שתף קטע נבחר

התקציב אושר; נתניהו: לא נקרוס כמו אירופה

ברוב של 20 שרים מול 5 מתנגדים אושר תקציב המדינה לשנים 2011-2012. נתניהו: "ראינו מה קרה בכמה מדינות באירופה, לא ניתן שדבר כזה חסר אחריות יקרה לישראל". 2.7 מיליארד שקל יקוצצו מתקציב הביטחון וגיל הפרישה יעלה ל-50. ברק: "אלה החלטות קשות". שטייניץ: "הממשלה קבעה עדיפויות לחינוך, לבריאות ולרווחה"

בסיומו של דיון ממושך, שנמשך למעלה מ-24 שעות , אושר היום (ו') תקציב המדינה לשנים 2011-2012. 20 שרים הצביעו בעד, חמישה התנגדו, ארבעה נמנעו ואחד נעדר - שר הרווחה יצחק הרצוג (עבודה), שעזב את הישיבה בזעם לפני סופה.

 

 

שרי הליכוד והעבודה (למעט הרצוג) הצביעו בעד. הנמנעים היו שרי ש"ס. שרי ישראל ביתנו -  אביגדור ליברמן, סופה לנדבר, סטס מיסז'ניקוב, עוזי לנדאו ויצחק אהרונוביץ' - הצביעו נגד.

 

ממסמך סיכום שפירסם האוצר עולה כי התקציב יגדל בשנים 2011-2012 בשיעור שנתי של כ-2.7% ויעמוד על 264.7 מיליארד שקל ב-2011 ועל 271.7 מיליארד שקל ב-2012.

 

על הקיצוץ המרכזי בתקציב נודע מוקדם יותר היום: 2.7 מיליארד שקל יקוצצו מתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות - 300 מיליון שקל פחות, לטובת הביטחון, מכפי שהיה גובה הקיצוץ בתחילת הדיונים (3 מיליארד שקל). גיל הפרישה הממוצע לחיילי צה"ל (לוחמים ושאינם לוחמים) יעלה ל-50 בהדרגתיות.

 

נתניהו: "זהו תקציב מצויין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר על התקציב: "בעשור האחרון פקדו שני משברים קשים את הכלכלה הישראלית. משבר מקומי ומשבר בינלאומי. יצאנו מהם כי היתה לנו מדיניות כלכלית בעלת חזון. התקציב שאנו מביאים היום הוא תקציב אחראי ומאוזן, ונותן נדבך של יציבות לכלכלת ישראל לשנתיים הקרובות. אני מצטט את דברי נגיד בנק ישראל - 'זהו תקציב מצויין'. אפשר לראות את מה שקרה בכמה מדינות באירופה, לא ניתן שדבר כזה חסר אחריות יקרה לישראל". 

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הדגיש כי תקציב הביטחון ימשיך לגדול בשנים הקרובות באופן מתון בהתאם למתווה ברודט לצד ההתייעלות הנדרשת ממערכת הביטחון. הוא הדגיש כי התקציב רוסן אחרי שנים שבהן זכה לתוספות משמעותיות שתרמו לחיזוק מערכת הביטחון. 

 

לדברי שטייניץ, "מטרתי היא שמחזורי הצמיחה הקרובים יביאו לצמצום הפערים החברתיים וחיזוק השכבות החלשות תוך שילוב פריסה ארצית של מס הכנסה שלילי והנהגת תוכנית (נוסח ויסקונסין) שתביא את מקבלי הקצבאות מהביטוח הלאומי להצטרף למעגל העבודה".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "קיבלנו החלטה קשה שנובעת מהתחשבות בכלכלת המשק ובחברה הישראלית. יש משמעויות להחלטות ובכוונתי להביאן בפני הקבינט (...) בסופו של דבר העדכונים שנעשו לתקציב הביטחון והאיזונים בין תקציב הביטחון לבין התקציבים השונים יכולים להביא להתמודדות נכונה יותר מול האתגרים הביטחוניים והחברתיים במדינת ישראל".

 

באשר להעלאת גיל הפרישה אמר ברק כי "ההחלטה בנושא נוסחה בצורה הדרגתית, שקולה ומתחשבת בזכויות הפרט של הקצינים".

  

שר הרווחה, יצחק הרצוג, נטש בזעם את ישיבת הממשלה טרם ההצבעה על התקציב ופנה לראש הממשלה ולשרים: "אני לא מתכוון להיות שותף להצבעה הזאת. לא מקובלת עליי הפגיעה בעניים ובמשפחות חד-הוריות. אני מתנגד מספר חודשים להקפאת הקצבאות ודורש תוספת למשפחות חד-הוריות. צר לי שלא נעניתי, למרות הקיצוץ שהוצג. אני מקווה שהגזירה תשתנה לקראת הקריאה השנייה והשלישית בכנסת".

 

דובר סיעת ישראל ביתנו, ששריה כאמור הצביעו נגד התקציב, מיהר להודיע כי הסיעה לא תאפשר להעביר בכנסת את התקציב שעבר בממשלה. "שרי ישראל ביתנו הצביעו נגד התקציב בשל העובדה שהוא נגוע בתחלואים ונובע מהעדפת שיקולים קואליציוניים צרים על פני האינטרס הלאומי ואין בו תמיכה במנועי הצמיחה במשק. כמו כן התקציב המוצע אינו נותן מענה לצרכים חיוניים לאזרחי המדינה ובהם הביטחון האישי, העלייה בקליטה והתשתיות".

 

שר הפנים אלי ישי, שיחד עם שאר חברי סיעתו בממשלה החליטו להימנע בהצבעה, אמר כי "הצלחנו להוסיף 1.2 מיליארד שקל לבסיס תקציב הפנים, לשלטון מקומי וכיבוי אש, אך ניאבק בכנסת נגד אי עדכון קצבאות הילדים".

 

תקציב הבריאות: "שיפור משמעותי"

שר החינוך, גדעון סער, אמר בתגובה לאישור התקציב: "בתקציב שאושר היום על ידי ממשלת ישראל יש תוספת תקציבית לחינוך שתשמש בין היתר לתוספת שעות לימוד, תוכניות לקידום הישגים לימודיים ובתחילת ביצוע התוכנית להקמת מערכת החינוך למאה ה-21 ולהמשך יישום רפורמת אופק חדש ותוכניות בתחום הערכי.

 

"אמנם התוספת אינה נותנת מענה מלא לצרכים הרבים והמצוקות הרבות במערכת אך יש בה חשיבות להנעת מהלכים משמעותיים בדרך לשינוי הכיוון הנדרש. הדבר משקף גישה לפיה השקעה בחינוך ובהשכלה גבוהה היא המפתח לעתיד ישראל".

 

במסגרת הסיכומים עם משרד האוצר סוכם כי בשבועות הקרובים יימשכו הדיונים העוסקים בגיבוש תוכנית החומש בהשכלה הגבוהה, אולם הסטודנטים טרם הביעו הסכמה לחזור לדון עליה.

 

באשר לתקציב משרד הבריאות - הוא לא קוצץ, אך עם זאת התקציב המיועד לסל התרופות ירד מ-415 מיליון שקל ל-300 מיליון שקל בכל אחת משלוש השנים הקרובות. מדובר בתקציב הנמוך ביותר של סל התרופות בחמש השנים האחרונות. 

 

לצד קיצוץ זה התקבלה תוספת של כ-150 מיליון שקל בשנה לקידום תוכנית טיפולי השיניים לילדים שיזם סגן השר ליצמן והיא תזכה לתוספות תקציב בשלוש השנים הבאות, כך שבשנת 2013 ינתנו טיפולי שיניים ללא תשלום לילדים עד גיל 14 (במקום עד גיל 8 כיום).

 

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן אמר: "בסיום משא ומתן ארוך ומורכב הושג שיפור משמעותי בתקציב והסכמות משמעותיות בין משרד הבריאות למשרד האוצר לתוספת מיטות, גידול במקדם הדמוגרפי וטיפולי שיניים. אני מקווה שהתקציב יקדם את יציבות מערכת הבריאות".

 

קדימה: "תקציב שכולו הונאה ציבורית" 

דובר סיעת קדימה אמר בתגובה לאישור התקציב: "מדובר בתקציב שכולו הונאה ציבורית. הממשלה המנופחת והבזבזנית הוציאה תקציב בצלמה ללא מדיניות, דרך או חזון. זהו לא תקציב מדינה אלא תקציב ממשלה שכל תכליתו סתימת פיות והישרדות פוליטית". 

 

יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון, אמר אף הוא בתגובה כי "התקציב לא מביא בשורה לשכבות המוחלשות ולמערכת הרווחה הקורסת. זהו תקציב שמרני וחסר מעוף, ואיננו מהווה מענה לפערים החברתיים". עם זאת, אורון מברך על הקיצוץ בתקציב הביטחון: "בתקווה שהוא מבשר על תחילתה של מגמה".

  

בהכנת הידיעה השתתפו צבי לביא, יעל ברנובסקי, יהלי מורן זליקוביץ' ומיטל יסעור


פורסם לראשונה 16/07/2010 12:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו. "היתה לנו מדיניות כלכלית עם חזון"
צילום: רויטרס
ישיבת ממשלה. הדיון התחיל לפני יותר מיממה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים