שתף קטע נבחר

"השר הטורקי איים: נסגור לגמרי את השמיים"

בטורקיה ממשיכים לזלוג פרטים מפגישת בן אליעזר-דבוטאולו. לפי דיווח אחד, שר החוץ הטורקי הזהיר מהשלכות סירוב ישראל להיענות לדרישות בעקבות המשט. דיווח אחר: ישראל תשקול פיצוי לנפגעים. ומדוע החשאיות? "שיקולים ישראליים פנימיים"

בעוד בישראל תופס עלבונו הצורב של שר החוץ ליברמן את הכותרות, בטורקיה עוסקים בעיקר בנושאים שנדונו בפגישתם החשאית של השר בנימין בן אליעזר ושר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו, שלשום בבריסל. לפי דיווח הבוקר (יום ו') בעיתון "זמאן", הטורקים איימו להחריף את המשבר ביחסים אם ישראל לא תיענה לדרישותיהם בעקבות אירועי המשט לעזה.

 

בתחילת השבוע אמר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי ארצו סגרה את המרחב האווירי של שטחה למטוסים ישראלים - ובהמשך הובהר שמדובר על טיסות צבאיות בלבד.

 כעת, לפי הדיווח, הצד הטורקי בפגישה איים להרחיב את ההגבלות, כך שיחולו על כל הטיסות.

 

אתמול אמר לכתבים דובר משרד החוץ באנקרה כי דבוטאולו "הזכיר לבן אליעזר את הדרישות מישראל, שכוללות התנצלות, תשלום פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים, חקירה בינלאומית וסיום למצור על עזה". בעיתון "הורייט" דווח כי ישראל אותתה שתשקול להיענות לחלק מהדרישות, בהן הפיצויים.

 

"תהיה פגישה שנייה אם הצד הישראלי יצעד לקראתנו לאור הדרישות", אמר גורם דיפלומטי טורקי לעיתון. "אנחנו לא פוסלים על הסף פגישות עם נציגים ישראלים רשמיים בדרגה הזו".

 

אותו גורם ציין בדיווח כי פגישת בן אליעזר-דבוטאולו עשויה להוביל למוצא מהמצב הנוכחי,

 היחסים הרעועים בעקבות אירועי המשט לעזה והפשיטה על ספינת ה"מרמרה" ב-31 במאי - שבמהלכה נהרגו שמונה טורקים ואמריקני ממוצא טורקי. עשרות נוספים נפצעו, בהם חיילים שהותקפו על הסיפון.

 

גורמים דיפלומטיים אמרו ל"הורייט" כי לא ייעשה כל צעד בהתאם לדרישות אלו לפני שוועדת טירקל שמונתה לבדוק את חוקיות הפרשה - וסמכויותיה אמורות להתרחב - תגיש את מסקנותיה.

 

"וושינגטון לוחצת להתנצלות ישראלית"

לפי אנקרה, שני השרים שוחחו על המצב הנוכחי בין המדינות ועתיד היחסים, ובן אליעזר הבטיח לדבוטאולו כי דרישות טורקיה יובאו בפני ממשלת ישראל. "הנקודה אליה הגענו ביחסים אינה משמחת אותנו. הפגישה סיפקה אפשרות להעביר פנים אל פנים את הצעדים להם אנו מצפים, כדי שהיחסים יתוקנו. הם ביקשו את הפגישה אולי כדי להבין את ציפיותינו", אמר הדובר באנקרה.

 

מקורות דיפלומטיים ציינו בכמה דיווחים בטורקיה כי ישראל היא שהעדיפה לשמור את דבר הפגישה בחשאי, בשל "רגישויות פנימיות". אתמול הביע שר החוץ, אביגדור ליברמן, זעם על כך שהעניין הוסתר ממנו,

 בעוד "גם גורמים במשרד ראש הממשלה, גם שר הביטחון ברק וגם האמריקנים היו מעורבים". הוא התנגד לעצם המגעים עם הטורקים, תקף את ראש הממשלה נתניהו ותהה "האם זו התרבות הפוליטית והמנהל התקין שאנחנו רוצים?".

 

עוד אתמול דווח שהנציג הטורקי הבכיר לאיחוד האירופי, אגמן בגיש, וגם שר החקלאות מהדי אקר, שנלוו לדבוטאולו לבריסל בעניינים אחרים, לא ידעו על פגישתו עם בן אליעזר. ב"זמאן" גם הדגישו את המעורבות האמריקנית בנסיונות הפיוס, ובעיתון נטען כי וושינגטון לוחצת על ישראל להתנצל בפני טורקיה.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דבוטאולו ובן אליעזר, בפגישה קודמת
צילום: AP
ארונות הרוגי ה"מרמרה"
צילום: AP
חיילים נחטפו מהסיפון
צילום: רויטרס
מומלצים