שתף קטע נבחר

תיעוד הלינץ': "ידיי חשופות - והם באו למלחמה"

רגעי הפריצה לאוניה "מרמרה" תועדו במצלמות דובר צה"ל, שקלטו בעדשותיהן את הלוחמים סופגים אלימות קשה מצד הפעילים על הסיפון. צפו בהשתלשלות האירועים, ובעדויות החיילים: "כל בן אדם שירד, לקחו אותו שלושה-ארבעה אנשים, ופשוט פיצצו אותו"

זמן קצר לאחר שלוחמי השייטת ירדו לסיפון האוניה "מאווי מרמרה", נראים בבירור הפעילים על הסיפון כשהם מכים אותם באכזריות מכל הבא ליד, בעיקר במוטות ברזל ובכסאות שהטיחו בגופם. מצלומות דובר צה"ל תיעדו את האלימות הברוטלית.
  

מרחץ דמים במשט - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בסרטון נראה אחד החיילים כשהוא נתפס בידי כמה מהפעילים, שאחזו את גופו בחזקה ואז דחקו אותו, עד שנפל לסיפון התחתון. חייל זה נפצע באורח קשה. במקביל, המשיכו משתתפי המשט לחבוט שוב ושוב בלוחמים שהצליחו ללכוד על הסיפון. לאחר שההשתלטות על הספינה הושלמה, חשפו החיילים לעיניי המצלמות את הסכינים שנשלפו לעברם וכן אמצעי לחימה אחרים שהיו ברשות המפליגים לעזה.

 

"אחת האלות ריסקה לי את רובה ה'פיינט בול'"

אחד החיילים שהשתתפו בפשיטה, שידו נשברה, תיאר כיצד הותקפו הוא וחבריו בידי כ-30 פעילים על סיפון האונייה. כך תיאר את שרשרת ההתרחשויות, מרגע שהמסוק נקשר על ידי הנוסעים לאנטנה, בניסיון להפילו, והחיילים החלו להשתלשל מטה בחבלים:

 

"כל בן אדם שירד, לקחו אותו שלושה ארבעה-אנשים, ופשוט פיצצו אותו במכות. עשוי עליהם לינץ'. הם היו עם אלות

מתכת, סכינים, רוגטקות, בקבוקי זכוכית. באיזשהו שלב היה גם ירי חי, של שני חבר'ה.

 

"אני ירדתי בין האחרונים, וראיתית שהחבר'ה מפוזרים, כל אחד בפינה שלו, עם שלושה-ארבעה אנשים מסביבו. ראיתי

חייל על הרצפה עם שניים שמפוצצים אותו. קילפתי אותם ממנו, והם עברו עלי והחלו להרביץ עם המוטות. כך שברתי את היד כנראה. באותו רגע הייתי בלי נשק ביד, כמו כל מי שירד מהחבל, בידיים חשופות. הנשק של ה'פיינט בול' מאחורה.

 

"ירי חי מפתח המסדרון, כל הזמן"

"הם באו ותקפו אותי, הורדתי אותם לרצפה, לקחתי כמה צעדים אחורה, הוצאתי את ה'פיינט-בול'. הם הסתערו עלי, ואני יורה להם ברגליים. אחת האלות ריסקה את הנשק, ועברתי לאקדח, שיהיה מה להחזיק. בשלב הזה היד שלי כבר לא מתפקדת".

 

"ראיתי שניים מהחבר'ה שלי שרועים על הרצפה. מפתח המסדרון ירו עלינו כל הזמן נשק חי, כדורים. זיהינו קנה, ואחד מאיתנו ירה בבחור הזה. אחר כך נכנסנו והוא לא היה שם. היו שם בערך 30 איש, הם פשוט באו למלחמה. אנחנו באנו ליישר קו, לדבר איתם שיירדו למטה, אבל כל בן אדם שירד, הם פשוט הסתערו.

 

"היו חבר'ה שהעיפו אותם לקומה מתחת, הורידו מהם את הציוד. הם קפצו לים בתור מפלט אחרון. אמרו לנו, אם הם לא מקשיבים, תירו לכף הרגל ב'פיינט בול'... האקדח זה רק אם אתה ממש מרגיש סכנת חיים שלא אמורה לקרות, משהו חריג לגמרי - אבל בסוף זה קרה. באנו בכוונה של לעצור את הספינה ולקחת אותה לאשדוד, לא עם הנשקים שיש לנו בדרך כלל. אנחנו באנו למשהו אחר לגמרי".

 

"התחלנו להצמיד אקדח לאנשים לרגל, וירינו"

לוחם אחר הסביר את השימוש שעשו בסופו של דבר באקדחים: "פשוט התחלנו להצמיד אקדח לאנשים לרגל, וירינו. מי שחטף כדור פשוט נרגע, אבל זה לא הרתיע את השאר... שאני לא אתחיל עכשיו לירות פה ואנשים ימותו... מספיק לנטרל אותו. אין לנו מטרה סתם להרוג. רק לעצור את הספינה".

 

לדברי הלוחם הראשון, "ברגע שבן אדם חש שמפוצצים לו את הצורה, סכנת מוות, הוא חייב היה להגיב איכשהו.

כל הקהל, זה קהל שבא כנגדנו כל הזמן ויצר את המגע".

 

למרות ההתפתחויות כפי שהן נראות בסרטון, ספגה ישראל גינויים רבים מכל קצוות תבל על האופן שבו התבצעה ההשתלטות, שגבתה את חייהם של לפחות תשעה בני אדם. אירועי היום עוררו זעם רב גם בקרב רבים במגזר הערבי, שערכו הפגנות והניפו דגלי אש"ף במקומות שונים בארץ. בהפגנה באו"ם אל-פחם, שם נפצעו שני שוטרים מאבנים שיידו לעברם תושבי המקום, ביקש ראש העירייה להביע הזדהות עם משתתפי המשט, ואמר כי "האחריות המלאה לכל מה שקרה ומה שיקרה מוטלת על מדינת ישראל".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוטות הוטחו בגוף החיילים. מתוך הסרטון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים