שתף קטע נבחר

בדרך: צה"ל יחויב חלקית לרכוש מדים כחול-לבן

לאחר דיונים מפרכים בהצעת החוק, שלפיה תחויב מערכת הביטחון לרכוש את כל מוצרי הטקסטיל שלה מיצרנים מקומיים, מתגבשת פשרה שמתירה יבוא של חלק מהמוצרים וקובעת סף מחיר שמעליו מותר לקנות מספק חיצוני

התאחדות התעשיינים ומשרד הביטחון קרובים להסכמה באשר להעדפת מוצרי טקסטיל תוצרת הארץ עבור מערכת הביטחון. כיום החוק לא מחייב את מערכת הביטחון לרכוש מוצרי טקסטיל ישראליים, אולם נותן העדפה מסויימת ליצרנים הישראלים.

 

 

לפני כשלוש שנים הגישה ח"כ שלי יחימוביץ' הצעת חוק שלפיה ייושם חיוב גורף על רכישת טקסטיל כחול־לבן על ידי מערכת הביטחון. בעקבות התנגדויות משרדי הממשלה, הצעת החוק הוקפאה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה הגיעו הצדדים להבנות ראשוניות סביב ההצעה. לפי הפשרה המסתמנת, על חלק מהמוצרים לא יהיה חיוב גורף לרכישה כחול־לבן. כמו כן ייקבע אומדן מחיר עבור כל פריט, כך שמערכת הביטחון תוכל להתעלם מהחוק אם הצעת הספק הישראלי תהיה מעל 20% מהאומדן.

 

עיקר המשא ומתן נסב סביב גיבוש המתווה לקביעת האומדן. נקבע, כי לכל לקוח יתאפשרו שלוש דרכים לגיבושו בעת הזמנה: המחיר ששילמה בעבר מערכת הביטחון לספק ישראלי עבור פריט, מחיר שוק בישראל או תחשיב עלות.

 

כרגע התנגדות מערכת הביטחון לחלק מסעיפי ההצעה מונעים מח"כ יחימוביץ' להעלות אותה לקריאה שנייה. המחלוקת נעוצה בשיעור חלקו של המרכיב הישראלי בתהליך ייצור הפריט.

 

"משרד הביטחון מתנהג כאילו הוא חברה עסקית"

איגוד הטקסטיל מצדו, מפעיל לחצים פוליטיים בכנסת במטרה לקדם את הצעת החוק של יחימוביץ' במלואה. בין היתר שכר האיגוד את שירותו של משרד הלובי 'אימפקט' של אורית לרנר. במישור הרגולציה הם מפעילים את משרד עו"ד עמית, פולק ומטלון ושות'. מקרב הממשלה גויסו סגן שר הביטחון מתן וילנאי ושר התמ"ת בנימין בן אליעזר שמנסים לגשר בין הצדדים.

 

מנהל איגוד הטקסטיל, צביקה ליברמן מלין כי "התעשיינים כבר שבורים לגמרי. הם נהיו אפאטיים כי כל הזמן זורמות הזמנות לחו"ל. רק עכשיו השב"כ הזמין 120 אלף פריטים מסין. הפקידים בממשלה תוקעים לנו מקלות בגלגלים. כל הח"כים תומכים בנו, אבל זה לא עוזר לקידום החוק".

 

לדברי מגישת ההצעה, ח"כ יחימוביץ': "כל בר-דעת מבין שעלות החוק בטלה בשישים לעומת כמות מקומות העבודה שהיא מייצרת. מדובר בייצור אקטיבי של מקומות עבודה וחיסכון של קצבאות אבטלה ואבטחת הכנסה. משרד הביטחון מתנהג כאילו הוא חברה עסקית ולא חלק מהמדינה האחראי על מימוש יעדי המדינה. במגעים אנו רואים הסכמה פיקטיבית מהשפה ולחוץ, ובפועל סחבת מכוונת".

 

תקציב הטקסטיל של צה"ל עומד על 135 מיליון שקל לשנה, מתוכם ע"פ נתוני משרד הביטחון, 120 מיליון שקל מושקעים בפריטים תוצרת הארץ.

 

משרד הביטחון: "אנו תומכים ברכישת תוצרת ישראלית. לעומתנו, שירות בתי הסוהר והמשטרה רוכשים את רוב הטקסטיל בחו"ל. הצעת החוק של יחימוביץ' בעייתית, ותייקר את הטקסטיל, למחיר שמשרד הביטחון לא יוכל לעמוד בו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדים כחול לבן?
צילום: רויטרס
מומלצים