שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מס הכנסה שלילי: כיצד זה עובד בפועל?

  הממשלה הודיעה אתמול שמס הכנסה שלילי יורחב לתפוצה ארצית במקום העלאת שכר המינימום, אף שלמעשה, הכנסת כבר החליטה על כך מזמן. מי זכאי למס הכנסה שלילי, כמה כסף הוא מקבל וכיצד ולמה זה זול יותר מהעלאת שכר המינימום?

  הממשלה הודיעה אתמול (א'), בתום דיון טעון וסוער, כי היא מתנגדת להצעת החוק להעלאת שכר המינימום, ובמקום זאת, היא תקדם את הרחבת מס הכנסה שלילי (מה"ש). מה זה בעצם אומר? 

   

  מה זה המס הזה, ולמה הוא נקרא שלילי?

   

  מס הכנסה שלילי הוא חיובי: הממשלה מחלקת כסף לעובדים שמרוויחים מעט. זה נקרא "שלילי" כי זה ההיפך ממס הכנסה: במס הכנסה, אנשים שמשתכרים הרבה משלמים למדינה חלק מהכנסתם.

   

  מאיפה הגיע הרעיון, ומתי?

   

  את הרעיון החלו ליישם בארה"ב עוד לפני 30 שנה, ומאוחר יותר הגיע גם לאירופה. בישראל התחילו לדבר עליו בשנת 2005, כשעמיר פרץ הבטיח להעלות את שכר המינימום, ו"נזכרו" בו עכשיו שוב, כשפרץ חידש את קמפיין שכר המינימום.

   

  האם מס הכנסה שלילי מיושם כבר?

   

  כן. החוק, שיזם שר האוצר לשעבר, סילבן שלום, עבר בכנסת בדצמבר 2007 והחל לפעול כפיילוט ב-2008 בחלק מהארץ.

   

  באיזה חלק של הארץ הוא מיושם?

   

  באותם אזורים שבהם יושמה תוכנית ויסקונסין: ירושלים, נתניה, חדרה, אור עקיבא, פרדס חנה וכרכור, אשקלון, שדרות, נצרת ונצרת עלית, מושב כפר פינס וקיבוץ משמרות שבשרון, ומספר יישובים ערביים, כולל ערערה, כפר קרע, באקה-ג'ת, עין מאהל וחלק מוואדי ערה. ב-2012, הוא אמור להיכנס לתוקף לתפוצה כלל ארצית.    

   

  אז בעצם, הממשלה החליטה להשאיר את המצב הקיים, במקום להעלות את שכר המינימום?

   

  בגדול, כן. הם נדרשו להציע חלופה, ומה יותר טוב מלקחת תוכנית טובה שכבר הובטחה, ולהבטיח אותה מחדש?

   

  עם זאת, ייתכן שהממשלה תקדים את מה"ש כבר לשנת 2011 - זאת, במידה ושואלים את השרים ולא את פקידי האוצר. בנוסף, החוק הקיים כורך את יישום מה"ש ביישום תוכנית ויסקונסין. התוכנית בוטלה לאחרונה, והאוצר מיהר להודיע שגם מה"ש יבוטל בשנה הבאה. החלטת הממשלה מאתמול מבטיחה ביטול של הביטול.

   

  מי זכאי לקבל מה"ש?

   

  עובדים שכירים מעל גיל 55, שהכנסתם מגיע לפחות מ-5,540 שקל ברוטו בחודש; עובדים מגיל 23 עד 55, שהכנסתם מגיעה עד 5,540 שקל לחודש ויש להם ילד אחד או שניים; שכירים מגיל 23 ומעלה עם שלושה וילדים ויותר, שהכנסתם מגיעה עד 6,070 שקל לחודש. ההכנסה כוללת לא רק שכר מעבודה אלא גם קצבאות והכנסות נוספות. זאת, בתנאי שלעובד אין בבעלותו יותר מדירה אחת שבה הוא גר, ושהמעסיק שלו הוא לא בן זוגו או אחד ההורים, הסבים או האחים שלו.

   

  מה לגבי עצמאים?

   

  התוכנית תורחב גם לעצמאים עם הרחבתה לפריסה ארצית, והם יקבלו מה"ש לפי אותם קריטריונים.

   

  מה רע בזה שהמעסיק הוא קרוב משפחה?

   

  מעסיק כזה עשוי לשלם לעובד שכר רשמי של פחות מ-5,500 שקל ולשלם לו יותר בדרכים אחרות, ולשלוח אותו לקבל מה"ש.  

   

  אם הקצבה ניתנת לפי מספר הילדים, אז זאת בעצם קיצבת ילדים חדשה?

   

  אכן, מה"ש נולד אחרי קיצוץ קצבאות הילדים ב-2003, ורבים, כמו הפרשן סבר פלוצקר, למשל, טענו שהיה פשוט יותר לקצץ פחות את הקצבאות הישנות. אבל יש כמה הבדלים: ראשית, מס הכנסה שלילי ניתן גם לאנשים בלי ילדים, מגיל 55; שנית, קצבת ילדים גדלה לפי מספר הילדים, עד בלי די, ואילו מה"ש גדלה רק עד הילד השלישי; ושלישית, והחשוב ביותר: קצבת ילדים ניתנת, כידוע, גם לאנשים שאינם עובדים, ואילו מה"ש ניתן רק לעובדים ואמור לעודד יציאה לעבודה.

   

  כמה כסף מקבלים הזכאים, וממי?

   

  זכאים שמשתכרים בין 1,860 ל-2,000 שקל לחודש מקבלים מענק מה"ש של 80 שקל לחודש; זכאים ששכרם נע בין 2,000 ל-2,500 שקל בחודש מקבלים 103 שקל בחודש; זכאים שמשתכרים בין 2,500 ל-3,240 שקל מקבלים 183 שקל; בין 3,240 ל-4,320 מקבלים 300; המשתכרים 4,320-4,500 יקבלו 259; המשתכרים 4,500-5,000 יקבלו 144, המשתכרים 5,000-5,539 יקבלו 20.

   

  לזכאים עם שלושה ילדים ומעלה יש סולם משלהם, שנע בין 110 שקל לחודש על הכנסה חודשית של 1,861 שקל ל-388 שקל להכנסה חודשית של 4,500 שקל, ואחר כך יורד עד ל-20 שקל להכנסה חודשית של 6,066 שקל.

   

  מה זה כל המספרים המסובכים האלה!? עד שכבר מקבלים כסף מהמדינה הזאת, אי אפשר לקבוע מספרים עגולים? 

   

  מדובר בסולם שהכינו כלכלנים, בהתאם לקריטריונים שלפיהם מחולק מה"ש, שהחוק כולל גם עדכון שלהם לפי המדד. 

   

  ולמה מי שמשתכר פחות מ-1,860 שקל לא מקבל?

   

  כי זה אומר שהוא לא עובד, או כמעט לא עובד, ומה"ש מיועד לעובדים. 

   

  מי מחלק את מה"ש?

   

  רשות המסים במשרד האוצר.

   

  איך מקבלים מה"ש? מה צריך לעשות?

   

  הזכאי - הוא, ולא מישהו אחר מטעמו - צריך לגשת לסניף דואר, מצוייד בתעודת זהות ובפנקס צ'קים או מסמך אחר שמעיד שיש לו חשבון בנק. בדואר הוא ממלא טופס תביעה של רשות המסים שבו הוא מדווח על פרטיו האישיים והכנסותיו בשנה שעברה. בדואר יש טפסי תביעה כאלה, והם נשלחים לרשות המסים.

   

  מתי מקבלים את הכסף?

   

  הכסף מגיע בתשלומים, לפי מועד הגשת התביעה: מי שהגיש עד חודש מרס, יקבל את הכסף בארבעה תשלומים, שמגיעים בין יולי לאפריל בשנה הבאה; מי שהגיש ממרס עד יוני יקבל שלושה תשלומים בין אוקטובר לאפריל הבא; מי שמגיש מיולי עד ספטמבר יקבל שני תשלומים, בינואר ובאפריל הבא.

   

  אז בעצם, המס מוענק השנה ובשנה הבאה לפי ההכנסה בשנה שעברה.

   

  נכון. מה"ש צריך לבדוק את תביעת העובד מול המעסיק שלו, ולוודא שהעובד משתכר כמה שדיווח, וזה לוקח זמן.

   

  אם השתכרתי בשנה שעברה פחות מ-5,500 שקל, וקיבלתי ב-1 לינואר השנה תוספת שכר שהעלתה אותי מעל הרף, אני בכל זאת זכאי?

   

  כן. וגם אם זכית ב-1 לינואר בלוטו או בירושה שמנה. וגם להיפך: אם בשנה שעברה השתכרת יותר מ-6,000 שקל לחודש, והשנה הורעו תנאיך או שעברת לעבודה פחות טובה, אתה לא זכאי למה"ש השנה אלא רק בשנה הבאה.

   

  פוטרתי ולא עבדתי חלק מהשנה שעברה. אני לא יכול לקבל מה"ש?

   

  עקרונית, כן. השאלה היא כמה השתכרת. אם עבדת חלק מהשנה והשתכרת בממוצע יותר מ-1,860 שקל בחודש, אתה זכאי.

   

  למעשה, כמעט כל מי שעבד בשכר נמוך, זכאי. אם, לדוגמא, עבדת חודשיים בשכר מינימום, פוטרת וקיבלת דמי אבטלה חצי שנה, אתה זכאי, כי שכר המינימום הוא יותר מכפליים מ-1,860 שקל בחודש וגם דמי אבטלה גבוהים הסכום הזה.  

   

  גם עובד שהשתכר יותר מ-6,000 שקל בחודש, פוטר והיה מובטל חלק מהשנה, זכאי למה"ש בגלל שפוטר. זאת כיוון שהפיטורים מקטינים את ההכנסה השנתית הממוצעת שלו ומורידים אותה מתחת למקסימום המזכה במה"ש.

   

  מי שעובד ב"שחור" ואין לו ניירת המעידה על כך, יכול לקבל מס הכנסה שלילי?

   

  איזו שאלה חצופה! כדי לקבל מה"ש צריך לדווח על עבודתך לרשויות, וברגע שתעשה זאת, גם אתה וגם המעסיק שלך תהפכו לעבריינים. אם אתה מוכן לקחת על עצמך סיכון כזה, לדווח ולשלם את המחיר - אתה זכאי למה"ש. 

   

  ואם אני רוצה לדווח אבל המעסיק לא מדווח עליי, כדי לא להפריש פנסיה, ביטוח וביטוח הלאומי?

   

  זאת בעיה. מעסיק כזה הוא עבריין, ואתה יכול להתלונן עליו במשרד תמ"ת. הבעיה היא שיש עשרות אלפים כאלה, והם לא מטופלים בגלל כוח העבודה המועט של התמ"ת ובגלל שעובדים מפחדים להתלונן.

   

  כמה אנשים מקבלים מה"ש כיום?

   

  מחקר של בנק ישראל מצא שבאזורים שבהם התוכנית מופעלת, יש 64 אלף עובדים שזכאים למה"ש, שרק 45% מהם, כלומר, 28 אלף, מקבלים מה"ש. רובם לא עלו בזכות מה"ש אל מעל קו העוני, אבל רבים מהם דיווחו כי כעת הם קונים יותר בשר, בגדים וספרי לימוד ולא דוחים טיפולי שיניים. 

   

  מדובר בשנת הפיילוט הראשונה, 2009, שניתן לפי ההכנסות משנת 2008, וברשות המסים מעריכים שהמספר השנה גדול בהרבה. למרות המספרים העלובים, בבנק ישראל טוענים כי זאת הצלחה, כיוון ששיעור המקבלים גבוה יותר מאשר בשנה הראשונה שבה התוכנית יושמה במרבית המדינות בחו"ל.

   

  יש לציין שגם שכר המינימום לא מיושם במלואו: מחקרים שונים מראים שכשליש מהמעסיקים משלמים לעובדים פחות. ועם זאת, מדובר ביישום גבוה מזה של מה"ש. חלק מהעובדים שלא מקבלים שכר מינימום גם אינם זכאים לקבל מה"ש בגלל הדיווח הלקוי של המעסיקים.

   

  למה 55% מהזכאים למה"ש לא מקבלים?

   

  מדובר באוכלוסייה שנגישותה למידע מוגבלת, וחלק מהזכאים, בעיקר עולים החדשים, לא ידעו על התוכנית. ברשות המסים ובארגונים החברתיים מנסים לפרסם את התוכנית באופן ממוקד לאוכלוסיות הרלוונטיות וגם ברוסית, אמהרית וערבית.

   

  חלק גדול מהזכאים הם ערבים ממזרח ירושלים, שלא הגישו טפסים, גם מחוסר ידע וגם מאידיאולוגיה, כיוון שמדובר בשיתוף פעולה עם הרשויות הישראליות. אחוז ההיענות של הערבים במשולש ובצפון זהה להיענות באוכלוסייה היהודית.

   

  אם היישום כל כך חלקי, למה הממשלה חושבת שמה"ש עדיף מהעלאת שכר המינימום?

   

  אולי בגלל שהיישום כל כך חלקי ודחוי. חלק גדול ממקבלי שכר המינימום הם עובדי ציבור, ומחינת המדינה, לשלם להם מה"ש זה כמו להעלות את שכרם. אבל מחקרים מצאו שהעלאת שכר המינימום תחייב את הממשלה לשלם להם יותר מהרחבת המה"ש, כי מה"ש מגיע באיחור של כשנה וחצי, רק למי שמילא טפסים, שאין לו הכנסות נוספות ושיש לו ילדים.  

   

  בנוסף, מופעל על הממשלה לחץ מהארגונים הכלכליים נגד העלאת שכר המינימום. מבחינת המעסיקים הפרטיים, מה"ש עדיף כי הוא מיטיב עם העובדים בלי שהם צריך לשלם על כך. מפעלי טקסטיל וחלק מהעסקים הקטנים עלולים לקרוס מהעלאת שכר המינימום, ורשתות השיווק וחברות כוח האדם יצמצמו את הקופון שהן גוזרות על העובדים.

   

  ההסתדרות טוענת שהיא בעד העלאת שכר המינימום, אבל בפועל, לוחצת על הממשלה להעביר את הנושא מחקיקה לדיונים בינה למעסיקים. נוסיף לכך את הרווח הפוליטי שיהיה למקדמי העלאת שכר המינימום, ובראשם ח"כ עמיר פרץ, לעומת הרווח הפוליטי לממשלה עצמה מיישום מה"ש, ואת העובדה שהעלאת שכר המינימום היא בלתי הפיכה ואילו את מה"ש תמיד אפשר לדחות לאחרית הימים בנימוק בירוקרטי כזה או אחר. אז מה עדיף? 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר האוצר, יובל שטייניץ. מבטלים את הביטול
  צילום: חגי אהרון
  המס השלילי לא מעלה מעל קו העוני, אך מאפשר אורח חיים טוב יותר
  צילום: יוגב עמרני
  מומלצים