שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

חוקרים עצורים מ-40 מדינות; הפרובוקטורים אזוקים

בזה אחר זה, בליווי משטרתי כבד, מורדים מה"מרמרה" יותר מ-500 עצורים לנמל אשדוד. ביניהם גם פעוטה בת שנתיים. לאחר תשאול ולפני הליך גירוש, הם מועברים לכלא אלה בבאר שבע - שהיה אמור להיות פרטי, ונחנך כעת. ראאד סלאח נחקר, חנין זועבי שוחררה

המשט מאחורינו, הקרב הגדול על ההסברה עוד לפנינו, ובינתיים - המלאכה בנמל אשדוד נמשכת: גם הבוקר (יום ג'), ממשיכים כוחות צה"ל והמשטרה להוריד את יותר מ-500 נוסעי הספינה "מאווי מרמרה", בזה אחר זה, אל הרציף בנמל אשדוד. סמוך לשעה 7:00, מעטים עוד נותרו על הסיפון, אחרי שמאות כבר ירדו. מתוך נוסעי הספינה, שבעה היו ישראלים. ארבעה מהם נעצרו, בינהם ראאד סאלח, שהועבר לחקירה בתחנת אשדוד.

 

דם בלב ים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

במקום פועלים מאות חיילים ושוטרים, ולצדם גורמי פקידות של רשות האוכלוסין וההגירה. בניגוד להשתלטות המדממת על הספינה, נראה כי מבצע הורדת הנוסעים מתנהל על מי מנוחות, ללא תקריות חריגות. כנראה שהגורמים ה"בעייתיים" ביותר - אלו שתקפו את החיילים על הסיפון - הם אותם תשעה הרוגים ו-37 פצועים שמאושפזים בבית החולים בישראל. לצדם עדיין מאושפזים גם חמישה חיילי צה"ל. מצבם של שני הפצועים קשה השתפר במהלך היום, והוא מוגדר כעת בינוני.

 

גם כוחות הביטחון בנמל דואגים לוודא שהפעם לא יהיו אירועים חריגים, ומקפידים להוריד את העצורים מהספינה אחד-אחד, כשכל אחד מהם זוכה לליווי צמוד של כמה שוטרים. "הפרובוקטבים יותר, חלקם אזוקים", הסביר גורם צבאי בכיר. "אנחנו עם סדר כוחות גדול - צבא וגם משטרה. חלק גדול מהם הולך לעבור תחקיר, כדי לראות מה השיוך שלהם". 5 פצועים מהספינה הועברו הבוקר לבית החולים "ברזילי" באשקלון, ואושפזו במצב קל.

 

בזה אחר זה הורדו סלאח, זועבי ופעוטה בת שנתיים

בזה אחר זה, עוברים העצורים תשאול, ובסיומו מתחיל נגדם הליך הרחקה מישראל. בתור התחלה, הם מועברים לכלא אלה בבאר שבע. מי שלא מזדהה, עובר הליך ביומטרי של צילום פנים ולקיחת טביעות אצבעות.

 

לדברי הגורם הצבאי, העצורים מגיעים מכ-40 מדינות שונות. "חלק נכבד מהם הולך לעבור תחקיר של המשטרה ושל גופים בטחוניים אחרים". לאחר מכן, לדבריו, יסרקו את האונייה בצורה יסודית, כדי לברר מה עוד מוסתר עליה. "החבר'ה האלה לא הכינו ציוד קמפינג, ולא ציוד פיקניק". הנוסעת הצעירה ביותר שהורדה מהאוניה היא פעוטה בת כשנתיים - שבאופן סוריאליסטי משהו, סייעה שוטרת לאמה. מרשות ההגירה נמסר כי בכל הספינות היו 679 איש, רובם טורקים ויוונים. בנוסף היו על הספינה אזרחים של סרביה, עומן, פקיסטן, מלזיה, מקדוניה, תימן, קוסבו ובחריין.


השייח ראאד סלאח עם רדתו מהאוניה (צילום: הרצל יוסף)

 

ובל נשכח את הח"כית חנין זועבי (בל"ד), שהורדה גם היא ונחקרה על-ידי המשטרה בנמל לפני ששוחררה. סיעת בל"ד פרסמה הודעה בנושא: "מי שצריכים להיחקר הם נתניהו וברק, שנתנו את הפקודה להשתלטות החמושה והפיראטית בלב ים. מאחורי הפשע הזה יש פושעים, שאותם יש לחקור".

 

בכלא: "רוצים מקלחת ולישון"

ראשוני העצורים מה"מרמרה" החלו להגיע בשעות הערב לכלא אלה הסמוך לבאר שבע, והצטרפו לחבריהם מהספינות האחרות - אלו שנכנעו ללא קרב - שהגיעו לשם במהלך היום. חלונות האוטובוסים הושחרו כדי שאנשי התקשורת לא יוכלו לצלם את הבאים למקום, ומתחם מגודר הוכן במקום עבור עיתונאים וצלמים, כדי שלא יתקרבו לאוטובוס ויתסיסו את הרוחות. יחד עם זאת, בחלונות הקטנים העיליים והמסורגים של האוטובוסים, ניתן היה להבחין מדי פעם ביד מבצבת.

 

לקראת הגעתו של כל אוטובוס נערכו עשרות אנשי שירות בתי הסוהר מחוץ לכותלי הכלא בכוננות מיוחדת, מצוידים באפודים, קסדות ואלות, כהכנה לכל אפשרות של הפרת סדר. אבל נראה שהעצורים לא ממש הצדיקו את ההיערכות. "אנחנו עייפים", אמרו הראשונים שהגיעו לאנשי השב"ס. "רוצים מקלחת ולישון".


אוטובוסים מובילים עצורים לכלא בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)

 

עצורי ה"מרמרה" בעצם חונכים את הכלא, שהוקם על ידי חברה פרטית שהייתה אמורה להפעיל אותו - אך בעקבות החלטת בג"ץ בוטל ההסכם להפעלתו, והוא הועבר לאחריות השב"ס לפני כחודש. בכלא יש 800 מיטות, בתאים לשניים או ארבעה אסירים. עד כה שוכנו בו רק 50 אסירים פליליים, שנקלטו לפני כשבוע. בשב"ס תכננו לאכלס אותו בהדרגה במלואו עד סוף השנה.

 

כל עצור קיבל, עם הגעתו לכלא, סל קליטה הכולל לבנים, שמיכות, מגבת, כלי רחצה ועוד. לאחר מכן אכלו - והוכנסו לתאים. רובם נרדמו מיד. את האוכל, אגב, קיבלו מהמטבח של כלא אשל הסמוך, המכין אלפי מנות ביום. בכלא אלה עדיין אין מטבח פעיל.

 

אזרחי ישראל הערבים שהיו בין הנוסעים לא נקלטים יחד עם שאר העצורים בכלא - אלא מועברים לטיפול המשטרה. כל השאר - אזרחים זרים - מוחזקים תחת משמורת של משרד הפנים, ובימים הקרובים יתבהר גורלם - אם יגורשו או יינקטו נגדם הליכים מיוחדים.


פורסם לראשונה 01/06/2010 01:25

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אילנה קוריאל, רענן בן צור, שרון רופא אופיר, שמוליק חדד ומיטל יסעור בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגיעים לכלא בב"ש
צילום: הרצל יוסף
"מאווי מרמרה" נכנסת לנמל אשדוד, אתמול
צילום: אבי רוקח
נשק שנמצא על ה"מרמרה"
באדיבות דובר צה"ל
פצועים מפונים לבית החולים רמב"ם
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים