שתף קטע נבחר

מחאת החרדים: אזיקים יונחו על ידי ההורים

ההכנות להפגנה הגדולה נגד בג"ץ הסתיימו, ומלבד השימוש באזיקים - המארגנים שוקלים גם לבצע "קריעה", כמנהג האבלים. לאחר קריאת "שמע ישראל" ייצאו המפגינים וההורים לעבר מגרש הרוסים, מלווים ברכבי "הכנסת ספר תורה"

ידיהם כבולות: ההכנות האחרונות לקיום עצרת המחאה בירושלים נגד בג"ץ, על רקע החלטתו בפרשת עמנואל, הושלמו בצהריים (יום ה'). על-פי התכנון, במהלך עצרת החרדים נגד פסיקת בג"ץ יונחו אזיקים על ידי הורי תלמידות בית יעקב בעמנואל, כאקט של מחאה.

 

לקראת סוף העצרת יקראו ההמונים "שמע ישראל", כאות לקבלת עול מלכות שמים עליהם, ולאחר מכן ייצאו עם שלושה כלי רכב מקושטים, שבימי שגרה משמשים לטקסי הכנסת ספר תורה, לעבר מגרש הרוסים. המארגנים עדיין מתלבטים האם גם לבצע "קריעה", כמנהג האבלים לאחר מות קרוב משפחה.

 

לדברי המארגנים, ההפגנה תתמקד בשני מסרים: האחד, כשחוקי מדינת ישראל עומדים מול "דעת התורה" - ידה של התורה על העליונה, והשני - התנגדות למעשי אלימות.

 

מנחי האירוע יהיו סגן שר החינוך מאיר פרוש, ומנהל סמינר בית יעקב בירושלים, אלי ויינמן. מספר מצומצם של נואמים יעלו לבמה, והמארגנים הקפידו על כך ששניים מהם יהיו ממוצא ספרדי: המקובל דוד בצרי, ואחד ההורים שבתו לומדת במגמה החסידית בעמנואל - מאיר אלמליח. בין הנואמים גם הרב יוסף אפרתי, שיאמר דברים בשליחותו של "פוסק הדור", הרב יוסף שלום אלישיב, בן ה-100, שינכח בעצרת.

 

הרב בצרי היה מעורב בניסיונות הגישור בפרשה, ובשבועות האחרונים קיים מספר פגישות עם הרב יעקב יוסף, העומד מאחורי העתירה לבג"ץ. כידוע, מהלכים אלו לא נשאו פרי.

 

פרוש פרץ בבכי

בניסיון אחרון למנוע את ההפגנות נפגשו הבוקר פרוש והרב יצחק דוד גרוסמן עם נשיא המדינה, שמעון פרס. מלשכת הנשיא נמסר כי "במהלך הפגישה פרץ הרב פרוש בבכי ואמר לנשיא כי הוא כואב את כאבן של המשפחות, וביטא את הרצון העז למנוע את כניסת ההורים לכלא".

  

הרב פרוש הדגיש כי הוא מייצג ציבור שאינו רוצה לבזות ולהכפיש את בית המשפט. הוא הציע להקדים את חופשת התלמידים - שאמורה להתחיל בסוף החודש - ובשנה הבאה ניתן יהיה לפעול למתן אישור לבית ספר כמוסד פטור עבור ילדי חסידות סלונים.

 

בפתח הפגישה, אמר הרב גרוסמן, כי "בשעת צרה כזאת, כשהכל רותח, טוב שפרס יביא את הפתרון והשלום". גרוסמן הציע כי הוא באופן אישי ילמד את כל הילדות בבית הספר, ללא כל אפליה במהלך השבועיים שנותרו עד לחופש הגדול. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לכלא?
צילום: גיל יוחנן
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אקט מחאתי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים