שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: מעתה כמות הסוכר תופיע על מזון

בית המחוקקים נלחם במגיפת ההשמנה: עברה בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק לסימון כמות הסוכר על המזון. המשמעות: יצרני המזון יחויבו לסמן על האריזה לא רק את תכולת הפחמימות, אלא גם את כמות הסוכר. ח"כ אורבך: "זהו צעד קטן לתעשיינים, אך צעד גדול לבריאות"

עוד צעד במאבק בהשמנה: יצרני מזון יחוייבו מעתה לסמן על אריזות המוצרים את כמות הסוכר במזון, לאחר שהכנסת אישרה הערב את הצעת החוק של ח"כ אורי אורבך ויעקב כץ בנושא. "זהו צעד קטן לתעשיינים, אך צעד גדול לבריאות. נמשיך במאבק בתופעת ההשמנה וספיחיה", אמר ח"כ אורבך. יש לציין כי לאחרונה אישרה הכנסת גם את סימונם של סוגי השומן השונים במזון (שומן רווי, שומן טראנס וכולסטרול).

 

לפי החוק, שנולד בין היתר גם בגלל חשיפת ynet את הנושא, יחוייבו יצרני המזון לסמן על האריזה של כל מוצר לא רק את תכולת הפחמימות, כפי שנהוג כיום, אלא גם את כמות הסוכר שבמזון.

 

23% מהתלמידים - שמנים

במצב הקיים כיום, מצוינת כמות הפחמימות הכללית, ללא פירוט בין הפחמימות המורכבות (הבריאות) לבין הפחמימות הפשוטות, הנקראות גם סוכרים

(החסרות תרומה תזונתית אך מובילות להעלאה במשקל). עובדה זו מקשה על הצרכנים לדעת מהו ערכו התזונתי של מוצר המכיל כמות גדולה של פחמימות.

 

הצעת החוק נולדה, כאמור, בעקבות בדיקה שערכה האגודה לבריאות הציבור ובה התגלתה תכולת סוכרים גבוהה מהרשום על האריזה בדגני בוקר לילדים. 

 

מנתוני האגודה לבריאות הציבור עולה כי כמעט רבע מהתלמידים בישראל (23%) סובלים מעודף משקל או מהשמנה. לפי הערכה בדו"ח מבקר המדינה, כ-60% מהמבוגרים סובלים מעודף משקל או מהשמנה. עלות הטיפול בהשמנה ובמחלות הנלוות לה מסתכם בעשרה מיליארד שקל - כחמישית מכלל ההוצאה הלאומית לבריאות.

 

 השמנה ועודף משקל גורמים לשורה של מחלות בהן סוכרת, מחלות לב וכלי דם

וסרטן. בדברי ההסבר להצעת החוק צויין כי "סימון מזון בצורה ברורה המשקפת את התכולה הוא אחד הצעדים שהמדינה יכולה לעשות במטרה להלחם במגיפת ההשמנה. הדרכה מתאימה לציבור אודות משמעות תכולת רכיבי התזונה במזון יכולה לסייע בהבנת הכתוב על גבי האריזה".

  

הצעת החוק המקורית נגעה גם לסימון של סוגי השומן השונים (שומן טרנס, שומן רווי וכולסטרול), אך תקנות זהות כבר אושרו בחודש מרץ על ידי ועדת הבריאות וצפויות להיכנס לתוקף בתוך כשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא קונים יותר על "עיוור"
צילום: Index Open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים