שתף קטע נבחר

מלביני ומשחירי הון - איך הם עושים את זה?

קובי פרץ לא היה הראשון, וכנראה גם לא האחרון: נדמה כי העלמת מס בישראל הפכה לנורמה וכמעט כל אזרח שיישאל האם יעלים מס אם יתאפשר לו, ישיב בחיוב. מהי הלבנת הון, מהו הון שחור ועד כמה זה נוגע לכל אחד מאיתנו? שאלות ותשובות

לעיתים קרובות, מפורסם דבר מעצרו של ידוען כזה או אחר, שנחשד בהעלמת מסים, בלא שהדבר גורר עליהום ציבורי רחב היקפים. דוגמא לכך למשל היו הדיווחים כי רשויות המס חוקרות את הזמר קובי פרץ בחשד להעלמות מס במיליוני שקלים. ואולם, תופעה זו קרובה יותר לכל אחד ואחד מאיתנו ומתרחשת מתחת לאפנו יותר משאנו חושבים, אפילו בכל פעם שבעל מקצוע מציע לנו שירות בזול יותר "ללא חשבונית".

 

 

נדמה כי העלמת מס בישראל הפכה לנורמה וכמעט כל אזרח שישאל האם יעלים מס אם יתאפשר לו, ישיב בחיוב. כמובן שהעלמת מס היא עבירה פלילית, אולם אין מדובר רק בעניינים שבין אזרח למדינה. ההון השחור בישראל למעשה מהווה שמן בגלגלי הפשיעה בישראל שפועלת באופן תדיר להלבינו. מהי הלבנת הון, מהו הון שחור ומהי היקף התופעה בישראל - בשאלות ובתשובות שלפניכם.

 

מדוע התפשט נגע ההעלמות המס בישראל?

 

ישראל היא מהמובילות במערב בהעלמות מס. לתופעה זו קיימות קיימות מספר סיבות: ראשית, נטל המס בישראל ובכלל זה מע"מ, הוא גבוה, כאשר שיעור המסוי האישי יכול לגיע עד לכדי 50%. נטל מס בשיעורים כאמור מהווים תמריץ חזק לעצמאים להעלים הכנסות. בנוסף, ההרתעה במדינת ישראל בכל הקשור לעבירות מס אינה חזקה מספיק לעומת מדינות אחרות כמו ארה"ב  אשר רואה בחומרה עבירות מס ומענישה בעונשים מאסר מרתעים.

 

עם זאת, ייתכן כי ההסבר העיקרי לתופעה נעוץ דווקא בחינוך הישראלי אשר רואה בגניבה ממס הכנסה כנורמה מקובלת. אזרח המעלים מס נתפס כ"דופק את המערכת" ולא כעבריין הפוגע בכלל הציבור, כתוצאה מחלוקה לא שוויונית של נטל המסוי.  

 

מהו הון שחור וכיצד גורפים אותו?

 

הון שחור נוצר ע"י קבלת תקבולים במזומן שלא מדווחים במלואם לרשויות המס. ההפרש בין הסכום המוצהר לבין הסכום האמיתי שהתקבל הינו כסף שחור. העלמת הכנסות נפוצה אצל בעלי מקצועות חופשיים אשר עובדים מול גורמים פרטיים שאינם צריכים את חשבונית המס. ביניהם נכללים שיפוצניקים, חשמלאים, אינסטלטורים וכו', בעלי חנויות ואף בעלי חברות אשר מוכרים סחורה ללא חשבונית כגון בשווקים או ישירות לצרכן. יש לזכור כי פעמים רבות, מדובר בכספי פשיעה - הסוג העיקרי של הכסף השחור שמגיע מעסקאות פליליות אשר גם בהן מעורב כסף מזומן. בתחום זה ניתן למנות כספי הימורים, סמים, זנות, סחר בנשק ועוד מגוון עבירות על החוק.

 

מה היקף העלמת ההכנסות בישראל?

 

לפי אומדנים, היקפו המדויק של ההון השחור בישראל נע בין 10% ל-20% מהתוצר הגולמי של ישראל. בכל מקרה מדובר בעשרות מיליארדי שקלים בשנה אשר אינם מדווחים.  

 

מה הקשר בין הון שחור והלבנת הון?

 

יש הבדל מהותי בין הון שחור שהושג בעבירות מס לבין הון שחור שהושג לפי אחת העבירות מסל עבירות המקור לפי חוק איסור הלבנת הון. הזמר קובי פרץ, לכאורה, עבר עברה של אי דיווח למס הכנסה על הכנסותיו. פרץ, לכאורה, השיג "הון שחור" אולם הון שחור זה אינו הלבנת הון. מנגד, סוחר סמים שמבצע עסקת סמים או סרסור המקבל הכנסות מזנות או עבירות שוחד, הם חלק מדוגמאות לעבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון. החשש במקרים כאלו הוא שכסף שהושג בסמים, בזנות, בשוחד וכדומה, שהוא בעצם כסף שחור, "יולבן" כשיוחדר למערכת הבנקאית. האבסורד הוא שעל פי החוק בישראל, בניגוד למדינות אחרות בעולם (לדוגמא ארה"ב), עבירות מיסוי אינן נמנות כעבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון, משמע אתה יכול להעלים כספים רבים אולם הדבר לא ייחשב כהלבנת הון.

 

איך מלבינים הון?

 

ישנן דרכים רבות. אחת הדרכים המקובלות היא באמצעות קבלת הלוואות והעמדת ערבויות. בשיטה זו מקבל ארגון המעוניין להלבין הון הלוואה גדולה מהבנק, וכביטחון להלוואה משעבד הבנק כספים שמקורם בפעילות עבריינית ונמצאים במקלטי מס והשייכים למלבין ההון. לאחר קבלת ההלוואה מפסיק הארגון הלווה את החזר ההלוואה והבנק מחלט את הכספים המשמשים כבטחון. בדרך זו מקבל הבנק כסף "שחור", ואילו כסף "לבן" נשאר בארגון המלבין.

 

מדוע האזרח הקטן מפסיד מהלבנת ההון?

 

המציאות מלמדת, כי בדומה לתחומים אחרים של עבריינות, כך גם השיטות אשר נוקטים העבריינים להלבנת הון הולכות ומשתכללות, עובדה אשר מצריכה מהמדינה לתעל כספי ציבור רבים שהיו יכולים לשמש למטרות אחרות, לצורך מלחמה בתחום זה. למעשה, לא פעם, הלבנת ההון נועדה להטמיע כסף שמקורו בפעילות עבריינית חמורה הכוללת גם סחר בנשים ובנערות ליווי, בתוך רכוש הנושא אופי חוקי ותמים. המכנה המשותף של רוב הלבנות ההון הוא ניצול היעילות, המחשוב והגלובליזציה של המערכות הפיננסיות העולמיות, לשם הפקדת כספים והעברתם ממקום למקום, תוך הסוואת מקורם וזהותם של בעלי הזכויות בהם.

 

מה ניתן לעשות על מנת להקטין את התופעה?

 

ישראל שימשה במשך שנים כגן עדן למלביני הון יהודים מכל העולם. בעשור האחרון חל מהפך בנושא עם חקיקת החוק לאיסור להבנת הון. עם זאת הדרך עדיין בתחילתה ויש לפעול לשיפור החוק מחד והגברת המלחמה על ידי כל גופי הפיקוח השונים מאידך.

 

בעיני, על מנת להקטין את התופעה יש לפעול ב-4 מישורים:

 

1. חקיקה נרחבת לצורך מלחמה בכל ההיבטים של ההון השחור והלבנת הון, כגון: הוספת עבירות מס לרשימת עבירות המקור בתחום הלבנת הון.

2. הגברת האכיפה - ביצוע פעולות נרחבות יותר של פיקוח על חברות וגופים בהם ניתן לעשות שימוש בהלבנת הון.

3. ענישה - הגברת הענישה בכל הקשור לעבירות של העלמת מס והלבנת הון.

4. חינוך - הסברה לציבור כי העלמות מס פוגעות בכל אחד מהציבור והפיכת עבירות אלו ללא לגיטימיות.

 

הכותב הוא מומחה במניעת מעילות והלבנת הון ושותף במשרד אלקלעי – מונרוב , העוסק בביקורת חקירתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים