שתף קטע נבחר

הכנות לעימות בעמנואל: "נלך לכלא, זו שליחות"

הורי בנות בית הספר בעמנואל התכנסו להתייעצויות והתארגנויות ליום הסוער מחר, בו הם עשויים למצוא את עצמם מאחורי סורג ובריח. "אם אני צריך לעבור עיר - אני אעבור עיר. ואם אני צריך ללכת לכלא - אני אלך לכלא", אמר אחד האבות

בית המדרש הפך לחמ"ל. בעיר עמנואל נמשכו לאורך היום (ד') ההכנות הקדחתניות לכניסה ההמונית לבית הכלא של הורי הבנות הלומדות בהפרדה על בסיס עדתי, כפי שפסקו שופטי בג"ץ. במקביל, ממשיכים להיערך בעיר לעמוד בראש "אם כל ההפגנות", במחאה על הפסיקה. משטרת ישראל נערכת אף היא להפגנה הגדולה בירושלים, תוך חשש ממשי שההפגנות יתפשטו לערים נוספות ברחבי הארץ. 

 

בג"ץ עמנואל - לקראת עימות? הכתבות האחרונות ב-ynet

 

רבים מהורי בנות בית הספר שעומדות בעין הסערה התכנסו בבית המדרש לשעות אחרונות של התייעצויות והתארגנות ליום הסוער הצפוי מחר. רבים מהם ניסו לשחזר - לפי רשימת התלמידות - מי מחבריהם עתידים להיכנס למאסר. במקביל, ניסו לדאוג למשפחות ש"יאמצו" את הילדים שיישארו מאחור וגם לשבץ מורים להמשך הפעילות התורנית במוסדות החינוך ביישוב.

 

 

"אין לי ניסיון. לאף אחד מאיתנו לא היה פה ניסיון בכלא", אמר ל-ynet אחד האבות, חיים קרימלובסקי. "אני לא מכיר אפילו אנשים שהיו שם. לא קיבלנו הודעה לאן צריך להגיע. לא יודעים מהם תנאי המאסר".

 

לדברי קרימלובסקי, הוא יצר קשר עם בכיר בשירות בתי הסוהר, כדי להגיע לסיכומים ולאפשר את המהלך בצורה שקטה - אך לא נענה. רבים מהאבות שהתכנסו מגדירים את ההליכה לכלא כ"שליחות של ממש ומסירות נפש". היה גם מי שהתקשר לתהות מדוע הוא אינו נכלל ברשימת העצורים-לעתיד.

  

"אף אחד לא הצליח לשנות אותנו"

"בית המשפט הגיע עם אג'נדה מראש", האשים אחד האבות ואחר הוסיף: "שלושת אלפים שנה אנחנו ככה. אף אחד לא הצליח לשנות אותנו ולחנך אותנו". ומה באשר לפסיקה שקבעה כי מדובר בהפרדה על רקע עדתי? אחד ההורים, צבי קסטלניץ, הסביר: "אין לנו בעיה עם שכבות חלשות. שכבות עם רמה רוחנית ירודה - יש בעיה".

 

"אם אני צריך לעבור מוסד - אני אעבור מוסד, אם אני צריך לעבור עיר - אני אעבור עיר. ואם אני צריך ללכת לכלא - אני אלך לכלא", סיכם זאת אחד האבות.

 

שר הדתות, יעקב מרגי, התייחס בראיון ל-ynet להפגנות הצפויות. הוא ביקש להעביר מסר לציבור החרדי-הספרדי ובו קריאה לאנשיו שלא לקחת חלק בהפגנת המחאה הגדולה - בפרשה שאותה כינה "טרגדיה עצובה". "אני קורא לא לצאת להפגין מחר אלא להמשיך לחיות בהרמוניה עם האשכנזים", אמר השר מרגי - שמתח ביקורת מרומזת על תוצאות מעורבות בג"ץ בפרשה. "כל מי שהיה מעורב כאן התנהל בטיפשות - גם העותרים וגם החסידים. בית-המשפט היה

 צריך להבין שמדובר בסוגיה בעייתית, ואין פה עניין כי הדין ייקוב את ההר. גם החסידים היו צריכים להבין את הניואנסים של בית המשפט, ישנן עשרים אלף דרכים לשמור על האידיאולוגיה - תוך ריצוי בית המשפט". 

 

בינתיים, נחשף ב-ynet כי תוגברה האבטחה סביב שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, בשל מעורבותו בפסיקה בפרשת ההפרדה העדתית בבית הספר. השופט לוי, חובש כיפה, ישב לצד השופטים חנן מלצר ועדנה ארבל בהרכב שפסק כי אם לא ייענו ההורים לפסיקת בג"ץ שאסר את ההפרדה - הם יישלחו למאסר. לאורך כל היום נערכו דיונים בין בכירים במשטרה ובכירים בהנהלת בתי המשפט בעניין השופט לוי, ובסופם הוחלט להעלות את כוננות האבטחה ביחס אליו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטכסים עצה בבית המדרש
צילום: רותם מלנקי
טלפונים אחרונים להתארגנות
צילום: רותם מלנקי
הפגנת חרדים ביפו
צילום: AFP
צפויה "אם כל ההפגנות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים