שתף קטע נבחר

לפני ההצבעה: אובמה הכניע מתנגדיו הדמוקרטים

שעות ספורות לפני ההכרעה הגורלית בנושא הרפורמה בבריאות הצליח הנשיא ברק אובמה לגייס קולות חשובים: שמונה חברי קונגרס דמוקרטים המתנגדים להפלות הגיעו לפשרה עם הבית הלבן והסכימו להצביע הלילה בעד חוק הבריאות

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הצליח הערב (א') להסיר את המכשול האחרון שעמד בדרך לאישור הרפורמה המקיפה במערכת הבריאות. קבוצת חברי קונגרס ממפלגתו, שהתנגדה עד כה לאישור חוק הבריאות, הודיעה כי הגיעה להסכם עם הבית הלבן. ההערכה היא כי צעד זה יאפשר לדמוקרטים לאשר את החוק בהצבעה שתתקיים הלילה.

 

ברט סטופק, חבר קונגרס דמוקרטי ממדינת מישיגן, הוביל קבוצה של שמונה פוליטיקאים שאיימו להפיל את הרפורמה מחשש שחוק הבריאות יתיר

מימון ממשלתי להפלות. במסיבת עיתונאים שערך על גבעת הקפיטול הודיע סטופק כי הוא וחבריו סיכמו עם הבית הלבן שאובמה יפרסם צו נשיאותי המתחייב שכספי משלם המסים לא יופנו למימון הפלות.

 

"המנצח האמיתי הוא העם האמריקני", פסק סטופק כשהכריז על הסכמתו להצביע בעד הרפורמה, וציין שחוק הבריאות הוא "חוק בעד החיים". הבית הלבן הודיע זמן קצר קודם לכן כי הוא יוציא צו נשיאותי שתסדיר את נושא ההפלות.  


חייב עזרה. אובמה וחבר הקונגרס סטופק (צילום ארכיון: AP)

 

ההכרזה מבטיחה כמעט בוודאות שאובמה והדמוקרטים השיגו את הרוב המיוחל של 216 חברי קונגרס להצבעה הגורלית. בבית הנבחרים כבר נפתח הדיון האחרון בנושא הרפורמה בבריאות, ובתום שורת הליכים צפויה הצעת החוק לעלות להצבעה במליאה. הדמוקרטים, המחזיקים ברוב מוחץ של 255 חברים, זקוקים ל-216 קולות כדי לזכות בהצבעה.

 

ההתנגדות השמרנית לחוק הבריאות זכתה לביטוי כבר בשעה הראשונה של הדיון בבית הנבחרים. חברי קונגרס סיפרו כי פעיל ימין הסתנן לאולם וצעק

לעבר הנוכחים את הסיסמה של מתנגדי חוק הבריאות: "להרוג את החוק! העם לא רוצה אותו!" מיד לאחר מכן הוא הוצא בכוח בידי סדרנים, בעוד חברי קונגרס רפובליקנים מחאו לו כפיים.

 

הרפורמה אמורה לספק ל-95 אחוז מהאמריקנים גישה לביטוח בריאות בעלות סבירה, לעומת המצב הנוכחי, שבו קרוב ל-50 מיליון אמריקנים אינם מבוטחים כלל ורבים מבוטחים בביטוח חלקי. אובמה מבקש לצרף כ-32 מיליון אמריקנים למעגל המבוטחים, להקטין את הגירעון הפדרלי ב-138 מיליארד דולר בעשור הקרוב וב-1.2 טריליון דולר בעשור הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לניצחון. אובמה וננסי פלוסי
צילום: AP
קיבל מה שרצה. סטופק
צילום: AP
מומלצים