שתף קטע נבחר

נועם שליט: רוצחים ישוחררו גם אם גלעד לא יחזור

לאביו של החייל החטוף נמאס לשתוק, ומעט לפני שבנו משלים ארבע שנים בשבי הוא יוצא שוב בזעקה נואשת "להציל אותו מגזר דין מוות". בכנס באילת אמר ש"מדינה שמצילה חיים בהאיטי אמורה לדעת גם להציל חייל שמוחזק קילומטרים מגבולה"

לנועם שליט נמאס להיות נחמד. "לא נהיה מוכנים לקבל, אחרי ארבע שנים ארוכות ומתישות, את הקלישאה השחוקה והחבוטה שפעילותנו ותביעתנו מממשלת ישראל למלא את חובתה כלפי גלעד, מפריעה ומזיקה למשא ומתן על שחרורו" -  אמר הערב (יום א') אביו של החייל החטוף גלעד שליט, בכנס לשכת עורכי הדין באילת, והבטיח "לא להחריש עוד. לא נהיה מוכנים לקבל יותר את הסחר-מכר המתמשך הזה על חייו של בננו, בחור צעיר בשר ודם".

 

שליט, שבא לאירוע כאורח מיוחד יחד עם אשתו אביבה, אמר ש"ארבע שנים היו זמן מספיק, די והותר לכל הדעות על מנת להפעיל את כל החלופות והמנופים שמדינה יכולה להפעיל. מדינה שיכולה לשלוח כוחות צבא ולהציל אזרחים זרים בהאיטי, מרחק אלפי קילומטרים, ואני שמח על כך ואפילו גאה במעשים מסוג זה - אמורה לדעת גם להציל חייל שמוחזק כבן ערובה קילומטרים מועטים מגבולה. כבר ידענו לעשות זאת בעבר".


אביבה שליט, היום. "אזל הזמן לדיבורים", אמר נועם (צילום: רוחמה ביטון)

 

הוא מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, על קודמו אהוד אולמרט ועל צמרת מערכת הביטחון. "ארבע שנים שמדינה שלמה, עם כל האמצעים שעומדים לרשותה, שני ראשי ממשלה, שני שרי ביטחון, שני רמטכ"לים וראש שירות אחד, כשלו כישלון חרוץ". הוא הזכיר כי כבר "ארבע שנים שהשירותים המפוארים של מדינת ישראל אפילו לא מצליחים לספק מידע שאולי יאיר קצת את עיניהם של מקבלי ההחלטות ואולי יסייע ולו במעט להשיב לגלעד את גמולו".

 

הוא תקף את הממשלה על הדאגה המוגזמת, לטענתו, משחרור מחבלים ורוצחים. "ארבע שנים אומרים

לנו, וחוזרים ואומרים לנו, שהיענות לדרישות החוטפים תעודד חטיפות נוספות, כאילו שאם לא תבוצע העסקה הנוכחית, אזי המוטיבציה של ארגוני הטרור השונים לחטוף ישראלים חיילים ואזרחים בארץ ובחו"ל תיעלם בבת אחת - וישראלים יוכלו לטייל באופן חופשי ברחובות עזה, שכם ובעל בק".  

 

"קשה לי לומר", המשיך, "אבל מי כמותכם יודעים רבותיי המלומדים שאם הממשלה וראשיה ייכשלו גם הפעם, וגלעד חס וחלילה לא יחזור לעולמי עד - ואני אומר את זה בצער רב - הרי שגם זה לא ימנע בסופו של דבר את שחרורם או גירושם של רוצחים ומחבלים כאלה ואחרים, מסוכנים ככל שיהיו - בקונסטלציה פוליטית מדינית כזו או אחרת".

 

"עומדים מול ממשלת ישראל וזועקים לצדק" 

"ראינו תקדימים לכך בעבר, עיין ערך סמיר קונטאר", ציין שליט, בהזכירו את המחבל ששימש כקלף מיקוח עבור הנווט השבוי רון ארד, ושוחרר בסופו של דבר עבור גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר. "הם השתחררו בסופו של דבר, אבל את גלעד לא נראה יותר לעולמים, ואם יש מניעים ביטחוניים כאלו או אחרים המונעים את ביצוע העסקה זה תפקידה של מערכת הביטחון, בגיבוי המערכת והרשות המחוקקת כמובן, לטפל ולנטרל סיכונים ואיומים ביטחוניים אם וכאשר יצוצו".

 

הוא ביקש: "אל תספרו לנו ולציבור בבקשה שזרועות הביטחון של מדינת ישראל, עם יכולות ומשאבים אדירים לכל הדעות, לא מסוגלות להתגבר ולנטרל כמה עשרות מחבלים בדרגת מסוכנות כזו או אחרת אם וכאשר ישוחררו".

 

"אנו, הוריו של גלעד, משפחתו, רבבות חבריו ותומכיו הרבים עומדים כאן היום לפניכם אל מול ממשלת ישראל וקברניטיה ומבקשים צדק, זועקים ותובעים את חירותו של בננו גלעד לפני שיהיה מאוחר מדי. זו לא מליצה ריקה - אזל הזמן לדיבורים! הגיע הזמן למימוש מחויבותה

של המדינה וקברניטיה לחייליה".

 

האב הבטיח: "לא נתעלם מזעקתו האילמת של גלעד ולא נחריש יותר. נתבע בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים מהמדינה ומראשיה למלא את חובתה כלפי חייל שהיא שלחה למשימה ולא חזר, ולהציל את גלעד מגזר דין מוות, חד משמעית, גזר דין מוות".

 

אחרי שליט עלתה לשאת דברים יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שפנתה לאביו של החייל החטוף: "שמעתי אותך מדבר הרבה פעמים, והמילים שאמרת היום היו כחצים בלב כולם, בוודאי בלבי, שאני הייתי שרה בממשלה ששלחה את גלעד". שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, אמר ש"ביום ששליט ישתחרר הוא ישמע שהוא לא יכול היה לקוות להורים יותר ראויים".

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט, היום באילת. ראו את תקדים קונטאר
צילום: רוחמה ביטון
"כמו חצים בלב". לבני
איציק אדרי דוברות קדימה
נתניהו ואולמרט. שני ראשי ממשלה, ציון אחד
צילום: רויטרס
מומלצים