שתף קטע נבחר

"בג"ץ אוכל אותנו; לפרוש מהממשלה"

ראש הממשלה מנסה לטרפד את חוק הגיור והרב הראשי קורא בתגובה בשידור ברדיו "קול ברמה" למפלגות החרדיות לפרוש מהממשלה: הרפורמים לחצו על נתניהו עד שנכנע. את בג"ץ תקף: "אוכל אותנו שלב אחר שלב, פרוסה אחר פרוסה"

הרב הראשי לישראל שלמה עמאר קורא היום (א') למפלגות החרדיות לפרוש מהקואליציה במחאה על החלטת ראש הממשלה לטרפד את חוק הגיור של "ישראל ביתנו". עמאר, שהיה שותף בניסוח החוק, טען כי הרפורמים ניצלו את המצב המדיני כדי ללחוץ על נתניהו עד שנכנע. בנוסף, תקף הרב הראשי את בג"ץ, שלדבריו "אוכל אותנו שלב אחר שלב, פרוסה אחר פרוסה". 

 

"אם הם היו שומעים לעצתי (חבר הכנסת החרדים), היו עומדים כולם כאיש אחד בפה אחד ובלב אחד, ואומרים לו: או חוק הגיורת או שאנחנו עוזבים", אמר הרב עמאר בראיון לרדיו "קול ברמה", "לצערנו לא עושים את זה". הוא הסביר: "בג"ץ נתן זמן ואמר לממשלה שתגיד את דבריה, אבל כשהגיע שעת המבחן ראש הממשלה מפחד. צריך להעמיד לו מצב כנגד. אין ברירה. הוא צריך לדעת שאם הוא מפחד מהם - ממשלה לא תהיה לו". חששו של הרב הוא כי אם לא יאושר החוק, בג"ץ יידרש לסוגיה ויכריע לטובת הרפורמים.

 

הרב עמאר טען כי השינויים שהחרדים הסכימו לבצע בחוק בתיווכו היו מרחיקי לכת

לטובת הרפורמים, אך "הגענו עד קצה הגבול, אין עוד מה לדבר, אין עוד מה להוריד". הוא הוסיף כי כל מטרתו היא למנוע קרע בעם ישראל, וציין כי אפילו ישראל ביתנו, ש"אינה חשודה על חרדיות מדי", הסכימה לחוק, משום שהיא מבינה שהוא מקדם את נושא הגיור. "הורדנו דברים חשובים", אמר, "ויתרנו להם כדי לא לגרום לקרע גדול בין ראש הממשלה לבין הרפורמים כי ראינו את הרגישות שלו, אבל יש גבול". 

 

על הרפורמים אמר כי הם "עושים דבר שלא יעשה" בכך שמנצלים את מצבה הבינלאומי של ישראל כדי להפעיל לחץ על הממשלה בנושא זה. "הם יושבים שם והם רוצים להכתיב לנו את החיים כאן, זה דבר חמור", טען. לדבריו, הכרה בגיורים שהם מקיימים תגרום להקמת ספרי יוחסין ו"המשמעות היא נוראה - חלק מהעם לא יתחתן עם החלק השני".

  

"באנו (יוזמי החוק) לקראת יהדות רוסיה, באנו לקראת יהודים שרוצים יהדות באמת, לא באנו לקראת מי שרוצה להרוס את היהדות... זה לא משחק! זה לא מצב חברתי,שניתן לתקן אותו. זו קריעת העם לשני עמים, ומי שיפסיד מכך הם דווקא אלו שלא שומרים תורה ומצוות. לא נוכל להתחתן איתם, והיו דברים מעולם".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר בתגובה: "חבל שהרב עמאר בוחר דווקא בימים אלה לטפח שנאת חינם במקום אהבת חינם. פעם נוספת מוכיח הרב הראשי כי הרבנות הראשית אינה יכולה להיות בית רוחני לכל חלקי האומה, אלא רק למגזרים פוליטיים ודתיים מסוימים בלבד".

 

בתוך כך, חזרה היום שוב ש"ס על תמיכתה בחוק הגיור, ואמרה כי היעדרו הוא "סכנה רוחנית גדולה ביותר", שעות ספורות אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא מתנגד לחוק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר
צילום: גיל יוחנן
ישיבת הממשלה הבוקר
צילום: AFP
מומלצים