיונים ערים בנושא. זאת גם הסיבה שקראנו לתומכי המאבק לנצל את המדיום ולייצר הרעשה דיגיטלית נגד התקנות החדשות. התגובה הייתה מדהימה ואנו מברכים על השינוי".

 

סוף למפוחים הרועשים ולאזעקות המטרידות

התקנות החדשות למניעת רעש נועדו, לטענת המשרד, לטפל בבעיה שמטרידה מאוד את הציבור. במסגרת התקנות החדשות, ייאסר לחלוטין שימוש במפוחי עלים בסביבה עירונית, משום הרעש הרב שהם גורמים. כמו כן, תוך חצי שנה ייאסר לשווק אזעקות קוליות לרכב, ותוך ארבע שנים יתבקשו כל בעלי המכוניות להתקין ברכבם אזעקה שאינה קולית.

 

התקנות כוללות הגבלות נוספות על מטרדי רעש. כך למשל עבודה על ציוד גינון מרעיש תוגבל ולא תתאפשר בשעות המנוחה או בשעות הערב. כך גם עבודות שיפוצים בבתים, והפעלת מערכות כריזה. גם שימוש בחזיזים, נפצים וזיקוקין די-נור ייאסר, אלא במרחק קילומטר מבנייני מגורים ובכל מקרה לא בין 10 בלילה ל-7 בבוקר, למעט בפורים, ביום העצמאות וביום ירושלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגן חביבי, רק לא בין 2 ל-4
צילום: jupiter
מומלצים