שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו: "לא נפרוש, אבל נתניהו ישלם"

למרות ההצבעה נגד התקציב והחלטת ליברמן למנות שגריר באו"ם ללא תיאום עם נתניהו, ישראל ביתנו לא מתכוונת לפרוש מהממשלה. השר מיסז'ניקוב: "מתבייש על הכניעה לשותף וירטואלי כברק". הפיצוץ הבא: ב-26 בספטמבר, סוף ההקפאה

מתנגדים לתקציב, ממנים ממלא מקום לשגריר באו"ם ללא תיאום עם ראש הממשלה - ונשארים בקואליציה. בעיצומו של מה שמסתמן כמשבר בין הליכוד לשותפה הקואליציונית הגדולה ביותר שלו, אומרים בישראל ביתנו כי הם לא מתכוונים לפרוש מהממשלה, על אף הצבעת המחאה נגד התקציב, אך מדגישים כי האינטרסים של המפלגה קודמים.

 

"נתניהו פישל והוא יודע את זה, ולכן בסוף הוא ישלם", אמרו בישראל ביתנו. המחלוקת בין המפלגות החלה לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן לא קיבל דיווח בנוגע לפגישה בין בן אליעזר לשר החוץ הטורקי. היא המשיכה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נסוג מההסכם בסוגיית הגיור, והגיעה אתמול (ו') לשיא. בסביבתו של ליברמן אמרו כי השיא הבא יתרחש עם סיום ההקפאה: "עוד לא הגענו ל-26 בספטמבר. ואנחנו נגיע. אין מנוס".

 

פרט להצבעה על התקציב, אירעה תקרית נוספת ביחסי המפלגות, לאחר שליברמן החליט בצעד כמעט חסר תקדים למנות את מירון ראובן לממלא מקום השגריר באו"ם, ללא תיאום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב אמר כי המפלגה לא תפרוש מהממשלה, אולם תילחם כדי שעד ההצבעה על התקציב בכנסת, יינתנו לה התוספות שדרשה.


נתניהו לצד ליברמן בישיבת ממשלה. האינטרס המפלגתי קודם (צילום: AP)

 

מיסזנ'יקוב, שריכז את המשא ומתן הכלכלי מול האוצר, אמר כי שר האוצר כלל לא שוחח עימו: "לא נפרוש מהממשלה. לא ניתן פרס למפלגת העבודה, ולא לקדימה. התקציב לא יעבור בלעדינו, אבל זה לא רק התקציב. לא היה שום משא ומתן, וזו הבעיה. זו היתה חלטורה מצד האוצר. יכולתי לנהל משא ומתן גם עם עצמי, וזה היה אותו הדבר. שטייניץ לא דיבר איתי אפילו שניה".

 

"אני מתבייש ששטייניץ נכנע לשותף וירטואלי שמייצג רק את עצמו ולא את המפלגה שלו בשם אהוד ברק", תקף שר התיירות את ההחלטה להקטין את הקיצוץ בתקציב הביטחון. "במקום להגיד לו שיפרוש, או לקצץ בביטחון ובשומנים - נכנעים לו. אבל אנחנו לא ננהג כמו שמתנהגת מפלגת העבודה, כצאן ללא רועה".

 

"זה תקציב פוליטי ומכור מראש"

מיסז'ניקוב פירט את ה"חוליים" בתקציב 2011-12: "ברור שנתניהו לא מקצץ בחינוך, למה לו להסתכסך עם גדעון סער? כשאתה משאיר שומנים של משרד

הביטחון ומקפיא קצבאות ביטוח לאומי, ולא נותן כלום להסברה, ולא רוצה לעבות את הנציגויות שלנו בחו"ל, ופוגע בקליטת עליה, אז אתה יוצר בעיה. זו פעם ראשונה בישראל שהפקירו גם עולים וגם תושבים חוזרים. זה תקציב פוליטי ומכור מראש, תקציב מוטה צד".

 

שר התיירות טען שש"ס ומפלגת העבודה קיבלו שני מיליארד שקל כל אחד: "אנחנו לא קיבלנו כלום, לכן הצבענו נגד. על חשבון השותף הרציני, הם מאכילים את ש"ס והעבודה. אני מתבייש בשטייניץ, שהבטיח כי ידון קודם כל עם השותף הכי בכיר, ואחרי זה עם כל השאר. זה חוסר אמינות. זה לא ישתלם".

 

המחלוקת המתמשכת בין ליברמן ונתניהו הביאה את שר החוץ למנות את מירון ראובן לממלא מקום השגריר לאו"ם. מינוי שגריר של קבע מחייב הסכמה של ראש הממשלה, וכדי לעקוף זאת החליט ליברמן למנות את ראובן למחליפה הזמני של השגרירה גבריאלה שלו.

 

ליברמן ונתניהו ערכו שיחת הבהרה, לאחר שפגישת בנימין בן אליעזר ושר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו הוסתרה ממנו, אבל יו"ר ישראל ביתנו לא סבור שהדברים סוכמו. מערכת היחסים האוטופית התקררה עוד יותר בעקבות סוגיית הגיור, לאחר שנתניהו נסוג ברגע האחרון מההסכם בין ליברמן לדתיים, בגלל התנגדות הרפורמים והקונסרבטיבים.


פורסם לראשונה 16/07/2010 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מול ליברמן. אסקלציה
צילום: רויטרס
מיסז'ניקוב: "שטייניץ לא אמין"
צילום: אלכס קולומיסקי
מומלצים