שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קרא את הכתבה על הדס - ותרם לה כיסא גלגלים

  שנתיים חיכתה הדס אדרי, שסובלת משיתוק מוחין לאישור זכאות ממשרד הבריאות לכסא גלגלים חדש במקום הכסא המפורק שלה. פרסום סיפורה ב-ynet שם קץ להמתנה. תורם אלמוני קנה לה כסא חדש ב-37 אלף שקלים, ואתמול קיבלה אותו. אמה: "היא יושבת בתוכו יותר זקופה ומאושרת"

  הדס אדרי זכתה אתמול (ד') להגשים את חלומה ולהתיישב בכיסא גלגלים חדש, שהמסעדים שלו לא מתפרקים ושאפשר להתנייד בעזרתו באופן עצמאי. הדס בת ה-14 מכרמיאל, שסובלת משיתוק מוחין, חיכתה כשנתיים לקבל ממשרד הבריאות אישור לרכישת כיסא גלגלים חדש וממונע, אך בעקבות פרסום סיפורה ב-ynet, הדס כבר לא צריכה לחכות: תורם אלמוני, תושב ישראל, רכש בשבילה כסא חדש בעלות של 37 אלף שקלים.


  כבר לא צריכה עזרה. הדס, אתמול, על הכסא החדש (צילום: תמיד אדרי)

   

  נכנסה לבד למרחב המוגן

  אתמול בשעות הבוקר הגיע הכיסא לבית הספר שבו לומדת הדס וההתרגשות היתה רבה. "הדס בעננים, זו הדרך שלה לעצמאות", סיפרה אמה תמי בחיוך,

  "הכסא ממונע ולא צריך לדחוף אותה. בשעה 11, בזמן תרגיל העורף, היא נכנסה לבד למרחב המוגן. לא היתה צריכה שהמטפלת שלה תדחוף אותה. יש לה סמכות על עצמה. אני מרגישה שהדס פורשת כנף וגם אני איתה. היא אפילו יושבת בתוכו יותר זקופה ומאושרת. היא כל כך התרגשה וכל הזמן בדקה שמסתכלים עליה. היא כמעט דרסה את החברים". 

   

  התרומה הגיעה בתיווך של אישה אחרת, כך שהדס ואמא תמי לא פגשו עדיין את התורם. האישה יצרה קשר עם תמי, זו העבירה לה את המפרט של הכסא שמתאים להדס ושתי הצעות מחיר, שאחת מהן נבחרה. כאות תודה שלחו הדס ואמה לתורם תמונה של הדס ומכתב תודה שכתבה. "בתוך גוף מוגבל אני כלואה ולא יכולה לקוד קידה, איבריי זזים ללא פקודה... זה הלב שפועם עמוקות, זה הלב שרוצה להודות", כתבה הדס.

   

  מכתב התודה המלא ששלחה הדס לתורם

   

  תמי מציינת שלמרות התרומה, היא ממשיכה בכל זאת בהליכים מול משרד הבריאות: "אני רוצה שהדס תקבל אישור שהיא זכאית לכסא כדי שעוד חמש שנים, כשהיא תגדל ותצטרך להחליף אותו, יהיו לה אישורים ולא נצטרך לעבור את המסכת הזו. בינתיים רק התקשרו לשאול אם קיבלנו בסוף כסא".


  הדס על הכסא הישן, טרם החלפתו (צילום: תמי אדרי)

   

  "כשהדס שמחה גם אני שמחה"

  הדס ומשפחתה הוצפו בתגובות חמות ובהצעות לתרומות בעקבות הכתבה. "יש כל כך הרבה אנשים טובים ואנחנו מודים להם, לארגון אהב"ה שסייע לנו ובעיקר לתורם הנדיב. העקשנות שלנו השתלמה. בשביל הדס מוכנה לקטוף את הירח. חבל שהיינו צריכים להגיע בשביל זה לכזאת חשיפה, אבל אני שמחה שעשיתי את זה. כשהדס שמחה גם אני שמחה", אמרה. 

   

  הדס נולדה כפגה והיא נכה בשל פגיעה משיתוק מוחין. כיום היא לומדת בכיתה מיוחדת בבית ספר רגיל. "היא ילדה מדהימה ושנונה שיודעת מה היא רוצה, והשמיים הם הגבול עבורה. היא עבדה כל כך קשה כדי להגיע לכיסא הממונע

  וכשאני בעצמי לא יכולה לעזור לה, אני מרגישה כמו נכה", אמרה לנו תמיד לפני חודשיים וחצי.

   

  הכיסא שהוחלף לא היה בר תיקון. משענת הראש שלו לא היתה תקינה, והדבר גרם להדס לכאבי גב. בשל מצב הכסא, גופה של הדס לא קיבל תמיכה מספקת. הרגליות להנחת הרגליים לא היו תקינות וכך גם הידיות המסייעות לדחוף ולהעלות את הכיסא במדרגות.

   

  לפי נהלי משרד הבריאות נכים כלליים (שאינם נכי צה"ל, נכי תאונות דרכים או תאונות עבודה) זכאים לקבל מימון בגובה 75% לרכישת כיסא גלגלים. לשם כך, עליהם להגיש חוות דעת והמלצות רלבנטיות. במשרד הבריאות אמרו היום: "משרד הבריאות מצר על העובדה כי להדס טרם אושר כסא גלגלים ממונע.

   

  עם זאת האישור לכסא ממונע ניתן רק לאחר בחינה יסודית של מצבו הרפואי והתפקודי של הילד.

   

  על פי המסמכים הרפואיים שהועברו למשרד הבריאות ועל פי המלצת הרופאים המטפלים על הילדה לעבור בדיקות רפואיות נוספות על מנת לוודא כי הדס תוכל להפעיל את הכסא באופן בטיחותי מבלי לגרום נזק לעצמה ולסביבתה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תמי אדרי
  הכסא הישן, שהוחלף
  צילום: תמי אדרי
  שוב מחייכת. הדס, אתמול
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים