שתף קטע נבחר

אם הנרצח ב"ברנוער": "הגיע הזמן לקבל כל אחד"

שנה אחרי: כ-3,000 איש הגיעו לעצרת זיכרון בת"א. איילה כץ, אימו של ניר כץ: "הגיע הזמן שבחברה הישראלית נלמד לקבל כל אחד ואחד מאיתנו". שר החינוך אמר כי בבתי הספר ילמדו בקרוב על זהות מינית, נאומו הופרע בקריאות ביניים: "למה לא באת למצעד הגאווה? גם בירושלים יש זכות לנוער להיות גאה"

שעות ספורות לפני שהקהילה הגאה סוגרת שנה לטבח שזעזע אותה, הגיעו אמש (שבת) כ-3,000 איש לעצרת זיכרון מיוחדת לנרצחי ה"ברנוער". צעדת הזיכרון יצאה לדרכה משדרות רוטשילד בתל-אביב לעבר גן מאיר והמשתתפים נשאו לפידים ושלטים כגון "הומופוביה שווה לגזענות".

 

שר החינוך גדעון סער הגיע לטקס עצמו בגן מאיר, לאחר שבמצעד הגאווה בירושלים לא נכח אף נציג של הממשלה. לצד תשואות, נאומו בעצרת בתל-אביב הופרע בקריאות ביניים: "למה לא באת לירושלים? גם בירושלים צריכות להיות לנו זכויות, גם בירושלים יש זכות לנוער להיות גאה". 

 

סער אמר בטקס כי בבתי הספר ילמדו בקרוב על זהות מינית: "אנחנו פועלים כדי שאלימות על בסיס הומופוביה תוכר כאלימות על בסיס שנאת השונה והאחר. חומרי לימוד הוכנו ועדיין מוכנים ללימוד זהות מינית ומגדר בבתי הספר והתיכונים. תוכניות לימוד בנושאים אלה הוקמו בשנה האחרונה".

 

איילה כץ, אימו של ניר כץ ז"ל שנרצח לפני שנה, אמרה: "כולנו בני אדם, הגיע הזמן שבחברה הישראלית נלמד לקבל כל אחד ואחד מאיתנו".


ח"כ הורוביץ בראש מצעד הלפידים, הערב בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

  

המארגנים קראו לתרום לנערים שנותרו נכים בעקבות הרצח. "עצם העובדה שנפגעי ה"ברנוער" אינם מוכרים בישראל של 2010 כנפגעי פשעי שנאה, ואינם נתמכים על ידי המדינה, היא תעודת עניות לחברה הישראלית. לא יכול להיות שבחברה מודרנית כמו ישראל הם צריכים להיות ממומנים מתרומות", אמר ח"כ ניצן הורוביץ ל-ynet. 

 

פרט לסער, להורוביץ ולאימו של ניר כץ, בטקס המרכזי לציון שנה לרצח נאמו גם ראש העיר תל-אביב רון חולדאי ונפגעים מה"ברנוער". הזמר הראל סקעת הופיע בטקס, לצד קורין אלאל ומקהלת הגברים של המרכז הגאה, בין היתר.

 

ביום חמישי שב מצעד הגאווה לירושלים, ובסיומו התקיימה עצרת לזכר הנרצחים במועדון התל-אביבי, בה נכחו כ-3,000 איש. איילה כץ, אמו של ניר אמרה: "הרצח העלה את ההתייחסות המבזה לקהילה. עם כל ההתרגשות להיות כאן והעצב והגעגועים לניר, יש בתוכי אופטימיות אדירה שאפשר יהיה לדבר עם כולם. רק הדיאלוג יביא את כולנו כחברה ישראלית למקום אחר".


פורסם לראשונה 31/07/2010 21:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נושאים לפידים. בדרך לטקס
צילום: ירון ברנר
זוכרים את הנרצחים
צילום: ירון ברנר
מומלצים