שתף קטע נבחר

החקירה: היקף השוחד בהולילנד, כ-15 מיליון דולר

רגע לפני נחיתת אולמרט בארץ ובעקבות מעצרו של ראש העיר לשעבר בפרשת השוחד הגדולה במדינה, הגיעו לידי ynet פרטים חדשים מהחקירה. המשטרה מנסים לשבור את חשב החברה ובודקת האם שולמו דמי "השתקה" למתנגדי הפרויקט

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נחת הלילה (יום ה') בישראל בעקבות דרישת המשטרה לחקור אותו על מעורבותו בפרשת הולילנד. הוא יצא משער צדדי בנתב"ג - ומיהר לביתו שבמוצא. בינתיים, חושף ynet גילויים חדשים בפרשת השוחד, אותה הגדירו כבר כגדולה בתולדות המדינה. במשטרה חושדים כי סך היקף השוחד שהועבר מיזמי הפרויקט לשמואל דכנר, שתיווך בין הגורמים השונים בפרשה, עומד על כ-15 מיליון דולר.

 

פרשת הולילנד - ההתפתחויות האחרונות:

 

אחרי מעצרו של ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, במשטרה מנסים לברר מה נעשה עם סכומי העתק שהועברו לדכנר. עיקר מאמציהם של חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) מתמקדים בניסיון לשבור את אליהו חסון, חשב חברת הולילנד כדי שיפליל את האחרים בפרשה. מבחינת יאח"ה חסון הוא אולי הבורג המרכזי בכל החקירה הזאת.

 

על פי חשד החוקרים, כחשב החברה הוא דאג להעביר את כספי השוחד לגורמים שונים במסווה של עסקאות. במהלך חקירתו הוצגו בפני חסון קבלות רבות וטופסי העברות כספים בסך המתקרב לכ-15 מיליון דולר שהועברו מהחברה לדכנר ומשם הועברו לגורמים השונים. במשטרה חושדים שהכסף הזה נועד לשוחד למען קידום הפרויקט.

 

בין היתר, התברר לחוקרים כי חברת הולילנד "השתיקה" מתנגדים לפרויקט בדרכים שונות. על פי ספרי החברה, במקום תשלום השוחד נרשם כי החברה רכשה דירות. הערכה היא כי הדירות הן של אותם מתנגדים לפרויקט, והן נרכשו במחיר מופרז שחלקו מהווה את תשלום השוחד. לפי שעה, חסון דבק בעמדתו וטוען כי לא ידע לאן הועברו הכספים.

 

לטענת חסון, הוא עשה את עבודתו כחשב החברה, אולם החוקרים טוענים כי אין סיכוי שלא ידע לאן מועבר הכסף וכי מדובר בכספי שוחד. לטענת מקורביו של חסון, במשטרה הבטיחו לו הטבות שונות תמורת שיתוף הפעולה שלו והפללת האחרים. "מרשי מוחזק במעצר אך ורק במטרה לשבור אותו להעיד נגד אחרים", אמר פרקליטו, עו"ד גיל פרידמן.

 

עורך הדין הוסיף, כי "חסון הסביר כל הזמן שאין לו דבר ועניין בפרשה, אבל זה לא מספק כנראה את החוקרים". במקביל לחקירתו של חסון, עצרה המשטרה בכיר נוסף בעיריית ירושלים. הבכיר, שכיהן בעבר כסגן ראש העיר, נחקר במשרדי יאח"ה וייתכן שכבר במהלך היום יובא לדיון בהארכת מעצרו.

 

בנוגע לחקירתו ומעצרו של לופליאנסקי, אמרו גורמים במשטרה כי מדובר באחד הגורמים המרכזים בפרשת השוחד. "בזכות לופוליאנסקי וההחלטות שהתקבלו בוועדות בהן ישב, היזמים גרפו רווח של מאות מיליוני שקלים". לופוליאנסקי עצמו, שהיה סגנו של אולמרט בתקופה שבה האחרון כיהן כראש העיר, טען כי "ראש העיר הוא המחליט, הוא הקובע, הוא המנווט".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשב חסון.
צילום: עופר עמרם
דכנר. תיווך בין הצדדים
צילום: צביקה טישלר
לופוליאנסקי. נעצר לחמישה ימים
צילום: אבי מועלם
מומלצים