שתף קטע נבחר

צה"ל: משתתפי המשט ירו ודקרו בסכינים

"משתתפי המשט לא היו תמימים", אמרו בצה"ל לאחר ההשתלטות על ספינות המשט לעזה, "הם המתינו להגעת הכוחות". ארבעה חיילים נפצעו, אחד קשה, מירי ומדקירות של הפעילים. מצה"ל נמסר: הלוחמים ירו, כי היו בסכנת חיים

לאחר מבצע ההשתלטות על המשט לעזה, בו נפצעו ארבעה חיילים צה"ל, אחד מהם באורח קשה ושלושה באורח קל-בינוני, אמרו גורמים בצה"ל: "משתתפי המשט לא היו תמימים, וגילו אלימות כלפי החיילים. הם המתינו להגעת הכוחות".

 

דם בלב ים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

צה"ל הודיע כי ארבעה חיילים נפצעו בהשתלטות על ספינות המשט לעזה - מאש חיה שנורתה לעברם ומדקירות סכין. אחד החיילים, שנדקר בבטנו על-ידי חפץ חד, פונה במסוק של חיל הים לבית החולים רמב"ם בחיפה. הוא הועבר לחדר טראומה, שם הוא עבר בדיקות ראשוניות. הרופאים יקבעו אם הוא יצטרך לעבור ניתוח. במקביל, פונו לבתי החולים בישראל עוד נפגעים, בעמצות מסוקים.

 

מצה"ל נמסר, כי במהלך פעולת ההשתלטות נתקלו החיילים באלימות פיזית קשה, מצד המפגינים שירו לעברם אש חיה, ותקפו אותם בסכינים ואלות, שהוכנו מבעוד מועד. הם גם חטפו נשק מאחד החיילים. עוד נמסר, כי לנוכח סכנת החיים נאלצו לוחמי חיל הים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ואף היה שימוש באש חיה. במהלך האירוע נשקפה סכנת חיים ממשית לחיילים. 

 

הפצועים הישראלים והזרים פונו במסוקים לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי. מעדות הלוחמים ניכר היה כי חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בהם לינץ'. בצה"ל מוסיפים כי בשעות הקרובות יובלו האניות לנמל אשדוד ובמקביל יבצעו לוחמי חיל הים בדיקה ביטחונית באשר לזהות האנשים והאמצעים שברשותם. כמו כן ייבדק הציוד שנמצא על האניות. "פעולת חיל הים התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני למנוע מאניות המשט להגיע לחופי עזה, תוך שהם מפרים את הסגר הימי".

 

מנגד, משתתפי המשט וגם רשתות הטלוויזיה הערביות האשימו את צה"ל באלימות. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו על שני הרוגים ו-50 פצועים במבצע השתלטות של חיל הים על ספינות המשט. הנפגעים הם הפעילים שהיו על הספינות.

 

לפי כתב אל-ג'זירה שנמצא על אחת הספינות, מאות חיילים פשטו במקביל על כל כלי השיט מהים ומהאוויר והודיע לכל יושבי הספינות

שהם עצורים. הספינות הישראליות, כך נאמר בדיווח, תקפו במים הבינלאומיים עם תגבור אווירי, תוך שימוש בגז.

 

בתמונות ניתן היה לזהות אנשי קומנדו בפנים מכוסות; לוחם במדים, חבוש מסכת גז, ניסה לחסום בידו את המצלמה, כשעוד ועוד חיילים פושטים על הספינה בחבל ממסוק. גם כמה מהפעילים במשט חבשו מסכת גז ונראו מטפלים בפצועים. גם ברשת NTV הטורקית נראו לוחמי קומנדו משתלשלים בחבלים ממסוקים לסיפון הספינות. באחת התמונות נראה היה שרופא צבאי טיפל באחד הנפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל שפונה לבית החולים רמב"ם
צילום: שי וקנין
מומלצים