שתף קטע נבחר

התקציב עבר, קרב ההישרדות של נתניהו מתחיל

הממשלה אמנם אישרה את התקציב, אך המאבק האמיתי והגורלי של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ מצפה להם בכנסת, אחרי החגים. ללא תמיכת ש"ס וישראל ביתנו, לא רק שלא יהיה למדינה תקציב. גם ממשלת נתניהו לא תהיה

העברת התקציב בממשלה איננה סוף פסוק. היא ראשית ההתחלה. המאבק האמיתי והגורלי של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ מצפה להם בכנסת. שם, הרוב שהצליחו לגייס בממשלה לא מובטח להם. להיפך.

 

ללא תמיכת ש"ס, שהפעם נמנעה כמחווה של חסד, וישראל ביתנו שהתנגדו על גבי פתקים לפני שעזבו את החדר בטריקת דלת, לא רק שלא יהיה למדינה תקציב. גם ממשלת נתניהו לא תהיה.

 

לא בטוח שגם סיעת יהדות התורה תתמוך לבדה בלי ש"ס, ולא מובטחת אפילו תמיכת כל חברי העבודה, למשל של עמיר פרץ ושלי יחימוביץ'. בחשבון פשוט – הקואליציה של נתניהו נשענת היום על 72 ח"כים. אם תמשך המגמה, היא בסכנת התרסקות טוטלית, בלי ישראל ביתנו (15), ש"ס (11), יהדות התורה (5), ו-2-3 מהעבודה.

 

תזכורת לליכוד – התהליך שהקדים את הבחירות לכנסת הנוכחית והגלה את קדימה לאופוזיציה, החל בחוסר יכולתה של ממשלת קדימה להעביר את תקציב 2009 כפי שהאוצר התעקש, וגם להחליף את אהוד אולמרט בציפי לבני.

 

במילים אחרות – המפה הפוליטית מאותתת לנתניהו ולשטייניץ כי הרכב התקציב שהצליחו להעביר בממשלה איננו זה שיגיע לכנסת, קל וחומר מה שהכנסת אמורה לאשר. היום עלה בידם רק למרוח את הסדקים שנבעו מהדרישות התקציביות של ישראל ביתנו וש"ס, וזהו טיח לגמרי לא עמיד. עניין של 2-3 מיליארד שקל, החל מתוספות שכר לשוטרים ולסוהרים וכלה בעדכון קצבאות הילדים שהאוצר הקפיא בחוק ההסדרים.

 

האריות התעוררו

לא בטוח שב-100 הימים עד להנחת התקציב על שולחן הכנסת לא יופיעו גם "אילוצים ביטחוניים" להגדלת תקציב הביטחון, כמו ה-1.5 מיליארד שקל שנוספו מיד לאחר אישור התקציב הנוכחי. האוצר אמנם משריין בצד, ערב כל תקציב, 700-800 מיליון שקל לקניית קולות של ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה, אך הקומץ הזה רחוק מלהשביע את האריות שהתעוררו בסביבת נתניהו ושטייניץ.

 

בכלל, טיבו של הקיצוץ המוצהר בתקציב הביטחון איננו ברור. זה לא קיצוץ אלא תוספת מוקטנת מהנדרש. השימוש במושג "קיצוץ" טוב כפלטפורמה פסיכולוגית לאוצר כדי לסתום את פיות התובעים לתגבר את תקציבי החינוך והרווחה, ולמערכת הביטחון כדי לאיים בסכנות הקיומיות שנשקפות ממנו. גם המספרים גמישים. לא כל השרים שתמכו מתמצאים בהם ובמשמעותם עד הסוף.

 

נראה שהמיקוח בין האוצר למערכת הביטחון על הרכב תקציבה לא תם. הוא יימשך בשקט מאחורי הקלעים בשבועות הקרובים. אבל ספק אם יכלול את סוגיית גיל הפרישה משירות הקבע. בעיקר כשהאוצר ירד מהגזירות לקיצוץ שכר משרתי הקבע בחוק ההסדרים. פשרת גיל ה-50 לא משנה את המצב בפועל. צה"ל לא הסתיר מהממשלה כי 90% ממשרתי הקבע פורשים מזמן לפני גיל 38 ובלי פנסיה. הלא קרביים, שעברו את הגיל ואפילו מלאו להם יותר מ-50, הם כוח אדם מקצועי וחיוני.

 

תמיכת העבודה בתקציב למרות ה"קיצוץ" בביטחון יצרה מראית עין של כניעה והתבטלות של מפלגה שסועה שהכסא בממשלה הוא תכלית קיומה. אבל זו איננה כל התמונה. נתניהו ושטייניץ אכן ניצלו את הפילוג הפנימי – לקניית מוקדי הכוח שהם מזהים מול אהוד ברק. פואד בן אליעזר, שר התמ"ת, יצא ברכוש גדול למשרדו, ושימו לב להטבות שקיבל יו"ר ההסתדרות עופר עיני מאגף התקציבים בקצבאות הזקנה, ימי מחלה ובפטור ממס לפנסיה.

 

פזילה לקואליציה חדשה, ללא חרדים

עלות ההטבות לעובדים ולגמלאים שניתנו לעיני הם בסדר גודל של מאות מיליוני שקלים.

לא כסף קטן. חלקן מממש התחייבויות של הליכוד לעבודה בהסכם הקואליציוני, שנרשמו על שמו של עיני, לא של יו"ר המפלגה ברק. האם נתניהו ושטייניץ סומכים יותר על עיני שיביא להם לפחות את תמיכת חלק מחברי העבודה בהצבעה בכנסת? האם הכתף הקרה לישראל ביתנו ולש"ס, לא מאותתת על פזילה לקואליציה אחרת, עם קדימה וגם בלי החרדים?

 

הכל אפשרי והכל גם יכול להיות מופרך. התמונה תתבהר כשהתקציב יגיע לשעת מבחנו בכנסת, אחרי החגים. בינתיים אין זה יום חג. מה שבטוח – בהעברת התקציב בממשלה קנה הליכוד מרחב נשימה ופסק זמן יקר להיערכות פנימית, לא רק תקציבית. שמחת עניים לממשל הניצב על כרעי תרנגולת וחי מהיד אל הפה.

פורסם לראשונה 16/07/2010 17:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בישיבת התקציב. קיבל מחווה של חסד
צילום: עמוס בן גרשום
שטייניץ. כתף קרה לישראל ביתנו ולש"ס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים