שתף קטע נבחר

יום הזעם החרדי: "זה יתפוצץ לכולנו בפנים"

גפני מזהיר מ"פצצת זמן שעלולה לרסק את כולנו", תוקף את הממשלה ובטוח שבימי פרידמן בג"ץ לא היה מעז. החרדים מרוצים מהפגנת הכוח הענקית, ופחות מש"ס מתחמקת. 35 האבות מעמנואל שכן הואילו להתייצב למאסר בילו לילה ראשון בתנאים נוחים מאוד, בנווה תרצה עדיין ממתינים

אחרי אחד הימים הסוערים שידעה ישראל סביב השסע עם הציבור החרדי, ובו ליוו יותר ממאה אלף בני אדם עשרות הורים שנכנסים לכלא אחרי שסירבו לציית לפסיקת בית המשפט העליון, נראה שאש המאבק רק תגבר. "החברה הישראלית צריכה לעשות חשבון נפש, זו פצצת זמן שתתפוצץ לכולנו בפנים", אמר ל-ynet חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה. הבוקר (יום ו') ייקבע גורלן של 22 נשים שלא התייצבו, ואמש קבע בג"ץ שמאסרן יעוכב.

 

המונים ליוו אתמול את ההורים מעמנואל, שסירבו לקבל את הכרעת בג"ץ ולבטל את ההפרדה העדתית בבית הספר לבנות. לטענתם, אין שם כל אפליה גזענית. אישי הציבור נשמעו אמנם מודאגים, אבל ניכר שהפגנת הענק העניקה להם כוח. "הבאנו כמות מרשימה של אנשים, כמותית ואיכותית, והוכחנו שכשאנחנו מארגנים זה נגמר בלי אלימות", ציין גפני.

 

מפגן העוצמה של החרדים - כתבות אחרונות ב-ynet

 

לדידו של גפני, "הסיבה לפסיקת בג"ץ היא רפיסות הממשלה, העובדה שבית המשפט יכול לקבל החלטות כאלה, שהתחילו עוד בביטול הפרטת בית הסוהר - כאילו אין ממשלה, אין כנסת בישראל. בית המשפט זיהה ונכנס לוואקום שנוצר. בתקופת השר דניאל פרידמן, לא היה עולה על דעתם לקבל החלטה כזאת".


"מצב כזה יכול להוביל לכאוס מוחלט. צריך חשבון נפש" (צילום: רויטרס)

 

גפני אף מותח ביקורת על שר החינוך גדעון סער, שלדבריו עומד מהצד ומתנער מאחריותו בשם כבוד בית המשפט, ועל ראש הממשלה שלא התייחס לכך:

 "מלבד חשבון הנפש שלנו, החברה הישראלית צריכה לעשות אף היא חשבון נפש ומצב כזה יכול להביא לכאוס מוחלט. צריך לשבת יחד.

 

"במדינה שניצבת בפני אתגרים בינלאומיים אי אפשר להמשיך ביחס שניתן לחרדים, כי אנחנו לא מצורעים וגם לא פילגש של הממשלה. זו פצצת זמן שתתפוצץ לכולם בפנים ויש לכולנו אינטרס משותף להחזיק מעמד מול האתגרים בחוץ. העתיד תלוי במנהיגי החרדים, הדתיים הלאומיים והחילונים ואם לא נתעשת - נתרסק כולנו", הזהיר גפני.


רבבות בבני ברק. "אם לא נתעשת - נתרסק כולנו" (צילום: דודו אזולאי)

 

מדמעות אצל פרס להתרגשות מהרבבות

חבר הכנסת וסגן שר החינוך מאיר פרוש פתח את הבוקר של "אם כל ההפגנות" בדמעות כאב בבית הנשיא, וסיים אותו אמש בדרך חזרה מכלא מעשיהו, לשם ליווה את האסורים.

 "אני חושב שהייתה עצרת מרשימה, בארגון ספונטני של 24 שעות", הוא אמר ל-ynet.

 

"השופט שגה משגה טוטאלי. בג"ץ הביאו עצמם לכדי זלזול, כבוד זה לא הביא להם. בנושא אין חילוקי דעות בציבור החרדי", קבע פרוש, וסיפק פרשנות ל"היעלמותן" של 22 נשים וארבעה גברים שלא התייצבו כפי שנקבע למאסר. "אני מתאר לעצמי שהיו כמה אנשים שהתמוטטו, יכול להיות מהעומס או ההתרגשות או עצם ההליכה לבית הסוהר. אני מאמין שיהיה לזה טיפול עד הבוקר".


ומה אומרים בש"ס? מתפתלים (צילום: דודו אזולאי)

 

משנשאל על חסרונם של חברי כנסת מסיעת ש"ס בעצרת, ענה פרוש כי "כל אדם שלא מגיע חסר. אני לא דובר של ש"ס לא יכול לענות לך על דבר הזה".

 

מועצת חכמי התורה של ש"ס פרסמה אמש הודעה שבה המשיכה את ההתפתלויות בפרשה, לפיה היא "קוראת לכל הירא לדבר השם כי בכל סכסוך יש לפנות אך ורק לבתי דין רבניים בלבד ועל פיהם יקום כל דבר". המועצה הביעה "את כאבה על האפליה במוסדות החינוך ובישיבות", וקראה "לבדוק דבר זה במסגרת הידברות".

 

"המערכה עדיין בעינה"

דובר העצרת החרדית הגדולה, ירח טוקר, הבטיח ש"כל עוד הם בבית הסוהר יהיה מתח באוויר. הכאב נשאר והמערכה עדיין בעינה. אנחנו צריכים זמן לאחות את הפצעים". גם הוא סיכם את מפגן ההמונים כהצלחה. "קרה משהו מדהים. אחרי  שהרב אלישיב, אדם בגיל מופלג למעלה ממאה, החליט שיש עצרת - אין היסוסים. כולם נרתמים. אף אחד לא הרים יד, ולא הייתה אלימות. הבאנו 300 סדרנים שנותרו חסרי מעש וחילקו מים".


"כל הצדק הזה מגיע לאדמונד לוי" (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, בציבור החרדי קוראים להפגנה הגדולה "עצרת האחדות". "על הבמה היו הרב בצרי, מגדולי המקובלים הספרדיים מצד אחד, והאדמו"ר מתולדות אהרון מן העבר השני.

 כמו כן, נציגים של כל המערכת הפוליטית ישבו מסביב לשולחן. זוהי מערכה של אחדות, וכל הצדק הזה מגיע לאדמונד לוי".

 

גם במשטרה הביעו סיפוק מכך שארועי היום עברו בצורה טובה וכי התחזיות למהומות והפרות סדר בעשרות מוקדים ברחבי הארץ לא התממשו. "הידברות סדירה של משטרת ישראל עם הנהגת הציבור החרדי הובילה את האירוע לסיום בסדר מופתי", אמרו. עם זאת, החרדים גרמו לנזק כאשר שרפו כמה פחי זבל והשחיתו גופי תאורה.

 

בכלא: "הם פשוט ישבו והקשיבו. אנשים נעימים"

בינתיים, 35 אבות מבלים לילה ראשון בכלא. קליטתם עברה בסדר מופתי. הם התעניינו בתנאי המחייה במקום שבו יבלו את השבועיים הקרובים, כשערימות המזון הכשר לתינוקות והטיטולים שהובאו מבעוד מועד לכלא "נווה תרצה" יישארו בינתיים ללא שימוש, עם פסיקת בג"ץ לעכב את מאסר האמהות שלא התייצבו כנדרש והיו אמורות להגיע למקום יחד עם ילדיהם הקטנים.


נכנסים לכלא. "לא היו שם צעקות או מחאה" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בינתיים שוכנו האבות באגף מיוחד בבית הכלא, ומיד לאחר השלמת הליך הזיהוי שלהם שוחחו עמם גורמי הפיקוד במתקן, שהסבירו להם על נהלי ההתנהגות במקום.

 גורם בשב"ס אמר ל-ynet כי "לא היו שם צעקות או מחאה. הם פשוט ישבו, הקשיבו והתעניינו בתנאים ובמה שמצפה להם. פשוט אנשים שקטים ונעימים".

 

אגף משופץ הועמד כולו לרשותם, בתנאים מקלים ביותר. האבות התפזרו בין המיטות שבתאים על-פי רצונם. לרשותם יעמוד גם בית כנסת גדול שבו יוכלו להתפלל, ובמשך רוב שעות היום יוכלו לעשות כאוות נפשם, כשדלתות התאים יישארו פתוחות. אבל כמו כל האסירים האחרים, יצטרכו גם הם להתמודד בהשכמה לקראת ספירתם. ארוחת הערב שהספיקו כבר לאכול בין כתלי הכלא כללה מזון מיוחד שהוזמן עבורם, עם כשרות בהשגחת הבד"ץ.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור ושמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר מ-100 אלף איש
צילום: מרק ניימן, לע"מ
מחוץ לתחנת המשטרה
צילום: נועם מושקוביץ
ילדים "אזוקים" בהפגנה בירושלים
צילום: רויטרס
ליוו אותם עד לשערי הכלא
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים