שתף קטע נבחר

70 אלף דונם בגולן הפכו שחורים; בדיקה בצה"ל

בימים האחרונים נשרפו שטחי ענק ברמה, בעיקר כתוצאה מירי באימוני הצבא. "אסון גדול לטבע", אומרים בשירותי הכבאות. אלוף פיקוד צפון הורה על ועדת בדיקה לפרוץ השריפה בגמלא, שפגעה בשמורת הטבע ובממצאים הארכיאולוגיים. "על צה"ל להיערך", דורשים ביישובי הגולן

צוותי כיבוי הצליחו הערב (יום ה') לתחום את השריפה שפרצה לפנות בוקר בדרום רמת הגולן - שצומצמה לתוואי נחל דליות. בדליקה - שהתלקחה עקב ירי של צה"ל באימון - נגרם נזק עצום בעיקר לשמורת הטבע בגמלא. להערכת גורמי כבאות, למעלה מ-70 אלף דונם של קוצים, צמחייה וחורש טבעי עלו באש בעשרת הימים האחרונים בעשרות מוקדים ברחבי הגולן. בצה"ל הורו על ועדת בדיקה.

 

באזור שבו ארעה השריפה עוד היתמר לאחר רדת החשכה עשן, שאריות אחרונות לשריפה הגדולה ששינתה תוך שעות את צבעו של אזור נרחב בדרום רמת הגולן מירוק צהוב וחום לצבע שחור מפיח.

 

דובר שירותי הכבאות באזור, יאיר אלקיים אמר ל-ynet: "הרוח שינתה כיוון - מה שסייע רבות לכבאים ולשאר הצוותים שסייעו לנו. לצערנו, מדובר בשריפה שהסבה אסון גדול לטבע,

 הן לבעלי והן לצמחייה, הנזקים העיקריים הם בשמורת גמלא ועדיין קשה לאמוד את הנזקים שנגרמו לממצאים הארכיאולוגיים ולשרידי היישוב במקום".

 

הכבאים משרותי כבאות גליל עליון-גולן ימשיכו גם בימים הקרובים להיות בכוננות תוך תיאום מלא עם צה"ל. במרבית מקרי האש בעת האחרונה, השריפה פרצה כתוצאה מפעילות שגרתית של הצבא בשטחי אימון. מפקד פיקוד צפון, אלוף גדי אייזנקוט, הורה על הקמת צוות בדיקה לבחינת הסיבות והגורמים לפרוץ השריפה היום. הצוות יגיש את המלצותיו לצמצום הישנות מקרים דומים בעתיד כבר בימים הקרובים.


נזק סביבתי אדיר. שמורת גמלא (צילום: גיל נחושתן) 

 

"להכשיר פלוגת חיילים ככבאים"

באירוע השריפה הגדול היום סייעו לכוחות הכיבוי פקחים של רשות הטבע והגנים, קק"ל, שתי פלוגות חיילים, שוטרים ומתנדבים רבים. גם צוותים של מד"א ממרחב ירדן הועמדו בכוננות.

 

במועצה האזורית גולן אמרו שהשריפות האחרונות "גרמו לפגיעה קשה בערכי הטבע והחי הייחודיים של הגולן. שטחי האש בגולן פרושים על כשליש משטחו - כ-400 אלף דונם, אשר בהם מקיים צה"ל אימונים של יחידות סדיר ומילואים.

 כדי למנוע תמונות קשות כגון אלה שראינו היום בשמורת גמלא, על צה"ל להיערך באופן מתאים שיאפשר לתת מענה מקצועי מידי של כיבוי אש עם פרוץ השריפות".

 

ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה, פנה בדרישה לפיקוד צפון וצה"ל, להכשיר פלוגת חיילים ככבאי אש ולציידם בכבאיות ובציוד מתאים. לדבריו, "הפלוגה תשהה בגולן ותהיה ערוכה לסייע לכוחות כיבוי האש של גליל גולן בכיבוי מהיר ויעיל של השריפות. בנוסף, יש חשיבות לנושא ההסברה בקרב חיילי צה"ל המתאמנים בגולן ומומלץ לצייד את החיילים בשעת האימון במטפים ובציוד כיבוי כדי לספק מענה ראשוני עם תחילת הדליקה". מלכה טוען עוד כי הפחתת השימוש בכדורים נותבים בזמן האימונים, תצמצמם את כמות השריפות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום בשמורת גמלא
צילום: גיל נחושתן
הנשרים מהכלובים הוצאו והוחזרו לשמורה
צילום: אסנת איתן,רשות הטבע והגנים
מומלצים