שתף קטע נבחר

משבר הגיור: ישראל ביתנו בקמפיין ליהודי ארה"ב

עם תחילת מושב הכנסת, יוצא יוזם חוק הגיור, ח"כ דוד רותם, ל"מסע הרגעה" בקרב יהדות ארה"ב עם סגן שר החוץ דני איילון וינסה לשכנע את הרפורמים והקונסרבטיבים: אין לכם מה לדאוג

ב"ישראל ביתנו" נחושים להעביר את חוק הגיור במהלך כנס הקיץ של הכנסת הנפתח היום. ומה עושים עם יהודי ארה"ב, המתנגדים בנחרצות למהלך? יוזם החוק, ח"כ דוד רותם, יצא הלילה ל"מסע הרגעה" בניו-יורק, בו ינסה לשכנע את מנהיגי הקהילות היהודיות – בעיקר מהזרם הרפורמי והקונסרבטיבי – כי חששם מהמהלך, המעגן בחקיקה את מעמדה של הרבנות הראשית בנושא הגיור, איננו מוצדק. אל רותם יצטרף נציג נוסף ממפלגתו, סגן שר החוץ דני איילון, השוהה אף הוא בארה"ב, בשליחות מדינית.

  

בשבועות האחרונים התעורר בירושלים חשש כי חוק הגיור, השנוי במחלוקת חריפה בין ישראל ביתנו למפלגות החרדיות, ישליך גם על יחסה של יהדות התפוצות למדינת ישראל. יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, אף הזהיר במכתב אל חבר הנאמנים מפני מפני "קרע בלתי ניתן לאיחוי" בין הרפורמים לישראל במקרה של "שליטה של הזרם האורתודוכסי ביהדות". הוא הוסיף כי לאפשרות זו יש "פוטנציאל הרסני" והתחייב לפעול לטרפוד המהלך.

 

עיקרו של החוק דווקא מקובל על זרמים אלה, משום שמטרתו להקל את הליך הגיור הממלכתי בכך שהוא מעניק גם

לרבני ערים את הסמכות לגייר. רק סעיף הפשרה שהוכנס לבקשת החרדים, ולפיו הרבנות הראשית היא שתקבע מי מהם אכן יגייר, הוא שמדאיג אותם, משום שהוא מפר את האיזון בין שלושת הזרמים ביהדות שהוחלט בוועדת נאמן.

 

בתנועה הרפורמית בישראל נערכו לביקורם של הח"כים דני רותם ואיילון בארה"ב, ושיגרו אל חבריהם שם – ראשי הפדרציות

היהודיות - את נוסח הצעת החוק וכן מסמך ובו השגותיהם עליה. לטענתם, נציגי ישראל ביתנו מבקשים לקיים דיאלוג אף שאין הם פותחים פתח לשינויים בהצעה, ולפיכך מדובר רק ב"הסחת הדעת של היהדות בתפוצות". בתנועה הביעו חשש כי "ח"כ רותם לא יסביר את הנושא המורכב לאשורו למנהיגים איתם ייפגש".

  

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, דווקא בירך על סדרת המפגשים עם היהדות הלא אורתודוקסית בארה"ב, ואמר: "חקיקה חד צדדית בנושאי גיור משפיעה ישירות על חוק השבות ואין לקדמה בלי דיאלוג והסכמה עם יהודי העולם. רוב יהודי ארצות הברית הם רפורמים וקונסרבטיבים. לישראל אינטרס מובהק, אינטרס אסטרטגי, שהם יוסיפו לחוש חלק ממדינת ישראל ומהמפעל הציוני".

 

"חברי התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב ממלאים את שורות ההנהגה של כל הארגונים היהודיים המובילים בארה"ב – אייפ"ק, הפדרציות, הדסה ועוד – ארגונים התומכים בעקביות בישראל כמדינה וכרעיון. בחכמה נהג ח"כ רותם כשהקפיא את החקיקה שיזם עד להגעה להסכמה יהודית רחבה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רותם. יסביר
צילום: גיל יוחנן
הקרב על החותמת
מומלצים