שתף קטע נבחר

אהרונוביץ': הדחיות נגמרו, נהרוס בתי ערבים בי-ם

השר לביטחון פנים אמר בכנסת, כי היו תקופות בעבר שהדרג המדיני מצא שלא נכון להרוס בתים שנבנו שלא כחוק במזרח ירושלים - ולכן ההריסה נדחתה. הוא אמר כי המשטרה תאבטח את הרשויות שיהרסו וגילה: "יש כבר צווים בדרך"

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', גילה היום (ד') בדיון בכנסת, כי בקרוב המשטרה תאבטח פקחים שיהרסו בתי ערבים שנבנו שלא כחוק במזרח ירושלים.

 

יום ירושלים - כותרות ב-ynet

 

דבריו של השר, נאמרו בתגובה לשאילתא שהגיש ח"כ יריב לוין מהליכוד. הוא טען שעיריית ירושלים אינה מבצעת צווי הריסה חלוטים שניתנו לבתים ערביים, ושאל האם ניתנה הנחיה למשטרת ישראל שלא לבצע בתקופה זו את צווי ההריסה, וכן - מתי תעמיד המשטרה

 את כוח האדם הדרוש לביצוע המשימה. אהרונוביץ' השיב: "נכון לרגע זה, אין הנחיה למשטרת ישראל שלא לבצע בתקופה הזו את צווי ההריסה. מחוז ירושלים יכול להקצות את הכוח הדרוש לביצוע, בהתאם לשיקולים מבצעיים".

 

ח"כ לוין הקשה: "מתי תעמיד המשטרה את כוח האדם הדרוש לביצוע הצווים?" ח"כ טאלב אל-סנע שאל לגבי בית יהונתן. כמו כן הוא רצה לדעת מדוע לא אוכפים את החוק בהתנחלויות. ללוין השיב השר אהרונוביץ': "אני אומר את זה בצורה ברורה: אין מניעה, אין מניעה לגשת ממחר בבוקר לביצוע צווי ההריסה שחתמו עליהם. המשטרה תסייע ותיתן את כל המגננה מסביב לביצוע הצווים".


הריסת בית במזרח ירושלים (צילום: AP)

 

השר אמר ללוין, כי הבתים לא נהרסו בעבר משיקולים מדיניים. "היו תקופות בעבר שהדרג המדיני ואני בתוכם חשבנו שהעיתוי הוא לא נכון כרגע לבצע, בגלל תהליך כזה או אחר, מדיני. לכן הביצוע לא שלא בוצע, או הצו נמחק, אלא פשוט נדחה. ברגע זה שאני עומד פה אין שום מניעה, והדברים האלה אמורים כבר בימים הקרובים להתבצע. כבר יש צווים בדרך לביצוע, ואתה תראה את הדברים האלה, אני מקווה בימים הקרובים. כלומר, אם היתה דחייה, היא כרגע לא על השולחן, והיא לביצוע".

 

לח"כ אל-סנע אמר השר: "אני אומר לגבי אכיפה אין הבדל, אני מדבר מבחינת המשטרה לתת סיוע, אם זה כמו שאתה ביקשת לגבי בית יהונתן או כפי שחבר הכנסת לוין אמר לגבי צווי ביצוע.

אנחנו לא צד שמוציא את הצווים. אם זה משרד הפנים, אם זה העירייה או כל גורם אחר, אנחנו ניתן את הסיוע לגופים המבצעים צווי בתי משפט שיפוטיים או מנהליים. אנחנו ניתן את הסיוע. לגבי בית יהונתן, אני אומר מבחינתי, כל סיוע שהעירייה תבקש ותידרש, אנחנו ניתן את האמצעים, ניתן את הכוחות. אנחנו לא בצד המחליט".

 

עם זאת, הוא אמר כי ייתכן מצב שהמשטרה תבקש לדחות את ההריסה: "יכול לקרות מצב, וזה קרה בעבר, וזה יכול לקרות גם בעתיד, שהמשטרה תבקש לא לבצע בימים כאלה או אחרים, בגלל מצב נתון בשטח - כשיש מודיעין או היערכות או יום ירושלים או כל דבר אחר. לכן השיקול המבצעי בידי מפקד המחוז. זה לא לבטל, אלא מקסימום לדחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרונוביץ'. צווים בדרך
צילום: רועי עידן
מומלצים